Voják v turbanu, usměvavá Meghan a oceněné herečky. Britská královna slaví úctyhodných 92 let

Britská královna Alžběta II. slaví 92. narozeniny. Majestátní vojenskou přehlídku v Buckinghamském paláci sledovaly tisíce lidí. Královna při této příležitosti vyznamená přes tisícovku významných osobností. Do šlechtického stavu povýší třeba herečky Emmu Thompsonovou a Keiru Knightleyovou či držitele Nobelovy ceny za literaturu Kazua Ishigura.

Každoroční velkolepá vojenská přehlídka probíhá v rámci oslav zvaných Trooping the Colour. Ceremonie se účastní asi tisícovka vojáků. Vůbec poprvé si jeden z nich vzal tradiční sikhský turban. Dvaadvacetiletý muž pocházející z indického Pandžábu doufá, že tím povzbudí osoby jiného vyznání, aby se přidaly k britské armádě.

Zraky veřejnosti se upíraly na novomanžele

V kočárech tažených koňmi dorazili třeba princ William s manželkou Kate, novomanželé princ Harry s Meghan či manželka prince Charlese Camilla. Královna přijela v blankytném kostýmu. V kočáru byla sama, její manžel Phillip se totiž loni stáhl z veřejného života.

Sám následník trůnu princ Charles, jeho starší syn princ William, bratr princ Andrew a sestra princezna Anne se přehlídky zúčastnili v uniformách a jeli na koních.

Přehlídka jako každoročně vyvrcholila představením královského letectva, jehož stíhačky proletěly nad Buckinghamským palácem. Tento přelet královská rodina sledovala z balkonu paláce.

Letošní kuriozity? Liška i pád z koně

Královna zažila oslavy již 66. rok po sobě. Některé momenty ale letos vybočovaly z normálu. „Bývalý polní maršál Lord Guthrie, nejvyšší britský důstojník a bývalý náčelník generálního štábu, spadl z koně. Nelze se divit, že to nevydržel, je mu 79 let. Na druhé straně se tam objevila před začátkem ceremonií liška, která bavila davy,“ informoval spolupracovník ČT Jan Jůn.

Královská rodina sleduje stíhačky tradičně z balkonu
Zdroj: PETER NICHOLLS/Reuters

Panovnice zároveň v rámci oslav ocení 1057 lidí, většina z nich získá ocenění za příkladnou službu, charitativní práci či za nasazení při péči o rozvoj v domovských obcích. Na seznamu jsou ale také desítky prominentních jmen z oblasti kultury, vědy či sportu.

Povýšení do šlechtického stavu čeká 59letou herečku Thompsonovou, která se proslavila například rolemi ve snímcích Láska nebeská, Soumrak dne či Rodinné sídlo a je i držitelkou Oscara za scénář pro adaptaci románu Jane Austenové Rozum a cit.

Titul „sir“ bude moci nově před svým jménem uvádět spisovatel Ishiguro, který loni získal Nobelovu cenu. „Jsem hluboce dojatý, že získám takové ocenění od národa, který mě přijal, když jsem byl malý cizinec,“ uvedl Ishiguro, jenž se narodil v Japonsku. Nováčkem mezi rytíři bude i slavný fotbalista a trenér Kenny Dalglish či profesorka antické literatury Mary Beardová.

Mezi novými držiteli titulu komandér Řádu britského impéria (CBE) bude například herec Tom Hardy, o stupeň nižší titul důstojník Řádu britského impéria (OBE) získají herečka Keira Knightleyová či boxer Anthony Joshua.

Oslavy jsou opožděné, v dubnu totiž nebývá tak hezky

Královna Alžběta je na trůnu už více než 66 let a ve svých 92 letech je nejstarší panovnicí na světě. I přes svůj vysoký věk se ale těší pevnému zdraví a každý rok zvládá stovky akcí.

Oficiální oslavy jejích narozenin se kvůli počasí tradičně konají v červnu, ačkoli se panovnice narodila 21. dubna. Tituly a vyznamenání uděluje britská královna ještě na Nový rok. Seznam navržených kandidátů dodává královně vláda. Tradice pochází ze 13. století, kdy britští monarchové začali odměňovat své poddané šlechtickými tituly.

