Slovensko dostalo od Německa první tank Leopard 2A4 za dodávky zbraní Ukrajině

Slovensko dostalo v pondělí první z patnácti tanků Leopard 2A4, které mu Německo slíbilo jako kompenzaci za dodávku třiceti bojových vozidel pěchoty Ukrajině. Slovenskému ministrovi obrany Jaroslavu Naďovi tank předala při slavnostní ceremonii německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Dalších čtrnáct německých tanků dostane Slovensko příští rok, napsala agentura DPA. Ministři také ohlásili, že Německo umístí na Slovensku systém protivzdušné obrany MANTIS.

Slovenský ministr Naď již dříve uvedl, že německé tanky představují výrazné posílení obranyschopnosti země a budou rozmístěny v regionech na východě země. V příštím roce by Bratislava měla dostávat z Německa jeden až dva kusy tanků měsíčně.

Naď na tiskové konferenci po jednání s Lambrechtovou řekl, že tanky Leopard pomohou zemi vybudovat těžkou mechanizovanou brigádu. Slovensko má v současnosti třicet tanků T-72 ze sovětské éry. 

Německo podle Nadě také nabídlo umístění raketového systému krátkého dosahu na východním Slovensku. Němečtí vojáci už jsou součástí mnohonárodní bojové jednotky NATO, která se pod českým velením zformovala na Slovensku po ruské invazi na Ukrajinu. Na Slovensku Německo dříve umístilo dva systémy protivzdušné obrany Patriot.

„Pro nás dvě baterie Patriotů, které nám německá strana poskytla na ochranu vzdušného prostoru, jsou mimořádně důležité,“ řekl Naď. Oba ministři se shodli, že Patrioty zůstanou na Slovensku přinejmenším do konce příštího roku.

Politici také oznámili rozmístění nového protivzdušného systému německé armády MANTIS, který je schopný ničit cíle na krátké vzdálenosti. Systém má mimo jiné ochránit vojenský útvar v Michalovcích u ukrajinských hranic, kde je zřízen opravárenský závod pro techniku z Ukrajiny. Podle Lambrechtové je umístění systému na východě Slovenska otázkou týdnů, nanejvýše několika měsíců.

Slovensko-německá spolupráce

Ochranu vzdušného prostoru Slovenska, které leží na východním křídle NATO, označil Naď za důležitou i v souvislosti s incidentem v Polsku, v jehož východní části se v listopadu zřítila zbloudilá ukrajinská raketa a zabila dva lidi.

„Podporujeme Slovensko jako partnera, který na východním křídle aliance čelí hrozbám, a zároveň zvyšujeme obranyschopnost NATO v tomto regionu,“ řekla podle deníku Pravda německá ministryně Lambrechtová.

Německo a Slovensko také spustily minulý týden na východě Slovenska opravnu pro ukrajinskou techniku. Německo spolu s Dánskem a Norskem zase zaplatí výrobu šestnácti samohybných houfnic Zuzana 2 slovenské produkce, jež budou dodány Ukrajině.

V rámci programu, který kompenzuje spojeneckým zemím dodávky zbraní Ukrajině, se Německo rozhodlo darovat čtrnáct starších tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo také České republice. První tank česká armáda převezme ve středu v kasárnách v Přáslavicích v Olomouckém kraji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odhady výsledku voleb v Bulharsku ukazují na vítězství strany exprezidenta Radeva

V Bulharsku se ve 20:00 místního času (19:00 SEČ) uzavřely hlasovací místnosti, v nichž lidé již poosmé za posledních pět let rozhodovali, kdo usedne v parlamentu. Předběžné odhady výsledku voleb ukazují na vítězství Progresivního Bulharska exprezidenta Rumena Radeva, který je považován za prorusky orientovaného, a sliboval mimo jiné boj proti korupci. Jeho strana byla favoritem. O vítězi by mohlo být jasno v noci či v pondělí ráno.
07:24Aktualizovánopřed 14 mminutami

