Začíná Czech Space Week. Přináší přednášky o vesmíru, koncerty i setkání s experty

Návštěvu kosmické agentury, přednášky i koncert melodií ze sci-fi filmů přinese festival kosmických aktivit Czech Space Week. Hlavní program festivalu odstartuje v pondělí, ale už v pátek a v sobotu mohou lidé navštívit Agenturu EU pro kosmický program (EUSPA) v Praze. Při dnech otevřených dveří se lidé mohou podívat na služby EUSPA spojené s evropskými navigačními systémy a promluvit si se zaměstnanci agentury. Akce budou v Praze a v Brně. Festival končí 20. listopadu.

V pondělí se například uskuteční on-line přednáška pro děti planetologa Petra Brože na téma dobývání Marsu. Astrofyzik Michal Bursa pak povypráví o nyní běžně využívaných technologiích, které byly původně spjaty s astronomií.

Lidé si mohou poslechnout také on-line talkshow s úspěšnými ženami, které spolupracují na kosmických technologiích a projektech. Bude hovořit například fyzička Kateřina Falk, konzultantka pro EUSPA Nathalie Claudelová nebo kosmická inženýrka Anita Senguptaová.

V úterý a středu se koná na Univerzitě Karlově konference o tom, jak program Copernicus přispívá k naplňování takzvané Zelené dohody. Pro malé posluchače pak budou v úterý on-line přednášky o planetách a kosmické psychologii. O den později se na brněnském výstavišti koná diskuse o zapojení Česka do kosmických aktivit a on-line přednáška o tom, jak si vyrobit vlastní kometu i o Krtku astronautovi.

Ve čtvrtek bude v Brně Středoevropský průmyslový den pro firmy a veřejnost a v pátek konference v Akademii věd ČR, která představí výsledky spolupráce akademie na misích Evropské kosmické agentury (ESA). Vazby mezi profesionálními a amatérskými astronomy pak má podpořit víkendová konference o výzkumu proměnných hvězd v pražském planetáriu.

Festival pak 20. listopadu zakončí koncert v pražské Hudební a taneční akademii múzických umění, kde zazní známé melodie ze sci-fi a fantasy filmů i videoher.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První televize sloužila propagandě, začala vysílat před 90 lety

První pravidelně vysílací televizní stanicí na světě se před 90 lety stala německá Fernsehsender Paul Nipkow (Televizní stanice Paul Nipkow), která začala vysílat 22. března 1935. Velkou popularitu přinesly této televizi přenosy z olympijských her v Berlíně v roce 1936. Stanice, která sloužila nacistické propagandě, vysílala až do poloviny října 1944, kdy musela většina jejích zaměstnanců odejít na frontu.
před 2 hhodinami

Slintavka a kulhavka se šíří větrem na kilometry. Pro člověka hrozbou přímo není

Česká republika uzavírá hranice před slovenským dobytkem. Důvodem je výskyt kulhavky a slintavky, která se tam rozšířila po více než padesáti letech. Tato nemoc sice nepředstavuje větší hrozbu pro člověka, ale může způsobit obrovské ekonomické a také ekologické škody.
před 16 hhodinami

Jako supermigréna. Cluster headache je krutá bolest, o které se téměř nemluví

Hlava občas bolí každého. Někdy z přepracovanosti, jindy z přemíry alkoholu – ale u nečekaně velkého množství lidí se jedná o zdravotní problém. Lékaři rozlišují asi dvě stovky bolestí hlavy; tou nejznámější je migréna, není ale tou nejhorší. Nejbolestivější je cluster headache, česky též klastrová bolest hlavy, která se připomíná každý rok 21. března. Jarní rovnodennost má u této diagnózy symbolizovat naději přicházející s kratší délkou noci.
před 22 hhodinami

Prší PFAS. Věda varuje před problémem větším než kyselé deště

Lidstvo se v minulém století bálo takzvaných kyselých dešťů. Ty se sice podařilo vyřešit, ale objevil se nový problém, který je zřejmě ještě větší. Srážky totiž začaly obsahovat stále více jiných znečišťujících látek, které představují zdravotní riziko. Na rozdíl od sloučenin, které způsobují kyselé deště, je téměř nemožné se těchto příměsí zbavit.
před 23 hhodinami

USA vyhostily francouzského vědce, který kritizoval Trumpa

Americké úřady tento měsíc odepřely vstup do země jednomu z našich vědců, uvedl francouzský ministr pro výzkum Philippe Baptiste. Imigrační úředníci na letišti prohledali badatelův mobilní telefon a našli v něm zprávy, ve kterých kritizoval administrativu prezidenta Donalda Trumpa. Vědec byl poté vyhoštěn, píše server deníku Le Monde.
20. 3. 2025

Ukrajina se „zapsala do historie“ prvním čistě robotickým útokem v dějinách

Drony a další automatizované válečné stroje mění podobu bojů na Ukrajině. Na konci loňského roku se odehrála operace, při které ukrajinská armáda zřejmě poprvé v historii zaútočila pouze pomocí koordinovaných sil létajících a pozemních strojových jednotek, tedy bez lidských vojáků – a k tomu nad očekávání úspěšně.
20. 3. 2025

Americká armáda ruší klimatické „woke“ výzkumy

Snaha o úspory v americké federální vládě zasáhla už i klimatické programy, které provozuje armáda. Devět desítek jich přišlo o finance, a to přes odpor expertů, kteří považují oteplování za „násobič hrozeb“. Navíc není pravděpodobné, že tím vláda ušetří tolik, kolik plánuje.
20. 3. 2025

Je moje červená jako tvoje červená? Vědci zodpověděli klíčovou otázku vědomí

Tým složený z vědců z několika národů se pustil do řešení dávných filozofických otázek: nakolik individuální je lidské vnímání barev? Co kdyby každý lidský mozek překládal barevné vzorce, které vnímá, odlišně? Vědcům se podle jejich závěrů podařilo na tento mimořádně obtížně řešitelný problém najít odpověď.
19. 3. 2025
Načítání...