Sinaj jako oblast protikladů: Pláže plné turistů, ve vnitrozemí válka odnože IS s vojáky

Egyptský Sinaj, kde nyní vyšetřovatelé prohledávají trosky zříceného ruského airbusu, patří k oblíbeným cílům turistů, které lákají hlavně luxusní resorty. Vnitrozemí poloostrova ale sužují střety radikálů a egyptských vojáků. V pouštích tam operuje i odnož Islámského státu (IS), která se k útoku na letadlo přihlásila. Pokud je to pravda, šlo by o nejhorší podobný útok od 11. září 2001.

Podle bezpečnostního experta Josefa Krause je kontakt mezi IS a jeho sinajskou odnoží téměř nulový – radikálové totiž na egyptském poloostrově mají své vlastní zájmy.

Egypt se stal spolu s Libyí státem s největším počtem vykonaných teroristických útoků. Jen od ledna se jich v zemi stalo devět – od výbuchu vojenské lodě, přes útok na italský konzulát, bezpečnostní agenturu v Káhiře, kontrolní stanoviště nebo vraždu chorvatského pracovníka.

Před IS na Sinaji varovali už loni v létě Američané. Radikálové tam útočí zejména na vojáky – obětí jsou desítky. Vláda proto z okolí hranic s Izraelem evakuovala obyvatelstvo a vytvořila tam speciální zónu. „Zabijeme tady na Sinaji každého, kdo bude spolupracovat s vládou nebo armádou,“ konstatoval jeden z islamistů Safal Hayad.

Území už nehraje takovou roli jako dříve, ukázalo se, že příliš nelze dobývat. IS na Sinaji proto přechází od guerrilového k zákeřnému způsobu boje, který hraničí s terorismem. Z tohoto pohledu by nebylo až takové překvapení, kdyby se pokusil o útok na civilní letadlo.
Josef Kraus
bezpečnostní expert

Pokud za tragédií na Sinaji skutečně stojí IS, šlo by o největší teroristický útok od 11. září. „Al-Káida na Arabském poloostrově už dlouho hledá skuliny v letištní bezpečnosti. Zvlášť se snaží vyrábět bomby z nekovových materiálů, které dokážou projít detektory kovu,“ upozornil bezpečnostní expert Seth Jones z RAND Corporation.

Nahrávám video

Teroristům se v posledních letech nedařilo

Letecká doprava obecně patří mezi nejlákavější cíle teroristů. Všechny známé pokusy se ale v posledních letech bezpečnostním složkám podařilo včas odhalit a překazit.

Už na Vánoce 2001 posádka a cestující zabránili Richardu Reidovi, aby odpálil výbušninu skrytou v podrážce své boty. O pět let později vedly odhalené plány britských džihádistů na odpálení takzvané tekuté bomby až k celosvětovému zpřísnění přepravních podmínek.

Hlavním konstruktérem bomb pro Al-Káidu byl Ibrahim Asírí ze Saúdské Arábie. Ten v roce 2009 vyslal sebevraha s výbušninou ve spodním prádle na linku z Amsterdamu do Detroitu. Nálož ale selhala a Umar Abdulmutallab skončil na doživotí za mřížemi.

Stejnou výbušninu PETN se o rok později pokusil Asírí poslat ukrytou v tonerech do tiskáren prostřednictvím kurýrní služby. I tento pokus ale selhal díky informátorům tajných služeb. „Podezřelé zásilky směřovaly na adresu dvou synagog v Chicagu," uvedl tehdy americký prezident Barack Obama.