Trump potvrdil pondělní účast USA na jednání s Íránem. Teherán odmítá dorazit

Americký prezident Donald Trump uvedl, že do pákistánského Islámábádu v pondělí přijede americká delegace, která bude jednat s Íránem. Zároveň Teheránu pohrozil zničením mostů a elektráren, pokud nabízenou dohodu nepřijme. Íránská média ale v neděli informovala, že blízkovýchodní země do Islámábádu delegaci na jednání s USA nevyšle, dokud bude pokračovat americká námořní blokáda lodí plujících do Íránu. V neděli večer agentura Reuters s odkazem na agenturu IRNA informovala, že Írán se druhého kola jednání odmítá účastnit.
05:25Aktualizovánopřed 16 mminutami

Muž v USA po hádce zavraždil osm dětí, policie ho zastřelila

Osm dětí ve věku od jednoho roku do čtrnácti let zabil v neděli ráno útočník v americkém státě Louisiana při střelbě, kterou policie označila za důsledek domácí hádky. S odvoláním na policii o tom informuje agentura AP a další média. Policie stále shromažďuje informace na třech různých místech, kde ke střelbě došlo. Podezřelého, který byl příbuzným některých z dětí, policisté zastřelili při automobilové honičce.
18:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Tchaj-wanu je dle Vondráčka věnována nadstandardní pozornost. Vztahy se musí udržovat, říká Demetrashvili

Vláda zamítla předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) cestu speciálem na Tchaj-wan, kam měl jet s podnikatelskou delegací. Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Radka Vondráčka (ANO) je Tchaj-wanu věnována až nadstandardní pozornost. S tím nesouhlasí bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS), podle kterého má Vystrčil na cestu vládním speciálem nárok. Předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Renata Vesecká (Motoristé) nevidí důvod, proč by Vystrčil měl jet zrovna nyní. Podle poslankyně Kateriny Demetrashvili (Piráti) se diplomatické vztahy musí udržovat, tím spíš, když jsou dobré. Nedělní debatu vedl Martin Řezníček.
před 2 hhodinami

Česko se má zapojit do Macronovy iniciativy jaderného odstrašení, míní Babiš

Česká republika by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla zapojit do iniciativy celoevropského jaderného odstrašení, kterou počátkem března nastínil francouzský prezident Emmanuel Macron. Babiš to v neděli uvedl na sociální síti bez bližšího upřesnění, jakou formu by toto zapojení mělo mít. Podle premiéra je Francie pro Česko ideálním spojencem. Dosavadní reakce představitelů vládních stran na tuto iniciativu byly spíš rezervované.
před 6 hhodinami

Trinidadská policie našla těla padesáti dětí

Na hřbitově v ostrovním státě Trinidad a Tobago našla policie těla nejméně padesáti malých dětí a šesti dospělých, jichž se podle vyšetřovatelů někdo nezákonně zbavil. Informoval o tom server BBC. Policie uvedla, že těla nalezla ve městě Cumuto vzdáleném přibližně 40 kilometrů od Port of Spain, hlavního města karibského státu.
před 7 hhodinami

Výstavba tanečního sálu Bílého domu může dočasně pokračovat, rozhodl soud

Výstavba podzemní i nadzemní části tanečního sálu Bílého domu může dočasně pokračovat, rozhodl podle webu stanice BBC odvolací soud federálního distriktu District of Columbia, na jehož území se nachází hlavní město. Vyhověl tak odvolání americké administrativy proti čtvrtečnímu rozhodnutí washingtonského soudce Richarda Leona, který výstavbu nadzemní části pozastavil. Stavební práce mohou pokračovat až do 5. června, na kdy je plánováno další jednání soudu.
před 8 hhodinami

KLDR odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země

Severní Korea v noci na neděli odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země. Podle agentury AFP se jedná o nejnovější z řady odpalů, které tento jadernými zbraněmi vyzbrojený stát v poslední době provedl. Střely podle jihokorejské armády mířily východním směrem. Japonské ministerstvo obrany později uvedlo, že dopadly do vod u východního pobřeží Severní Koreje.
01:03Aktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...