Varšava se připravuje na připomínku začátku války. Lesk oslavám kazí Trumpova absence

5 minut
Události: Varšava se připravuje na pietní akce k výročí začátku války
Zdroj: ČT24

Světoví státníci se sjíždějí do polské Varšavy, kde si v neděli připomenou 80. výročí začátku druhé světové války. Prezident Andrzej Duda přivítá delegace ze čtyřiceti zemí. Česko bude zastupovat Miloš Zeman. Nejočekávanější host, americký prezident Donald Trump, ale návštěvu na poslední chvíli odřekl a zastupovat jej bude viceprezident Mike Pence.

„Přítomnost Donalda Trumpa měla zdůraznit postavení současného Polska a jeho pozici jako jednoho z klíčových partnerů amerických spojenců. Donald Trump ale kvůli hurikánu Dorian, který se blíží k americkému pobřeží, zůstal doma,“ uvedl z Varšavy zvláštní zpravodaj ČT Michal Kubal.

Při vyvrcholení akce, krátce po nedělním poledni, měl Trump promluvit jako třetí řečník v pořadí. I v tom jej podle aktualizovaného programu nahradí viceprezident Pence. Ještě před ním budou hovořit polský hostitel Andrzej Duda a německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Trump sice přislíbil, že do Varšavy přijede později, nicméně server Politico už poznamenal, že polští hostitelé mají problém: místo hvězdy první velikosti dorazí z USA host druhé kategorie. Přitom Trumpův pobyt měl před polskými parlamentními volbami, vyhlášenými na 13. října, předvést, že současná vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost není izolovaná a má mocné přátele.

Připomínky začnou v „polské Guernice“

Polský a německý prezident zahájí nedělní akce k výročí druhé světové války časně ráno ve městě Wieluň asi 100 kilometrů od Lodže. Městečko obývané hlavně Poláky a Židy a bez německé menšiny se před osmi desetiletími stalo terčem německých bombardérů. Kvůli masakru civilistů získalo město přezdívku polsko-židovská Guernica, podle baskického města, zničeného německým náletem za španělské občanské války.

Při vzpomínkových akcích polské úřady kladou důraz na to, že se Polsko jako první stalo obětí útoku dvou totalit – německého nacismu a sovětského komunismu. K německým vojskům, které na Polsko zaútočily 1. září 1939, se o 17 dní později přidaly sovětské jednotky, jak se na tom Moskva a Berlín dohodly v paktu Molotov-Ribbentrop.

Putin pozvání nedostal

Polští hostitelé čekají čtyři desítky zahraničních delegací, včetně prezidentů, premiérů, předsedů parlamentů, ministrů zahraničí a obrany, jakož i zástupců královských rodů z Evropy. Z Německa kromě prezidenta Steinmeiera do Varšavy přijede také kancléřka Angela Merkelová. Český prezident Miloš Zeman dorazil už v sobotu.

Ruský prezident Vladimir Putin pozván nebyl. Šéf kanceláře polského prezidenta Krzysztof Szczerski rozhodnutí vysvětlil agresivní politikou Moskvy vůči Ukrajině. Ze solidarity pak podle tisku odřekl účast Putinův spojenec, běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
před 2 hhodinami

Teherán svolal prorežimní manifestace, internet blokuje už přes tři dny

Íránská státní televize navzdory pokračujícím protivládním protestům tvrdí, že se situace od nedělního večera uklidnila, píše server BBC. Íráncům podle něj chodí SMS, které je zvou na manifestace na podporu režimu v řadě íránských měst. Podle platformy pro monitoring internetu NetBlocks íránské úřady celostátně blokují internet už 84 hodin. Řada Íránců BBC sdělila, že mají blokované telekomunikační spojení. EU hrozí Teheránu sankcemi.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump se ve čtvrtek sejde s lídryní venezuelské opozice Machadovou, píše Reuters

Prezident Spojených států Donald Trump se ve čtvrtek setká s venezuelskou opoziční političkou a nositelkou Nobelovy ceny za mír Maríou Corinou Machadovou, informovala v pondělí s odvoláním na představitele Bílého domu agentura Reuters. Americké speciální síly přitom 3. ledna unesly z jihoamerické země tamního autoritářského vůdce Nicoláse Madura a jeho manželku, kteří nyní před soudem v New Yorku čelí obvinění z narkoterorismu.
před 5 hhodinami

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů. I spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zrušilo v pondělí kvůli sněžení a mrazu stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku. Velmi nízké teploty hlásí také Finsko.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Loni bylo na Ukrajině zabito nejméně 2514 civilistů, tvrdí OSN

V uplynulém roce bylo kvůli bojům na Ukrajině zabito přinejmenším 2514 civilistů a dalších 12 142 jich bylo zraněno, což je více než v předešlých letech – s výjimkou roku 2022, kdy Rusko zahájilo invazi do země. Ve své nejnovější zprávě to v pondělí uvedla Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU). Celkem si ruská agrese proti sousední zemi dle ní už vyžádala životy nejméně 14 999 civilistů včetně stovek dětí, dalších 40 601 osob včetně nezletilých dle mise utrpělo zranění.
před 7 hhodinami

Írán navrhl jednání s USA, tvrdí Trump. Protesty si zřejmě vyžádaly stovky mrtvých

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči tamnímu režimu, uvedl v neděli podle agentur americký prezident Donald Trump. Přípravy na schůzku jsou v procesu. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů zahynulo nejméně 648 lidí, uvedla v pondělí pozdě odpoledne SEČ nevládní organizace Iran Human Rights (IHR). Neoficiální údaje hovoří i o více než šesti tisících mrtvých. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Britský regulátor kvůli sexualizovaným fotkám vyšetřuje síť X

Vyšetřování americké platformy X miliardáře Elona Muska zahájil britský úřad pro regulaci mediálního trhu Ofcom. Je to v souvislosti se skandálem, kdy chatbot Grok na žádost uživatelů na síti X generuje sexualizované fotografie žen a dětí. Ofcom se zabývá podezřením, že síť nedostatečně chrání uživatele před nezákonným obsahem, uvedl úřad v pondělním sdělení. Malajsie a Indonésie během víkendu jako první země na světě přístup ke Groku zablokovaly.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...