Turecký soud udělil pět doživotních trestů za vraždu ruského velvyslance

Soud v Ankaře udělil trest doživotního vězení pěti lidem, kteří se podle obžaloby podíleli na vraždě ruského velvyslance v Turecku v roce 2016. Dalších sedm osob si odneslo mírnější tresty. Před soudem nestál samotný vrah, kterého krátce po útoku zabila policie. Podle Turecké vlády za atentátem stojí organizace duchovního Fethullaha Gülena, která podle ní zosnovala v tomtéž roce i pokus o státní převrat. Organizace obě obvinění odmítá. Moskva s rozhodnutím soudu vyjádřila spokojenost.

Ruského velvyslance Andreje Karlova zavraždil na veřejně přístupné venisáži v prosinci roku 2016 dvaadvacetiletý policista Mevlüt Mert Altintaş. Při střelbě na diplomata křičel „Nezapomeňte na Aleppo, nezapomeňte na Sýrii!“ a „Alláhu akbar! (Bůh je veliký!)“. K vraždě se posléze přihlásila syrská teroristická organizace Armáda dobytí (Džajš al-Fatah).

V procesu, který začal v roce 2019 bylo dalších sedm osob odsouzeno za členství v teroristické organizaci a šest zproštěno obvinění. V jiném řízení je z účasti na vraždě souzen v nepřítomnosti i duchovní Gülen, který žije ve Spojených státech.  

Skupině obžalovaných prokurátor kladl za vinu narušení ústavního pořádku, pokus o převrat, členství v ozbrojené teroristické skupině a úkladnou vraždu nebo napomáhání vraždě.

Gülenova organizace obvinění odmítá

Organizaci islámského duchovního Gülena považuje Ankara za hlavního strůjce pokusu o vojenský puč v roce 2016. Tisíce domnělých členů organizace byly obžalovány v procesech s údajnými organizátory a podporovateli násilného svržení vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Duchovní obvinění z uspořádání puče odmítá, stejně jako jakýkoli podíl na vraždě ruského velvyslance.

Moskva ocenila, že soud označil čin za teroristický

Rozsudek přivítala Moskva. „Pozorně jsme sledovali soudní proces v Ankaře kvůli vraždě velvyslance Karlova v důsledku teroristického činu. Je potěšitelné, že strážci zákona a soudní systém nakonec dospěli k rozhodnutí ohledně tohoto tragického incidentu, který zanechal tíživou stopu v historii moderních rusko-tureckých vztahů,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí podle listu Vedomosti.

Ocenilo, že turecká justice incident rozhodně odsoudila jako teroristický čin. Doufá, že spolupráce vyšetřovatelů bude pokračovat a Moskva obdrží z Turecka informace o tom, kdo si vraždu objednal a organizoval.