Slovenská vládní koalice se tříští. Sulíkova SaS se po rezignaci ministrů odtrhla

Nahrávám video
Studio ČT24: SaS pozastavuje své členství v koalici
Zdroj: ČT24

Menší slovenská vládní strana Sloboda a Solidarita (SaS) v probíhající vládní krizi pozastavuje svou účast v koalici, dokud premiér Igor Matovič (OĽaNO) nepodá demisi. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda strany Richard Sulík. Zbylé tři vládní partaje si bez SaS udrží ve sněmovně jen těsnou většinu. Sulíkova strana už dříve podmínila své setrvání v kabinetu tím, že Matovič rezignuje do této středy. Premiér už o víkendu vyjádřil ochotu rezignovat, krok ale podmínil splněním několika požadavků.

Pozastavení účasti v koalici podle zahraničního zpravodaje ČT Petra Obrovského znamená, že se strana SaS již nebude účastnit jednání koaliční rady a přestane jednat o řešení vládní krize, dokud Matovič neodstoupí. „Poslanci SaS budou v parlamentu hlasovat svobodně a nebudou se cítit vázáni koaliční smlouvou,“ popisuje Obrovský.

Matovičovo hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti krátce před Sulíkovým prohlášením uvedlo, že předseda SaS se rozhodl sesadit vládu a že zodpovědnost zůstává na zbylých koaličních stranách. Nynější kabinet nastoupil do úřadu loni v březnu, kdy po dlouholetém vládnutí skončili v opozici sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zástupci koalice spolu probírali rekonstrukci vlády už v uplynulých dnech, jednání ale uvázla na personálních otázkách. SaS nesouhlasí s tím, aby členem nové vlády nebyl donedávna ministr hospodářství Sulík a aby se Matovič stal vicepremiérem pro boj s korupcí, tato funkce totiž není dosud zřízena.

Nahrávám video
Bývalý slovenský ministr Sulík komentuje vládní krizi na Slovensku
Zdroj: TA3

Lídryně strany Za ľudí hrozí rezignací

„Nemá smysl, abychom o nové vládě diskutovali se starým premiérem. V oficiálních jednáních budeme pokračovat až poté, co Igor Matovič podá demisi. Očekáváme, že tato jednání povede osoba, kterou paní prezidentka pověří sestavením nové vlády,“ řekl Sulík.

Demisi Matoviče na funkci premiéra, což by podle ústavy znamenalo pád celého kabinetu, žádá i nejmenší vládní strana Za ľudí. Tato strana podobný postup jako SaS zatím nezvolila, podle tisku jí ale hrozí kvůli vládní krizi rozkol. Ze strany Za ľudí, kterou založil exprezident Andrej Kiska, už dříve vystoupili dva poslanci na znamenaní nesouhlasu s Matovičovou politikou.

Nyní další poslanec strany za nepřijatelnou označil možnost nové vlády bez účasti SaS. Čtvrté vládní hnutí Sme rodina tvrdilo, že personální požadavky na partnery nemá. 

obrázek
Zdroj: ČT24

„Matovič nyní jedná o tom, zda je možné zachovat vládní koalici jako trojčlennou. Musí přesvědčit stranu Za ľudí, aby zůstala ve vládě. Předsedkyně partaje Veronika Remišová ale řekla, že chce pokračovat ve čtyřkoalici. Pokud se řešení nenajde do konce tohoto týdne, tak je prý připravena rezignovat. Strana Za ľudí by tím pádem taky odešla z vlády,“ dodal Obrovský.

Vládu ve čtvrtek opustil Gröhling a Korčok

Podle Sulíka poslanci jeho strany budou ve sněmovně prozatím hlasovat na základě vlastního rozhodnutí. Kvůli vládní krizi byla schůze sněmovny přerušena do příštího úterý. Už dříve během nynější vládní krize měla koalice problém s prosazováním návrhů v parlamentu, přestože vládní strany dosud držely v Národní radě ústavní většinu.

Slovenskou vládu rovněž během čtvrtka opustil šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok a ministr školství Branislav Gröhling (oba za SaS). Jejich demisi dopoledne přijala prezidentka Zuzana Čaputová. Během vládní krize rezignovalo již šest ze šestnácti členů Matovičova kabinetu.

Obrovský uvedl, že se jedná o největší domácí politickou krizi, kterou během svého dvouletého působení na postu prezidentky Čaputová zažila. „Její vliv vzroste ve chvíli, kdy premiér odejde. Dříve řekla, že je na jeho místo připravena jmenovat někoho jiného ze strany OĽaNO,“ dodal zpravodaj. 

Sloboda a solidarita čtvrteční odchod obou ministrů ohlásila předem pro případ, že do této středy Matovič neodstoupí z čela kabinetu. Předseda vlády zatím ve své funkci zůstal a koaliční strany i v uplynulých dnech pokračovaly v jednáních o rekonstrukci vlády. V úterý Čaputová přijala demisi ministra hospodářství Sulíka.

Nahrávám video
Slovenský politolog Mesežnikov k pozastavené účasti SaS v koalici
Zdroj: ČT24

Řízení resortů odchozích ministrů si rozdělila vláda

Zatím žádný ze šesti ministrů, kteří v uplynulých dvou týdnech podali demisi, nemá svého nástupce. Jejich ministerstva prozatím řídí jiní členové vlády. Například ministr financí Eduard Heger vede i ministerstvo zdravotnictví a nově také školství. Ministerstvo zahraničí zase dočasně povede ministr obrany Jaroslav Naď.

