Rusové dál útočí na Charkovskou oblast. Ukrajinské úřady hlásí nejméně dva mrtvé a rozsáhlý požár

Nejméně dva lidé zahynuli při ruských útocích na východoukrajinskou Charkovskou oblast. Údery na Charkov také způsobily několik požárů, z nichž minimálně jeden je rozsáhlý. Ruská armáda útočila v noci na sobotu také na Dněpropetrovskou oblast, odkud jsou hlášeni dva zranění, a na jihoukrajinský přístav Oděsa, kde jsou zranění tři. Úřady v ruské Bělgorodské oblasti na hranicích s Ukrajinou tvrdí, že exploze v oblastní metropoli zranila pět lidí. Neuvedly, co bylo původem výbuchu, ruské ministerstvo obrany ale oznámilo, že nad městem zneškodnilo dva drony.

Ruské ostřelování zabilo 49letého muže na ulici poblíž jeho domu v obci Slobožanske jižně od Charkova. Při nočním ostřelování této oblastní metropole zahynula 82letá žena, další lidé byli zraněni.

Podle předsedy správy Charkovské oblasti Oleha Syněhubova vznikly ve druhém největším ukrajinském městě v noci na sobotu tři požáry. Největší byl ve skladištích, kde oheň zachvátil plochu kolem tří tisíc čtverečních metrů. Zasaženy byly samé civilní cíle. V nemocnici skončilo třináctileté dítě a žena, další dva zraněné záchranáři ošetřili na místě.

V sobotu odpoledne zaútočili Rusové znovu. Zasáhli výrobní podnik, který začal hořet, a zranili čtyři lidi, uvedly ukrajinské úřady. Syněhubov později podle serveru Ukrajinska pravda sdělil, že ruské síly zaútočily na Charkov opět ještě v sobotu večer.

Moskva tvrdí, že se nezaměřuje na civilní cíle, v Charkově a okolí však podle tamních úřadů pravidelně útočí na civilní infrastrukturu. V poslední době se intenzita útoků zesílila, silně poškodily energetickou infrastrukturu.

V pátek Rusové na město svrhli klouzavou bombu, zabili starší ženu a další dva seniory zranili. Bombardování podle Syněhubova poničilo několik objektů, přičemž v jednom vypukl požár. Střepiny zasáhly také projíždějící tramvaj s cestujícími, ale nikdo nebyl zraněn.

Zranění v Dněpropetrovské oblasti

Ukrajinská protivzdušná obrana informovala, že v noci na sobotu sestřelila všech třináct bezpilotních letounů, které nad Ukrajinu vyslalo Rusko.

Pět z nich zlikvidovala v Dněpropetrovské oblasti, uvedl předseda tamní správy Serhij Lysak. Trosky sestřelených letounů podle něj zasáhly blíže neurčený objekt kritické infrastruktury a tři soukromé domy. Zranění utrpěli dva lidé, kteří jsou ve středně těžkém stavu.

Ruská armáda také z těžkého dělostřelectva nebo raketometů Grad ostřelovala okolí města Nikopol ležícího u zničené Kachovské přehrady. Poškozena byla řada veřejných budov, včetně školy nebo banky, a také objekty kritické infrastruktury. Nikdo nebyl zraněn.

„Ráno začalo ostřelováním, Rusové zasáhli obec Myrovska, začal hořet zemědělský podnik,“ informoval také Lysak na svém telegramovém kanálu.

Další lidi zranil ruský raketový útok na Oděsu. Šéf Oděské oblasti Oleh Kiper na Telegramu napsal, že úder zasáhl blíže neupřesněnou civilní infrastrukturu a zranil tři lidi – jednoho muže, kterého záchranáři ošetřili na místě, a dvě ženy, které byly převezeny do nemocnice.

