V Polsku zadrželi podezřelé z útoku na Navalného spolupracovníka Volkova

Ve Varšavě zadrželi začátkem dubna dvě osoby podezřelé z útoku na Leonida Volkova, spolupracovníka zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného, informovali litevští vyšetřovatelé. Jde o polské občany, kteří údajně Volkova přepadli v březnu v blízkosti jeho bydliště ve Vilniusu. Podle litevských vyšetřovatelů za tímto násilným činem zřejmě stojí Rusko. Polská policie uvedla, že dvojici zadržela na základě evropského zatykače a že se případem zabývá prokuratura ve varšavské čtvrti Praga.

O zadržení podezřelých v Polsku informoval nejdříve litevský prezident Gitanas Nauséda. „Děkuji Polsku za velmi dobrou práci, mluvil jsem o tom s polským prezidentem Andrzejem Dudou,“ uvedl Nauséda. Poděkoval také litevským tajným službám, které vykonaly „nejdůležitější přípravné práce“.

Polský premiér Donald Tusk v pátek odpoledne oznámil, že zadržen byl i Bělorus, který měl polským vykonavatelům nařídit spáchat atentát na Volkova. Připomněl také zadržení dalších spolupracovníků ruských tajných služeb, včetně Poláka podezřelého z příprav atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Potenciální atentátník na prezidenta Zelenského, Polák jednající v dohodě s ruskými službami, byl zadržen před dvěma dny. Bělorus pracující pro Rusy, který nařídil dvěma Polákům atentát na Navalného spolupracovníka, byl také zadržen. Útočníci jsou již ve vazbě. Spojeni jsou s prostředím ultras mezi fotbalovými fanoušky. To bylo jen v dubnu. Pro kolaboranty s ruskými službami nebude žádná shovívavost. Železem vypálíme každou zradu a pokus o destabilizaci,“ zdůraznil Tusk.

Útoky v Litvě

Volkov na sociální síti X napsal, že zatím nezná žádné podrobnosti ohledně zadržených, ale „viděl jsem, s jakou energií a vytrvalostí litevská policie v uplynulém měsíci pracovala na tomto případu, a jsem velmi rád, že práce přinesla výsledky“. Později dodal, že je mimořádně důležité vyšetřit a odhalit veškeré linky vedoucí od ruského vůdce Vladimira Putina až „k chlápkovi s kladivem“.

Volkovovi v březnu před jeho domem ve Vilniusu neznámý útočník rozbil okénko auta, nastříkal slzný plyn do očí a potom ho začal mlátit kladivem. Volkov utrpěl mimo jiné zlomeninu ruky, pohmožděniny na hlavě a poranění nohy.

Podle litevských vyšetřovatelů jsou dva lidé zadržení v Polsku obvinění z toho, že Volkovovi úmyslně ublížili na zdraví kvůli jeho politickému přesvědčení.

Volkov v minulosti působil jako koordinátor Navalného sítě regionálních štábů. Navalnyj zemřel 16. února v ruské věznici a jeho spolupracovníci za smrt činí zodpovědného ruského vůdce Vladimira Putina. Na úmrtním listu stojí, že zemřel přirozenou smrtí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Výbuch zabil v Moskvě ruského generála, který se účastnil invaze na Ukrajinu

Při výbuchu nálože nastražené v autě v Moskvě zahynul ruský generál Fanil Sarvarov, který byl náčelníkem oddělení operačního výcviku generálního štábu ruských ozbrojených sil. Uvedl to ruský vyšetřovací výbor, který má funkci kriminální ústředny. Výbor nevyloučil, že za explozí stojí ukrajinské speciální jednotky. Sarvarov se podle médií účastnil ruské invaze na Ukrajinu.
před 55 mminutami

Polsko začíná stavět svou první jadernou elektrárnu

V Polsku roste zájem o jadernou energetiku, i díky přispění Evropské unie se tam začíná stavět jaderná elektrárna. Země prochází energetickou transformací. Ještě před deseti lety bylo téměř devadesát procent výroby elektřiny založeno na uhlí. V současnosti jeho podíl klesl zhruba na polovinu, naopak téměř na třetinu vzrostly obnovitelné zdroje. Odklon od uhlí je tak čím dál viditelnější.
před 3 hhodinami

Trump jmenoval guvernéra Landryho zvláštním vyslancem pro Grónsko

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Šéf Bílého domu to v neděli večer uvedl na své síti Truth Social. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je autonomní oblastí Dánského království, získat. Kodaň to opakovaně odmítla.
před 4 hhodinami

Australský státní parlament jedná o zpřísnění pravidel pro držení zbraní

Parlament australského státu Nový Jižní Wales se znovu sešel k hlasování o návrzích zákonů, které by výrazně omezily vlastnictví střelných zbraní. Připravovaná legislativa počítá také se zákazem zobrazování symbolů teroru a zpřísněním pravidel pro protesty. Australský spolkový stát tak reaguje na nedávný útok na pláži Bondi v Sydney, který si vyžádal patnáct obětí.
před 7 hhodinami

Jednání ukrajinské delegace označil Witkoff za konstruktivní

Za produktivní a konstruktivní označil v neděli zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff rozhovory, které ukrajinská delegace v posledních třech dnech vedla na Floridě se zástupci Spojených států a Evropy. Američané v Miami jednali také se zástupci Kremlu, který rusko-ukrajinskou válku téměř před čtyřmi roky napadením sousední země odstartoval. Jako „produktivní“ zhodnotil Witkoff také rozhovory s ruskou stranou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

USA zasahují proti tankeru směřujícímu do Venezuely

Spojené státy v neděli v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zasahují proti dalšímu tankeru, píší agentury Bloomberg a Reuters. První zprávy hovořily o nalodění amerických vojáků na palubu lodi, později agentura Reuters napsala, že ji americká pobřežní stráž pronásleduje. V sobotu se americké ozbrojené síly jednoho tankeru zmocnily, což venezuelská vláda odsoudila jako únos a pirátství.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Křesťané v Izraeli slaví advent po dvou letech války v klidnější atmosféře

Po dvou letech války prožívají i křesťané v Izraeli advent a vánoční svátky v poněkud klidnější atmosféře. V klášteře Latrun na pomezí židovského státu a Západního břehu se koledy zpívají arabsky. Arabové totiž tvoří většinu křesťanů v zemi. Nejrozšířenější světové náboženství je v Izraeli menšinovým. Kvůli populačnímu nárůstu židů a muslimů se podíl křesťanů dále snižuje.
před 12 hhodinami

V Nigérii se podařilo osvobodit 130 žáků unesených ozbrojenci

V Nigérii se podařilo osvobodit na 130 žáků, které v listopadu unesli ozbrojenci z katolické školy na východě této více než dvěstětřicetimilionové země, píše agentura AFP.
před 13 hhodinami
Načítání...