Nahrávám video
Publicista Jůn: Královna už přihlíží gardám od roku 1947
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump slibuje brzké otevření Hormuzského průlivu, i bez Íránu

Spojené státy zajistí brzké otevření Hormuzského průlivu, ať už s íránskou spoluprací, nebo bez ní. Řekl to bez bližších podrobností novinářům americký prezident Donald Trump. Připustil ale, že to nemusí být snadné.
před 2 hhodinami

Artemis II se vrátila na Zemi. Přistání do oceánu proběhlo úspěšně

Mise Artemis II, při které první lidé od sedmdesátých let minulého století obletěli Měsíc, v noci na sobotu ukončila svou více než milion kilometrů dlouhou cestu. Čtveřice astronautů v kosmické lodi Orion proletěla atmosférou a dopadla do Tichého oceánu nedaleko západoamerického San Diega.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Íránská delegace dorazila do Islámábádu, má jednat s Američany o míru

Íránská delegace v čele s předsedou parlamentu dorazila do pákistánského Islámábádu, aby se zúčastnila mírových rozhovorů mezi Washingtonem a Teheránem, informovaly tiskové agentury. Stanice BBC však v pátek psala o nejistotě, která kolem na sobotu plánovaných jednání panuje. Írán totiž dal už ve čtvrtek najevo, že účast jeho zástupců závisí na dodržování příměří ve všech oblastech Blízkého východu, včetně Libanonu. To však Izrael porušuje svými údery na cíle proíránského libanonského hnutí Hizballáh.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Izraelské útoky v jižním Libanonu zabily devatenáct lidí

Izraelské útoky na jiholibanonské město Nabatíja v pátek zabily devatenáct lidí, píše libanonský deník L’Orient-Le Jour (OLJ). Mezi oběťmi je osm civilistů a jedenáct příslušníků bezpečnostních složek. Nejméně patnáct lidí bylo zraněno. Izrael pokračuje v ostřelování jihu Libanonu den poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že chce s Libanonem v nadcházejícím týdnu zahájit přímé rozhovory, které by zahrnovaly i mírová jednání. Ta se podle libanonské prezidentské kanceláře uskuteční v úterý ve Washingtonu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajina hlásí dva mrtvé po ruských úderech

Ruské útoky v noci na pátek v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti zabily dva lidi, hlásí šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža. V jihoukrajinském Chersonu je podle úřadů po útoku zraněná seniorka, o dvou raněných v Sumské oblasti na severovýchodě země informovali ukrajinští záchranáři. Terčem náletu velkého počtu ruských dronů se opět stala také Oděsa. Obětí náletu ukrajinských dronů se stal civilista ve Volgogradké oblasti, tvrdí ruské úřady.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoMladá lékařka volí Orbána, seniorka Tiszu. Maďarská kampaň odhalila mimořádné změny

Napětí před maďarskými volbami roste. Premiér Viktor Orbán viní soupeře z vytváření chaosu, lídr opozice Péter Magyar mluví o vládních podvodech. Kampaň přinesla mimořádné změny podpory hlavně v menších městech, ale i napříč generacemi. „Chci, aby Fidesz zůstal u vlády, protože jsem žila deset let v Anglii a problém s migrací je tam velmi vážný,“ sdělila mladá lékařka a Orbánova podporovatelka Ivana. „Je třeba vybudovat zcela nový systém. Ne kvůli mně, na to už jsem stará. Ale mám děti a vnoučata,“ zhodnotila naopak Magyarova podporovatelka Olga. „Politická scéna se změnila, opozice je nyní silnější i ve venkovských oblastech,“ míní redaktor webu 24.hu Zsolt Kerner.
před 8 hhodinami

VideoÍrán je mnohem těžší váha než Venezuela. Trump přecenil síly, míní Romancov

Příměří na Blízkém východě je hodně vratké, myslí si politický geograf Michael Romancov. Má ale za mírně pravděpodobnější, že se nakonec přemění na skutečný mír. „Ale počkejme, až dojde k prvnímu setkání obou delegací a jaký z toho bude výstup,“ podotkl. Romancov míní, že prezident USA Donald Trump schopnosti Íránu výrazně podcenil. „Otázkou je, jestli třeba proto, že varovné hlasy byly ignorovány, nebo vůbec nezazněly,“ dodal. „Při vší úctě k Venezuele, Írán je hráč úplně jiné váhové kategorie.“ Íránský režim se povedlo USA a Izraeli sice dekapitovat, ale nezhroutil se, popsal. V Interview ČT24 moderovaném Jiřím Václavkem Romancov promluvil rovněž na téma budoucnosti NATO či vrcholící předvolební kampaně v Maďarsku.
před 8 hhodinami

Rada EU schválila český plán na využití fondu SAFE pro vojenské účely

Rada EU, která zastupuje členské státy, oznámila, že schválila český plán na využití prostředků z evropského finančního nástroje SAFE, který byl zřízen loni a umožňuje půjčky na vojenské vybavení. Česko může využít částku 2,06 miliardy eur (50,3 miliardy korun). Česká strana dokument ještě v lednu upravovala, proto se schvalování protáhlo. Schválení půjčky ocenil premiér Andrej Babiš (ANO).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...