Turecko se ohradilo vůči Zemanově tvrzení, že je Ankara spojencem Islámského státu. Prezident názor hájí dál

Turecké ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení ostře odsoudilo výroky prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem teroristického uskupení Islámský stát (IS). Podle turecké diplomacie byla Zemanova vyjádření lživá a urážlivá. Informovala o tom místní média. Zeman svá tvrzení ve čtvrtek zopakoval.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

„Nepřijímáme a ostře odsuzujeme výroky českého prezidenta Miloše Zemana, které jsou plné lží a urážek vůči naší zemi a našemu prezidentovi,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy v prohlášení.

Miloš Zeman v úterý při návštěvě Karlovarského kraje na dotaz, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty, uvedl, že Ankara je faktickým spojencem IS. Podle něj Turecko zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu, jako vývoz ropy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Zemana vsadil na islamizaci země.

Obchod s islamisty

(V roce 2015 – pozn. red.) existovalo společné stanovisko dvou zemí: Spojených států amerických a Ruské federace. Toto společné stanovinsko konstatovalo, cituji, že Turecko obchoduje s Islámským státem a odebírá od něj za zvýhodněnou cenu ropné produkty. Dokonce to došlo tak daleko, že v roce 2015 americké letouny bombardovaly kolonu cisteren, která směřovala k tureckým hranicím, což je makavý důkaz toho, že tato ekonomická výměna existovala. Krátce řečeno, neřekl jsem nic jiného a proti faktům se neprotestuje,“ odpověděl prezident ve čtvrtek na dotaz ČT v reakci na vyjádření turecké diplomacie.

Video Vyjádření prezidenta k prohlášení Turecka
video

Vyjádření prezidenta k prohlášení Turecka

Turecko: Přispíváme k bezpečnosti Evropy, hostíme nejvíc uprchlíků na světě

„Turecko přispívá k bezpečnosti Evropy a pokračuje v neústupném boji proti mnohým teroristickým organizacím,“ uvádí se dále v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí. „Jde také příkladem tím, že hostí největší počet uprchlíků na světě. Naše země neutralizovala kolem čtyř tisíc členů IS při operacích koalice proti IS i operaci Štít Eufratu (na severu Sýrie),“ konstatuje se v prohlášení.

Aksoy také řekl, že vrcholní politici v Evropě, kde je podle něj na vzestupu xenofobie a islamofobie, by se měli držet faktů a nešířit falešná obvinění. Prohlásil rovněž, že očerňování Turecka českým prezidentem je neslučitelné s tradičně dobrými vztahy mezi oběma zeměmi.