„Lidé, kteří tu žijí, chtějí evropské životy,“ prohlásil Navalnyj v dosud nezveřejněném rozhovoru

Horizont ČT24: Slova Alexeje Navalného (zdroj: ČT24)

Zesnulý ruský opozičník Alexej Navalnyj mluvil často o lepší budoucnosti pro svou zemi. To zopakoval i v dosud nezveřejněném rozhovoru z roku 2020. Slova nejhlasitějšího kritika Kremlu z interview pořízeného původně pro filmový dokument teď opět citují světová média – těsně předtím, než se s ním naposledy rozloučí jeho blízcí.

Svým podporovatelům Alexej Navalnyj několik let sliboval Rusko bez Putina a konec korupce v zemi. Charismatický politik evropského střihu, který se nakonec nemohl účastnit prezidentských voleb, si získal na svou stranu tisíce Rusů.

Slova o svobodném Rusku zazněla i v dosud nezveřejněném rozhovoru, natočeném už v roce 2020 v rámci neodvysílaného dokumentárního seriálu After The Fall. „Je to evropská země. Lidé, kteří tu žijí, chtějí žít evropské životy,“ prohlásil například o Rusku. Brání jim v tom však režim současného vládce Kremlu Vladimira Putina.

„Doufám, že až se mnou budete za deset let znovu dělat rozhovor, budu vám moci říct, jak se nám podařilo zdolat problém korupčního praní špinavých peněz,“ pronesl rovněž v rozhovoru Navalnyj.

Z Navalného smrti viní jeho rodina a podporovatelé Putina. Jeho spolupracovnice Marija Pevčichová navíc tvrdí, že opozičník měl být součástí výměny vězňů mezi Moskvou a Washingtonem. „Navalnyj měl být v nejbližších dnech na svobodě, protože se podařilo dosáhnout přijetí rozhodnutí o jeho výměně,“ prohlásila. Konkrétně Spojené státy americké měly podle Pevčichové vyměnit Navalného a dva americké občany za Vadima Krasikova, ruského zabijáka a pravděpodobně důstojníka ruské zpravodajské služby FSB, který si v Německu odpykává doživotní trest za vraždu.

Moskva údajné plány na výměnu oficiálně nekomentovala. Vyjádřit se důrazně odmítlo i ministerstvo zahraničí USA a německá vláda.

Spolupracovníci Navalného nyní vyzývají k rozsáhlým protestům proti šéfovi Kremlu. Konat by se měly v poslední den březnových ruských prezidentských „voleb“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dva největší požáry v Los Angeles spálily nejméně deset tisíc budov

Dva největší požáry, které pustoší oblast amerického Los Angeles a jeho okolí, spálily nejméně deset tisíc budov, uvedly místní úřady. Podle regionálního soudního lékaře si oheň vyžádal nejméně deset obětí, předchozí bilance mluvila o sedmi.
05:40Aktualizovánopřed 43 mminutami

Globální teplota byla loni poprvé o 1,5 stupně vyšší než v předprůmyslové době

Rok 2024 byl celosvětově nejteplejším v historii měření, průměrná globální teplota dosáhla 15,10 stupně Celsia. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Loňský rok byl zároveň prvním kalendářním rokem, kdy byla průměrná globální teplota o 1,5 stupně vyšší než v předindustriálním období.
před 50 mminutami

„Biblické požáry“ v Los Angeles zabily nejméně pět lidí

Lesní požáry, které na několika místech pustoší oblast amerického Los Angeles, si vyžádaly životy pěti lidí. Informovala o tom kancelář šerifa v tomto městě. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom řekl, že obětí je pravděpodobně více. Požáry jsou označovány za nejničivější v moderní historii Los Angeles. Plameny už zničily přes dva tisíce staveb. Mnoho lidí podle záchranářů utrpělo zranění, jejich přesný počet ale není znám.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Italská novinářka držená v Íránu je doma

Itálie zatím podle ministra spravedlnosti nedostala od Spojených států oficiální žádost o vydání Íránce podezřelého z terorismu. V Miláně zadržený inženýr zatím zůstává za mřížemi. Jeho propuštění chtěl Teherán dosáhnout i tím, že uvěznil italskou novinářku Cecilii Salovou. Ta je od středy zpět ve vlasti.
před 9 hhodinami

Czech Press Photo vyhrálo „překonávání překážek“ z olympiády

Nejlepší fotografií roku 2024 je v soutěži Czech Press Photo snímek z atletických závodů na olympijských hrách v Paříži. Pořídil ho Petr David Josek, který byl hostem pořadu Události, komentáře. Vítězný snímek uspěl v konkurenci čtyř a půl tisíce prací od více než 250 fotografů. „Právě tento snímek připomněl porotě původního ducha her: výjimečnost, respekt a přátelství – usilovat o neustálý pokrok, zachovávat lidskou důstojnost, rozvíjet se v harmonii a povzbuzovat úsilí. Olympijské hry jsou také symbolem dřiny a odvahy. Bez úsilí se skvělých výsledků nedá dosáhnout. A právě překonávání překážek je víc než symbolické,“ uvedl k vítězi předseda poroty Petr Mlch. Ceny se udělovaly celkem v osmi kategoriích. Oceněné fotografie představí do 23. dubna výstava v Národním muzeu v Praze.
před 11 hhodinami

USA oznámily vojenskou pomoc Ukrajině za 500 milionů dolarů

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve čtvrtek na schůzce takzvané kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny na letecké základně Ramstein oznámil další balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 500 milionů dolarů. Další balíčky slíbily podle něj Norsko či Dánsko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začátku schůzky řekl, že v zájmu Spojených států je stát po boku Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Amerika dala poslední sbohem exprezidentu Carterovi

Spojené státy se rozloučily s bývalou hlavou státu Jimmym Carterem. Prezident Joe Biden na pohřbu vyzdvihl Carterovu osobnost, když hovořil o laskavosti a skromnosti zesnulého politika. Carter, který zemřel ve sto letech, se celý život zasazoval o lidská a občanská práva a získal Nobelovu cenu míru.
před 12 hhodinami

Ve Vilniusu byly nalezeny pohřební klenoty polsko-litevských panovníků

V podzemní kryptě Katedrály svatého Stanislava a svatého Vladislava v litevském Vilniusu byla objevena skrýš s hrobovými insigniemi polsko-litevských panovníků z počátku 16. století. Tyto artefakty byly v katedrále ukryty během druhé světové války v roce 1939, pátrání po nich začalo již před několika desetiletími. Objev byl učiněn 16. prosince loňského roku.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...