Poslední úspěšný atentát uskutečnily čečenské černé vdovy

Posledním případem, kdy atentátníci uspěli, byly útoky na ruské vnitrostátní lety v roce 2004. Dvě čečenské černé vdovy se tehdy takřka současně odpálily v letounech startujících z moskevského letiště Domodědovo a zabily přes 130 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ebola se šíří rekordně rychle, Kongo hlásí přes tisíc obětí

Počet potvrzených obětí eboly v Kongu vzrostl na 1033 a počet nakažených dosáhl 2536. Píše to agentura Reuters s odvoláním na oficiální údaje zveřejněné ve středu v noci. Předchozí bilance uváděla 999 mrtvých a 2423 nakažených. Podle Reuters jde o nejrychleji se šířící epidemii eboly v historii.
před 33 mminutami

USA znovu útočily na Írán, tamní úřady hlásí mrtvé

Spojené státy dokončily další vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská státní média hlásila výbuchy z oblastí jihoíránských měst Búšehr, Ahváz a Sírík, píše agentura Reuters. Při americkém vzdušném úderu na hraniční přechod Šalamčeh mezi Íránem a Irákem zahynuli dva lidé, sdělila s odkazem na bezpečnostní zdroje íránská agentura SNN. Kuvajt mezitím uvedl, že čelí íránskému dronovému útoku.
00:58Aktualizovánopřed 36 mminutami

Slovenští archeologové odkryli římský legionářský tábor. Zaskočilo je množství koster

Vědci z Archeologického ústavu Slovenské akademie věd (SAV) odkryli římský vojenský tábor z druhé poloviny druhého století, pravděpodobně z období markomanských válek (166 až 180 našeho letopočtu). Polní pochodový tábor objevili vědci v jižní části budoucího průmyslového parku Šurany, zabírá přibližně 7,4 hektaru.
před 42 mminutami

Ve Francii kvůli požáru evakuovali tisíce turistů

Francouzské úřady kvůli lesnímu požáru na pobřeží Atlantiku u Bordeaux preventivně evakuovaly deset tisíc turistů a asi tisíc obyvatel. Oznámil to departement Gironde. Server ici.fr s odvoláním na své zdroje uvedl, že evakuovaných je celkem takřka dvanáct tisíc a že požár u obce Saumos západně od Bordeaux se rozšířil na více než dva tisíce hektarů.
09:36Aktualizovánopřed 43 mminutami

Zástupci zemí EU podpořili další sankce proti Rusku. Řecko ustoupilo

Zástupci členských států Evropské unie se dohodli na 21. balíku sankcí proti Rusku. Dohodu doposud blokovalo Řecko, které požadovalo zmírnění zákazu přepravy ruského zkapalněného plynu (LNG). Podle evropských diplomatů se členské státy dohodly na roční výjimce pro přepravu suroviny do třetích zemí. Platnost opatření se má automaticky prodlužovat.
09:19Aktualizovánopřed 45 mminutami

Izrael v Sýrii tiše rozšiřuje okupační zónu, v Libanonu sází na zkázu

Navzdory sílícímu tlaku Spojených států Izrael nadále okupuje části okolních zemí. V Libanonu podle expertů změnil strategii a místo masivního nasazení sil spoléhá na drony, umělou inteligenci a přesné zásahy. Oproti předchozím okupacím také židovský stát srovnal se zemí obce v pohraničí. V Sýrii pak dle místních obyvatel a médií tiše rozšiřuje oblast vojenské přítomnosti a podniká přeshraniční razie. Jeruzalém hájí své kroky nutností zajistit bezpečnost Státu Izrael.
před 5 hhodinami

Bezpečnostní složky evakuovaly kvůli požáru několik obcí v okolí Madridu

Španělské bezpečnostní složky kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve středu odpoledne, evakuovaly několik obcí v madridském regionu. V další obci vyzvaly občany, aby až do odvolání neopouštěli své domovy, podotkla agentura AFP. Požár vypukl u Almoroxu, který se nachází přibližně 70 kilometrů jihozápadně od španělské metropole.
před 12 hhodinami

Evropská komise schválila převzetí Warnerů konkurenčním Paramountem

Evropská komise schválila převzetí americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery konkurenčním konglomerátem Paramount Skydance v hodnotě 110 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Souhlas unijní exekutivy je podmíněn splněním řady podmínek, jež mají zabránit narušení hospodářské soutěže, zejména na trhu distribuce filmů v Evropském hospodářském prostoru, uvedl Brusel.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.