V Izraeli se zklidňují protesty proti soudní reformě, premiér jednal s prezidentem

Izraelský prezident Jicchak Herzog telefonicky hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a lídry opozice Bennym Gancem a Jairem Lapidem o dalším postupu v hledání kompromisu o odložené justiční reformě. Obě strany prezident vyzval, aby proces vyjednávání zahájily co nejdříve. Informuje o tom zpravodajský web The Times of Israel.

Proměna soudnictví, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli masové protesty již od ledna.

Netanjahu v pondělí večer oznámil odložení sporné reformy, aby byla „příležitost pro skutečný dialog“, současně ale zdůraznil, že reforma bude schválena tak či onak, jelikož je nutné „obnovit rovnováhu“ mezi jednotlivými složkami moci.

Deník The New York Times v pondělí s odvoláním na amerického velvyslance v Izraeli zmínil, že prezident USA Joe Biden má v plánu v příštích měsících pozvat Netanjahua do Washingtonu. Konkrétní datum nicméně oznámeno nebylo. 

Herzog nyní vyzval zástupce koalice a opozice, aby sestavili vyjednávací týmy, které budou moci jednat o dalším postupu poté, co došlo k odkladu schvalování. Na jednání politických špiček tak chce prezident dohlížet už podruhé; první kolo nepřineslo řešení, neboť se vládní koalice odmítla svého záměru vzdát. Nezúčastnili se ho oficiální zástupci žádné ze stran, prezident se místo toho do značné míry spoléhal na tým akademických odborníků, kteří věc konzultovali s představiteli koalice a opozice.

Zpravodaj ČT: Podle aktivistů je Netanjahuův krok nedostatečný

„Situace se trochu zklidnila, protesty ale zcela neutichly, protože část aktivistů řekla, že jeho (Netanjahuovo) oznámení je nedostatečné. Podle nich se jedná jen o taktickou pauzu,“ říká blízkovýchodní zpravodaj České televize David Borek. Do nočních hodin probíhaly v Tel Avivu demonstrace, část demonstrantů se snažila zablokovat hlavní dopravní tepnu, protestovalo se i v Jeruzalémě. Lidé protestují jak proti reformě, tak pro ni.

10 minut
Zpravodaj David Borek o nepokojích v Izraeli
Zdroj: ČT24

Ačkoliv Netanjahu prohlásil, že nechce rozdělovat národ, označil část demonstrantů za násilné extremisty, kteří chtějí národ rozdělit, a naznačil, že se se stoupenci jeho pravicové a náboženské koaliční vlády zachází jako s občany druhé kategorie, píše The Times of Israel (TOI).

Na provládních demonstracích v Jeruzalémě v noci na úterý kamery zachytily, jak krajně pravicové skupiny napadají kolemjdoucí izraelské Araby a surově zbily jednoho muže, píše TOI s odvoláním na policii. Za napadení podle ní byli zatčeni tři lidé.

Útoky se odehrály v době, kdy se masové demonstrace na podporu soudní reformy i proti ní ve velkých městech zvrhly ve střety s policií, která se přes noc snažila vyklidit silnice a obnovit pořádek. V zemi to vřelo i poté, co Netanjahu oznámil odklad reformy. Největší demonstrace se odehrály v Jeruzalémě a Tel Avivu. Zadrženo bylo na 50 demonstrantů.

Na demonstracích se objevují i extremistické skupiny

Mezi protestujícími, kteří se v Jeruzalémě zasazovali o reformu, byly i desítky členů extremistické pravicové skupiny La Familia. Ty zachytily kamery při napadání několika arabských kolemjdoucích. V jednom z těchto případů podle policie napadli arabského taxikáře a poškodili mu auto, další video z Jeruzaléma ukazuje, jak pravicoví demonstranti blokují cestu arabskému řidiči a skandují „ať vaše vesnice shoří“.

Na dalším videu je vidět, jak arabského mladíka, který se připletl do pravicového protestu, odvádějí civilisté a policisté do bezpečí. Izraelská stanice Channel 13 uvedla, že demonstranti z řad zastánců soudní reformy napadli její tým reportérů.

Po odvolání stávkové pohotovosti už v Izraeli fungují letiště, byl ovšem ochromen provoz některých dalších služeb, v pondělí zavíraly své pobočky třeba tamní banky. „Zavíraly se i školy, blokují se silnice, izraelské zahraniční konzuláty v pondělí také oznámily, že budou omezovat činnost,“ doplnil zpravodaj ČT Borek.

Ultranacionalistická skupina La Familia je fanouškovským klubem jeruzalémského fotbalového týmu Beitar, který se od ní kvůli jejím rasistickým vyjádřením a násilným incidentům opakovaně distancoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Imigrační agent postřelil v Minnesotě muže

Imigrační agent Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minnesotě zasáhl do nohy muže původem z Venezuely. Úřady tvrdí, že na agenta agresivně útočil a bránil se zatčení. Protesty ve městě se stupňují po zastřelení Renee Goodové v autě, k němuž došlo minulý týden. Imigrační agenti zadrželi i tři příslušníky indiánského kmene Siouxů Oglala.
před 47 mminutami

Posádka mise Crew-11 se vrátila z ISS kvůli zdraví jednoho z astronautů

V Tichém oceánu dopoledne středoevropského času přistála kosmická loď s čtyřčlennou posádkou NASA. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrátila o čtyři měsíce dřív, než bylo v plánu, kvůli zdravotnímu stavu jednoho z astronautů.
08:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán tvrdí, že nepopraví mladého demonstranta

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
06:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump obvinil Ukrajinu, že brzdí mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump obvinil svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského, že zdržuje vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Prohlásil to v rozhovoru s agenturou Reuters. Podle Trumpa je zároveň ruský vládce Vladimir Putin, z jehož rozkazu ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu, k dohodě připraven. Rusko v rámci dohody požaduje, aby mu Ukrajina vydala celý Donbas včetně území, které ruští vojáci během invaze dosud nedobyli. Ukrajina se svého území vzdát nechce.
03:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Rodríguezovou

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu telefonicky jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Delcy Rodríguezovou o ropě, nerostných surovinách a obchodu. Hovor na své síti Truth Social označil za velmi dobrý. Podle Rodríguezové byl telefonát zdvořilý a produktivní. USA také dokončily první prodej venezuelské ropy v hodnotě kolem 500 milionů dolarů (zhruba deset miliard korun), který je součástí nedávné dohody mezi oběma zeměmi. Americký Senát mezitím odmítl rezoluci, která by zabránila Trumpovi podnikat další vojenské útoky na Venezuelu bez souhlasu Kongresu.
01:09Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zelenskyj se rozhodl kvůli ruským útokům vyhlásit stav nouze v energetice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl, že kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu své země vyhlásí stav nouze v ukrajinském energetickém sektoru. Ve svém středečním prohlášení na síti X rovněž uvedl, že Kyjev pracuje na výrazném zvýšení dovozu elektřiny. Starosta Kyjeva Vitalij Klyčko uvedl, že situace v metropoli je ohledně dodávek tepla a energií nejhorší od začátku ruské invaze do země.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jense-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Grónská vláda oznámila, že Dánsko od středy společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán poté začal hovořil o možnosti útoků na americké základny v regionu, Američané z nich kvůli tomu preventivně stahují část personálu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...