Zmocněnec USA pro Ukrajinu rezignoval. Měl jít k výslechu kvůli hovoru Trumpa se Zelenským

Zvláštní zmocněnec amerického ministerstva zahraničí pro Ukrajinu Kurt Volker v pátek rezignoval. Stalo se tak poté, co se jeho jméno objevilo ve stížnosti nejmenovaného oznamovatele v kauze kolem telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom televize CNN.

Předsedové tří výborů americké Sněmovny reprezentantů krátce před Volkerovou rezignací v pátek oficiálně vyzvali ministra zahraničí Mikea Pompea, aby jim do 4. října předložil dokumenty související s kauzou kolem kontaktů amerického prezidenta Trumpa s novou ukrajinskou vládou.

Šéfové výboru rovněž Pompea informovali, že v rámci téhož vyšetřování hodlají vyslechnout pět úředníků ministerstva zahraničí včetně Volkera.

Výbor pro kontrolu zpravodajských služeb Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek zveřejnil znění stížnosti nejmenovaného stěžovatele z amerických tajných služeb, který tvrdí, že Trump v červencovém telefonátu s jeho ukrajinským protějškem Zelenským vyvíjel nátlak na Kyjev, aby vyšetřoval Joea Bidena v souvislosti s dřívějším působením jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě. Biden je favoritem na demokratickou kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2020.

Srpnová stížnost upozornila na problematický obsah červencového hovoru Trumpa a Zelenského. Hrubý přepis telefonátu Bílý dům zveřejnil tento týden.