9 minut
Ukrajinistka Lenka Víchová komentuje aktuální situaci na frontě (4. května 2024)
Zdroj: ČT24

Kritická situace u města Časiv Jar

Na frontě je nyní podle ukrajinských představitelů nejkritičtější situace u města Časiv Jar v Doněcké oblasti, které chce Moskva dobýt do 9. května, uvedl zpravodaj ČT na Ukrajině Jan Řápek. „Přímo z ukrajinské armády se ozývají hlasy, že je vlastně jen otázkou času, kdy toto město padne.“

Ukrajinská armáda nyní také čeká na dodávku nedávno schválené americké pomoci. Podle Řápka už Ukrajinci použili střely ATACMS, které do země dorazily s jistým předstihem. „Zbytek americké pomoci by se měl projevit nejprve v půlce května – alespoň podle analytiků, se kterými jsme mluvili,“ dodal zpravodaj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu v pravidelném večerním videoprojevu oznámil, že ukrajinská armáda nad Doněckou oblastí sestřelila ruský letoun Su-25. „Zvláštní uznání patří bojovníkům 110. samostatné mechanizované brigády za to, že dnes (v sobotu) v Doněcké oblasti sestřelili další ruský (letoun) Su-25,“ uvedl Zelenskyj. Další podrobnosti nesdělil, poznamenala agentura Reuters, podle které nelze jeho tvrzení bezprostředně ověřit. Ruské úřady se k tomu nevyjádřily.

Blíže neurčená exploze zranila podle předběžných údajů pět lidí v Bělgorodu, napsal na Telegramu oblastní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Předtím se ve městě rozezněly poplašné sirény, informoval ruskojazyčný server BBC. Zraněni byli dva muži a tři ženy, výbuch také podle Gladkova poškodil třicet domů a deset vozidel. Informace nelze nezávisle ověřit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
před 1 hhodinou

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce

Papež Lev XIV. ve svém prvním vánočním požehnání a poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce a k zastavení dalších ozbrojených konfliktů a násilností ve světě. Vyzval rovněž k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami. Už ve vánočním kázání uvedl, že odmítání pomoci chudým a cizincům je rovnocenné odmítání samotného Boha. Kritizoval také tvrdý postup amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči imigrantům.
11:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Země vyzvaly Izrael, aby nerozšiřoval osady na Západním břehu. Ten to odmítl

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69. Jeruzalém výzvu odmítl a označil ji za morálně chybnou.
08:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Americké úřady nalezly milion dokumentů souvisejících s Epsteinem, tvrdí ministerstvo

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zpracovává zhruba milion dokumentů, které by mohly souviset s případem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ve středu večer to napsaly agentury Reuters a AP. Americký Kongres nařídil ministerstvu zveřejnit dokumenty související s Epsteinem do pátku 19. prosince. Resort zopakoval, že kvůli velkému množství materiálů bude zveřejňování trvat ještě několik dalších týdnů.
před 7 hhodinami

Prezidentem Hondurasu se podle úřadů stane Asfura podporovaný Trumpem

Po sečtení sporných okrsků se stal vítězem prezidentských voleb v Hondurasu konzervativní kandidát Nasry Asfura, uvedly podle agentur AP a Reuters volební úřady. Asfuru dříve podpořil americký prezident Donald Trump, který čelil kritice, že nevhodně zasáhl do voleb. Asfura uvedl, že je připraven převzít vládu. Středopravicový politik Salvador Nasralla, který skončil druhý, hovoří o volebních podvodech a vyzval k přepočtu všech hlasů, porážku odmítl uznat.
před 8 hhodinami

KLDR údajně otestovala novou raketu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se údajně zúčastnil testu nové rakety. Ve čtvrtek ráno to napsala severokorejská státní média, která citovaly agentury AFP a Reuters. Kim ve středu navštívil i doky, kde KLDR podle státních médií staví svou jadernou ponorku.
před 8 hhodinami

Evropa odsuzuje sankce USA kvůli regulaci platforem

Řada evropských zemí a Evropská komise (EK) ve středu důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...