Královéhradecký kraj povede koalice pěti stran, vítězné ANO bude v opozici

Dohoda o koalici v Královéhradeckém kraji (zdroj: ČT24)

Královéhradecký kraj v následujících čtyřech letech povede pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. Strany podepsaly dohodu. Hejtmanem má být lídr kandidátky ČSSD Jiří Štěpán a koalice bude disponovat 24 mandáty ze 45. Ve volbách jasně vítězné hnutí ANO se třinácti mandáty bude spolu s dalšími třemi stranami v opozici.

„Zahajujeme další novou etapu politiky v Královéhradeckém kraji založenou na slušnosti a férovosti a na základě komunikace, nikoliv na základě nějakého diktátu či příkazů,“ řekl Štěpán.

Nyní budou strany koalice připravovat samotnou koaliční smlouvu. Pracovní skupiny složené ze zástupců stran budou podle Štěpána pracovat na konkrétní dohodě o programových prioritách, které zakotví do koaliční smlouvy. „Tato koalice je vedena velmi slušným dialogem. Nezaznamenali jsme nikde žádné třecí plochy, které by bránily spolupráci a diskusi,“ řekl Štěpán.

Strany se již dohodly na tom, že v devítičlenné radě kraje obsadí ČSSD místo hejtmana. Jeho prvním náměstkem bude zástupce ODS, druhým náměstkem zástupce Koalice pro Královéhradecký kraj, třetího náměstka budou mít Starostové a Východočeši a čtvrtého náměstka TOP 09. Radu dále doplní čtyři radní z ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj a od Starostů a Východočechů.

Konkrétní jména náměstků a radních zástupci stran neoznámili s výjimkou Koalice pro Královéhradecký kraj. Její lídr Vladimír Derner (KDU-ČSL) potvrdil, že v radě by za ně měli zasednout on a Karel Klíma (KDU-ČSL). „Konkrétní personálie teď nejsou na pořadu dne,“ řekl k obsazování míst v radě stranou ODS její lídr Martin Červíček.

ODS měla podle něj pro vstup do případné koalice s ČSSD podmínku, že bude spolupracovat s „novou důvěryhodnou ČSSD“. Podle Červíčka to bylo splněno tím, že do vedení kraje ČSSD vysílá nové lidi. Štěpán na to reagoval prohlášením, že není pravděpodobné, že by v radě nadále pracoval současný radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD). ODS také podle Červíčka chtěla rovnocenné postavení, což bylo naplněno navrženým složením rady.

Krajský předseda TOP 09 Aleš Cabicar uvedl, že dohoda splňuje představy TOP 09 o vytvoření koalice s demokratickými a proevropsky orientovanými stranami. „Pestrobarevnost koalice by měla být zárukou věcného a pragmatického řízení kraje bez emocí,“ uvedl.

Koalice bude chtít nyní jednat i s opozicí. V úvahu například přichází obsazení míst ve vedení výborů zastupitelstva. „Konkrétní obrysy v tuto chvíli sdělit nemohu,“ řekl k tomu Štěpán.

Martina Berdychová (Východočeši), která byla v roce 2013 zvolena do sněmovny na kandidátce hnutí ANO, nevyloučila odchod z poslaneckého klubu ANO. Svou pozici ve sněmovně by Berdychová chtěla řešit na setkání s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. „Chtěla bych se domluvit s vedením poslaneckého klubu i s předsedou politického hnutí ANO, jak moji pozici dále vidí a jak budeme postupovat,“ řekla. Uvedla, že pokud by pro členy poslaneckého klubu byla její účast v klubu nepřijatelná, taky by z klubu odešla.

Tvůrci podepsanou dohodu nazvali memorandem o spolupráci v záležitostech budoucí správy kraje ve volebním období 2016 až 2020. Dosud kraj vedla koalice ČSSD a KSČM, která měla 23 mandátů. Ustavující zasedání nového krajského zastupitelstva by mohlo být 7. listopadu.

Strany se dohodly už v sobotu

Předběžná dohoda o koalici pěti stran vznikla již v sobotu zhruba pět hodin po uzavření volebních místností a Královéhradecký kraj byl prvním, kde vítězné ANO bylo odsunuto do opozice. 

Královéhradecké ANO tvrdí, že pravolevá koalice v kraji je podraz na voliče a že kraj nečeká rozvoj a stabilita. Hnutí chce být konstruktivní opozicí. „Nechceme a nebudeme se účastnit hry o rozdělení moci, která nerespektuje vůli voličů po změně ve vedení kraje. Odcházíme do opozice se vztyčenou hlavou a odhodláním,“ uvedla v prohlášení lídryně ANO Klára Dostálová. ANO podle ní vyvinulo maximální úsilí ke vzniku silné koalice, bylo ochotno se vzdát i hejtmana. Ke zvratu v jednáních o koalici to ale nevedlo.

V opozici ANO jako vítěz voleb skončilo také v Pardubickém a Plzeňském kraji. Hnutí má zatím pozici jistou ve vedení Moravskoslezského a Olomouckého kraje.