V Nikaragui obžalovali dceru exprezidentky, podle průzkumů měla šanci porazit Ortegu

Nikaragujská prokuratura obžalovala dceru a dva syny bývalé prezidentky Violety Barriosové Chamorrové a několik dalších osob z praní špinavých peněz. Dcera někdejší hlavy státu a novinářka Cristiana Chamorrová měla podle průzkumů velké šance porazit nynějšího prezidenta Daniela Ortegu v listopadových volbách, podobně jako se to podařilo její matce v roce 1990, informovala  agentura Europa Press.

Ortegův režim od května pozatýkal čtyři desítky lidí, které viní mimo jiné z vlastizrady či konspirace vůči národu. Je mezi nimi i několik osob, které chtěly kandidovat v prezidentských volbách proti Ortegovi. Cristiana Chamorrová byla rovněž zadržena policií a od začátku června je v domácím vězení.

V souvislosti s činností nadace pojmenované po exprezidentce Chamorrové jsou obžalováni „z praní špinavých peněz a dalších deliktů“ kromě Cristiany i její dva bratři Pedro Joaquín a novinář Carlos Fernando Chamorro a několik dalších osob. Pět z nich je na útěku a je na ně vydán zatykač, je mezi nimi i Carlos Chamorro, který je podle agentury AP v exilu v Kostarice.

V Nikaragui budou sedmého listopadu parlamentní a prezidentské volby, v nichž se Ortega uchází už o čtvrtý mandát v řadě. Tento bývalý partyzánský vůdce, který stál v čele země už koncem osmdesátých let, je prezidentem od ledna 2007 a pátým rokem je viceprezidentkou jeho manželka Rosario Murillová. I ta kandiduje znovu.

Nyní jedenadevadesátiletá Violeta Barriosová Chamorrová se stala v roce 1990 první zvolenou prezidentkou v historii Latinské Ameriky, když ve volbách porazila Ortegu. Ten se dostal do čela země už v osmdesátých letech, když s guerillou svrhl pravicovou diktaturu. I někteří bývalí spolubojovníci, kteří se posléze postavili proti Ortegově autoritářskému stylu vládnutí, byli v posledních několika měsících zadrženi.

Od roku 2018, kdy vypukly v Nikaragui masové protivládní protesty, také Ortegův režim zrušil status pěti desítek nevládních organizací. Minulý měsíc policie obsadila redakci nejstaršího deníku v zemi La Prensa a jeho vedení rovněž obvinila z praní špinavých peněz a také z celních podvodů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Portugalci zvolí ve druhém kole voleb příštího prezidenta

Portugalci v nedělním druhém kole prezidentských voleb vyberou příští hlavu státu. O post se ucházejí středolevicový politik António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Analytici očekávají triumf Segura, nicméně podle agentury AFP bude výsledek krajně pravicového politika „pozorně sledován“. Volební místnosti se otevírají v 9:00 SEČ, zavřou ve 20:00.
před 37 mminutami

Japonsko hlasuje v předčasných volbách

Úderem sobotní 23. hodiny SEČ se v Japonsku otevřely volební místnosti. Tamní voličky a voliči v předčasných volbách hlasují pro nové složení dolní komory tamního parlamentu. Agentura Reuters označila za favoritku voleb dosavadní premiérku Sanae Takaičiovou. Upozornila však na to, že vlivem sněhových srážek v některých oblastech by účast při volbách mohla být nižší.
00:38Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V lavinách na severu Itálie zahynulo několik lidí

Při několika lavinách na severu Itálie zahynuli čtyři lidé a další utrpěli zranění, uvedla agentura DPA. V italských horách platí vysoké lavinové nebezpečí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ukrajinské elektrárny kvůli ruským útokům snižují výkon

V důsledku sobotního ruského útoku musely ukrajinské jaderné elektrárny snížit svůj výkon. Informuje o tom Ministerstvo energetiky Ukrajiny. Drony a rakety podle instituce mířily především na rozvodny a vzdušné vedení. Jaderné elektrárny jsou největším zdrojem elektřiny v zemi. Jednu z nich za přísných bezpečnostních opatření navštívil štáb České televize.
před 9 hhodinami

Demonstrace odpůrců olympiády v Miláně přerostla v násilnosti

Sobotní demonstrace odpůrců olympiády v severoitalském Miláně přerostla v násilnosti, když zhruba stovka protestujících házela na policisty dělobuchy, dýmovnice a lahve. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že policie dav rozehnala vodními děly. Zimní olympijské hry, které začaly v pátek, hostí Milán společně s Cortinou d'Ampezzo.
před 9 hhodinami

Krize ve vztazích s USA kvůli Grónsku ještě neskončila, míní Rasmussen

Krize ve vztazích se Spojenými státy kvůli Grónsku ještě neskončila, i když se vztahy zlepšují, je přesvědčen dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Vyjádřil se tak v sobotu podle agentury AFP na tiskové konferenci v grónském Nuuku. O největší světový ostrov, bohatý na nerostné suroviny, donedávna usiloval americký prezident Donald Trump, což vedlo k velkému napětí. Dánsko, pod které Grónsko jako autonomní oblast patří, to stejně jako další evropské země jasně odmítalo.
před 10 hhodinami

Železnici v severní Itálii ochromila trojice sabotážních útoků

Provoz na železnici v severní Itálii, která nyní hostí zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d'Ampezzo, v sobotu ochromila trojice sabotáží. Italské ministerstvo dopravy označilo událost za akt „vážné sabotáže“ a dodalo, že připomíná zahajovací den letních olympijských her v Paříži v roce 2024, kdy sabotéři zasáhli francouzskou vysokorychlostní síť TGV a způsobili dopravní chaos, píše agentura Reuters.
před 15 hhodinami

Sybiha popřel ukrajinskou účast v postřelení zástupce šéfa ruské GRU

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha popřel, že by jeho země stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání. Ukrajina se už téměř čtyři roky brání rozsáhlé ruské vojenské agresi.
před 16 hhodinami
Načítání...