Vládní krizi na Slovensku prohloubil na začátku března požadavek SaS a Za ľudí, aby Matovič odstoupil z funkce, což by podle ústavy znamenalo pád celé vlády. Slovenský premiér o uplynulém víkendu vyjádřil ochotu rezignovat, krok ale podmínil splněním několika podmínek koaličními stranami, včetně personálních. Například SaS se ale odmítla vzdát v případné nové vládě vedení jednoho ze tří ministerstev.

SaS dlouhodobě tvrdí, že Matovič kvůli svému konfrontačnímu způsobu vedení politiky není osobnostně, manažersky ani komunikačně schopen vést zemi. Rezignaci Matoviče, jenž podle svých kritiků jen stěží přijímá jiné názory a je pomstychtivý, si podle sondáže přejí více než čtyři pětiny Slováků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Starostou Paříže bude socialista Grégoire, ukazují odhady

Socialista Emmanuel Grégoire v neděli s přehledem porazil konzervativní protikandidátku Rachidu Datiovou v soupeření o funkci pařížského starosty. Vyplývá to podle agentury Reuters z odhadů na základě částečných výsledků druhého kola komunálních voleb. Volební místnosti se zavřely ve 20:00. První kolo voleb se uskutečnilo před týdnem.
20:46Aktualizovánopřed 11 mminutami

Orbán krátce před volbami mění taktiku, více vyjíždí mezi lidi

Maďarský premiér Viktor Orbán v závěru kampaně výrazně mění dosavadní taktiku. Vedle tradičních uzavřených akcí nově vyráží i na veřejné mítinky v několika městech, podle kritiků i médií kvůli silné opozici reprezentované stranou Pétera Magyara. Ta dle průzkumů vede.
před 25 mminutami

Mnichov bude mít poprvé v historii primátora ze strany Zelených

Bavorské hlavní město Mnichov bude mít poprvé v dějinách primátora ze strany Zelených. Bude jím 35letý Dominik Krause, vyplývá z výsledků nedělního druhého kola komunálních voleb. Současný primátor města Dieter Reiter uznal porážku. Jeho sociální demokracie (SPD) vládla z radnice bavorské metropoli nepřetržitě od roku 1984. Lokální média označují výsledek za senzaci.
20:00Aktualizovánopřed 34 mminutami

Slovinci volili parlament, výsledek bude těsný

V nedělních slovinských parlamentních volbách vede večer opoziční uskupení Slovinská demokratická strana (SDS) trojnásobného expremiéra Janeze Janši s 29,02 procenta hlasů, následovaná liberálním Hnutím svoboda dosavadního premiéra Roberta Goloba s 27,97 procenta hlasů. Vyplývá to z částečných výsledků, které zveřejnila volební komise po sečtení 60 procent hlasů. V přepočtu na mandáty jde o poměr 29 ku 28 poslancům. V zemi také v neděli začalo platit omezení při tankování na benzinkách.
08:32Aktualizovánopřed 49 mminutami

Izrael nařídil urychlit demolice libanonských domů na frontě, zmizet mají i mosty

Izrael nařídil armádě, aby urychlila demolici libanonských domů v takzvaných frontových vesnicích. Ministr obrany židovského státu Jisra'el Kac v neděli dle agentury Reuters uvedl, že příkaz vydali on a premiér Benjamin Netanjahu. Cílem je podle něj ukončit nebezpečí, které odtud hrozí izraelským obcím. Zlikvidovány mají být i některé mosty. Náčelník generálního štábu izraelské armády později řekl, že Izrael zintenzivní cílené pozemní operace v Libanonu.
12:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Volby v Porýní-Falci dle prognóz vyhrála Merzova CDU, AfD mocně posílila

Volby v německé spolkové zemi Porýní-Falc v neděli vyhrála Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléře Friedricha Merze, dle prognóz veřejnoprávních stanic ARD a ZDF získala 30,5 procenta hlasů. Dosud vládní sociální demokracie (SPD) skončila druhá se ziskem kolem 27 procent. Před pěti lety přitom volby jasně vyhrála s 35,7 procenta hlasů. Alternativa pro Německo (AfD), kterou zemská tajná služba hodnotí jako podezřelou z krajně pravicových aktivit, získala dle prognóz pětinu hlasů. Výsledek z voleb před pěti lety tak více než zdvojnásobila. V Bavorsku se pro změnu konaly komunální volby.
09:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Szijjártó během pauz při jednáních EU volal do Moskvy, tvrdí WP. Politik to popřel

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó o přestávkách pravidelně telefonicky informoval Rusko o průběhu vyjednávání na zasedáních členských zemí Evropské unie, tvrdí s odkazem na unijního bezpečnostního úředníka deník The Washington Post (WP). Dlouho jsme měli podezření, reagoval na zprávu polský premiér Donald Tusk. Szijjártó takové nařčení odmítl a označil ho za fake news. Český ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) považuje článek spíš za pokus poškodit vládnoucí maďarskou stranu Fidesz těsně před volbami. Tuzemští opoziční politici jsou zprávou WP naopak znepokojeni.
14:17Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Za bezpečnost odpovídá i stát, tepal Červíček výrok Babiše. Vondráček se premiéra zastal

Nedělní debata moderovaná Martinem Řezníčkem se věnovala především požáru haly LPP Holdingu v Pardubicích. Senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) kritizoval výrok premiéra Andreje Babiše (ANO), podle něhož si mají firmy zajišťovat bezpečnost především samy, zatímco předseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) premiéra hájil a mluvil o nutnosti spolupráce. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib označil Babišův výrok za nehorázný. Vládní zmocněnec Filip Turek (za Motoristy) odmítl, že by kabinet v oblasti bezpečnosti něco zásadního zanedbal. Hosté diskuse se věnovali také tomu, kdo má Česko zastupovat na červnovém summitu NATO.
16:12Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...