USA vyhlásily sankce proti Kadyrovovi za porušování lidských práv

Spojené státy ohlásily sankce proti čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi, jehož americké ministerstvo zahraničí viní z masivního porušování lidských práv včetně mučení. „Pompeo, boj přijímáme!“ vzkázal americkému ministru zahraničí Mikeu Pompeovi Kadyrov. Reakci doprovodil snímkem, na němž s úsměvem pózuje se dvěma kulomety. Za porušování lidských práv menšinových Ujgurů USA také rozšířily o jedenáct společností sankční seznam týkající se Číny.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo k sankcím týkajícím se Kadyrova sdělil, že čečenský vůdce, který je spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, také využil pandemii koronaviru jako záminku pro pronásledování místních lidí. „Ministerstvo má věrohodné informace, že je Kadyrov odpovědný za závažná porušení lidských práv v minulých deseti letech. Zahrnuje to mučení i mimosoudní zabití,“ uvedl ministr a vyzval, aby ostatní státy postupovaly stejně. 

Američané podle agentury Interfax tvrdí, že Kadyrov nese odpovědnost za případy beztrestného pronásledování, nezákonného věznění, únosů a i zabíjení homosexuálů, ochránců lidských práv, novinářů z nezávislých médií a dalších lidí, kteří si troufli dát najevo nesouhlas s čečenským vládcem.

„Pompeo, boj přijímáme. Bude to zajímavé,“ uvedl Kadyrov v popisku pod svou fotografií na sociální síti Telegram

„Odpovědět zrcadlově bude těžké, ale něco vymyslíme,“ zareagovala na sankce mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na Facebooku.

O Kadyrovovi se hovoří i v souvislosti se zavražděním opozičního čečenského aktivisty ve Vídni na počátku měsíce. Kadyrov zločin připsal zahraničním agentům, kteří se snaží zdiskreditovat Rusko.

Kadyrov na sankčním seznamu není poprvé

Americké sankce zakazují cestovat do USA nejen Kadyrovovi, ale i jeho ženě a dětem. Jak připomíná agentura Reuters, Kadyrov byl na sankčním seznamu v USA už v minulosti na základě takzvaného Magnitského zákona, který umožňuje občanům Ruska zakázat za porušování lidských práv vstup do USA a zmrazit jejich majetek na americké půdě.

Dalších 11 čínských podniků připojilo na svůj sankční seznam americké ministerstvo obchodu. Zdůvodnilo to tvrzením, že tyto firmy zneužívají Ujgury a příslušníky dalších muslimských menšin. K práci jsou nuceni v textilních továrnách a dvou firmách, jež se podle USA zabývají genetickou analýzou, která má posloužit k dalším represím proti Ujgurům. Za politiku vůči Ujgurům USA v minulosti zařadily na sankční seznam už 37 podniků a jednotlivců.

„Peking aktivně využívá k útlaku svých občanů trestuhodnou praxi nucené práce, shromažďování materiálu DNA a jeho rozbor. Svým krokem komunistické straně znemožníme zneužívat naše výrobky a technologie proti bezbranné muslimské menšině,“ sdělil v prohlášení k pondělnímu kroku ministr obchodu Wilbur Ross. Čínské velvyslanectví zatím nereagovalo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Železnici v severní Itálii ochromila trojice sabotážních útoků

Provoz na železnici v severní Itálii, která nyní hostí zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d'Ampezzo, v sobotu ochromila trojice sabotáží. Itálské ministerstvo dopravy označilo událost za akt „vážné sabotáže“ a dodalo, že připomíná zahajovací den letních olympijských her v Paříži v roce 2024, kdy sabotéři zasáhli francouzskou vysokorychlostní síť TGV a způsobili dopravní chaos, píše agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Sybiha popřel ukrajinskou účast v postřelení zástupce šéfa ruské GRU

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha popřel, že by jeho země stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání. Ukrajina se už téměř čtyři roky brání rozsáhlé ruské vojenské agresi.
před 3 hhodinami

USA chtějí, aby rusko-ukrajinská válka skončila do června, řekl Zelenskyj

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko ukončily válku do června, řekl podle agentur AP a AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pokud termín nebude dodržen, administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle něj pravděpodobně vyvine na obě strany tlak. Američané také navrhli, aby se vyjednávací týmy Kyjeva a Moskvy setkaly příště v USA, nejspíše v Miami, dodal Zelenskyj. Ukrajina se brání plnohodnotné ruské vojenské agresi od února 2022.
10:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Šťastný by si přál olympiádu v Česku. Připustil ale ekonomickou náročnost

V Itálii v pátek večer začala olympiáda. Až do 22. února budou o medaile soutěžit skoro tři tisíce sportovců z devadesátky zemí. Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé) by byl rád, kdyby se olympiáda v budoucnosti pořádala také v Česku. Řekl to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. Připustil ale, že by to bylo ekonomicky náročné.
před 5 hhodinami

Rusko podniklo další masivní útok na ukrajinskou energetiku, uvedl Šmyhal

Rusko v noci na sobotu podniklo další rozsáhlý úder na ukrajinská energetická zařízení, útok pokračuje, uvedl ráno ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal. Energetici jsou podle něj připraveni zahájit opravy, jakmile to bezpečnostní situace dovolí. Rusové použili přes čtyři sta dronů a přibližně čtyřicet střel různého typu, škody jsou ve Volyňské, Ivano-Frankivské, Lvovské a Rivnenské oblasti, upřesnil posléze prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X.
09:12Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Japonská „Železná lady“ chce posílit armádu a nabudit ekonomiku

Japonsko čekají v neděli předčasné parlamentní volby. Premiérka Sanae Takaičiová přezdívaná Železná lady si od nich slibuje silný mandát k prosazení hospodářských reforem. Japonská ekonomika dlouhodobě stagnuje, mzdy klesají a jen oslabil. Stárnoucí národ trápí rostoucí životní náklady, Takaičiová chce proto ulevit domácnostem, podle expertů tím ale stát ještě víc zadluží. Otázkou zůstává, zda se premiérka pokusí v době napjatých vztahů s Čínou a zbrojení změnit pacifistickou ústavu.
před 10 hhodinami

Kuba v reakci na americké ropné embargo zavádí přísná úsporná opatření

Kuba v reakci na americké ropné embargo zavádí přísná opatření k úspoře energií. Úřady budu fungovat jen od pondělí do čtvrtka, omezí se dopravní spoje, prezenční výuka na školách i ubytování pro turisty. Podle agentury DPA o tom v pátek večer místního času informovalo několik kubánských ministrů ve státní televizi.
před 11 hhodinami

SpaceX se místo mise na Mars chce předtím soustředit na Měsíc, píše WSJ

Vesmírná společnost miliardáře Elona Muska SpaceX odloží misi na Mars plánovanou na letošní rok. Místo toho se chce soustředit na dlouho slibovanou cestu na Měsíc. S odkazem na své zdroje o tom píše deník The Wall Street Journal (WSJ). Další zdroj listu uvedl, že si firma dala za cíl přistát na Měsíci bez lidí na palubě v březnu 2027.
před 15 hhodinami
Načítání...