Vakcína AstraZeneca může způsobit silné alergické reakce, uvedla unijní léková agentura

Závažné alergické reakce by měly figurovat na seznamu nežádoucích vedlejších účinků vakcíny od společnosti AstraZeneca proti covidu-19, uvedla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Reagovala tak na tento typ obtíží zaznamenaný ve Velké Británii. Britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca obavy ze závažných vedlejších účinků své vakcíny odmítla.

Evropský regulátor ve své zprávě uvádí, že „doporučuje aktualizaci informací o produktu a zahrnutí anafylaxe a přecitlivělosti (alergické reakce) mezi vedlejší účinky“. Návrh se zakládá na 41 případech závažných alergických reakcí po podání přibližně pěti milionů dávek vakcíny v Británii.

Bezpečnostní komise EMA také zkoumá „všechny případy tromboembolických příhod a další události související s krevními sraženinami po očkování přípravkem AstraZeneca“, píše se v prohlášení. Úřad tím reaguje na rozhodnutí Dánska, Norska, Islandu či Bulharska pozastavit očkování tímto přípravkem. Itálie a Rakousko zakázaly používat jednu z šarží vakcíny.

Firma obavy ohledně své vakcíny odmítá

Koncern AstraZeneca odmítá obavy kolem své vakcíny proti covidu-19, napsala agentura DPA. Společnost podle ní uvedla, že po analýze dat týkající se bezpečnosti přípravku nic nenasvědčuje tomu, že by v případě její vakcíny hrozilo zvýšené riziko vzniku plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy.

Mluvčí AstraZenecy uvedl, že se to týká všech věkových skupin lidí bez rozdílu pohlaví, zemí nebo šarží vakcíny. „Ve skutečnosti se tyto potíže mezi očkovanými objevují vzácněji než mezi ostatní populací,“ tvrdí mluvčí.