Rusko proti ničení pomníků. Ministr údajně chce stíhat i odstranění Koněvovy sochy

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu požádal šéfa národní kriminální ústředny Alexandra Bastrykina o trestní stíhání lidí zodpovědných za odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Oznámila to ruská média.

Prezident Vladimir Putin v úterý podepsal zákon, který hrozí až pěti lety vězení pachatelům poškozování válečných hrobů a pomníků, a to jak v Rusku, tak v zahraničí, připomněla v této souvislosti agentura AP.

„Šojgu navrhl Bastrykinovi stíhat viníky demolice Koněvova pomníku. Mezi podezřelými jsou členové samosprávy jedné z pražských čtvrtí,“ napsal populární deník Komsomolskaja pravda na svém webu. Dodal, že Češi si budou muset najít lepší vysvětlení svého počínání, než že Koněv „neměl roušku“.

Jde o narážku na to, co napsal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář na Facebooku k odstranění Koněvovy soch z náměstí Interbrigády v Bubenči: „Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu.“ Starosta tím narážel na současná opatření kvůli šíření koronaviru. Jeho výrok však vzápětí oběhl ruská média.

Socha nicméně úplně nezmizí, nakonec se má objevit v plánovaném Muzeu paměti 20. století. Na jejím místě má vyrůst památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Ruský deník také popsal, že bronzová socha zvěčňovala sovětského maršála s kyticí květů, které mu darovali vděční Pražané, vždyť město „bylo očištěno od fašistických vojsk za cenu životů více než 12 tisíc sovětských vojáků“.

Jeho osobnost ale vzbuzuje kontroverze. Kromě role v osvobození Prahy byl totiž také velitelem vojsk, která v roce 1956 krvavě potlačila povstání v Maďarsku. O pět let později byl Koněv u výstavby berlínské zdi a v roce 1968 se podílel na přípravě invaze do Československa.

Rusko je citlivé na udržování pomníků ruských vojáků

Podle úředního komuniké z ministerstva obrany Šojgu upozornil Bastrykina na „růst pokusů oficiálních představitelů různých zahraničních států falšovat historickou pravdu o rozhodujícím přínosu Sovětského svazu při rozdrcení fašistických okupantů za druhé světové války“.

Generál také požádal šéfa ruských vyšetřovatelů, aby zvážil trestní stíhání lidí zodpovědných za „protiprávní činy“ při odstraňování pomníků zvěčňujících památku rudoarmějců padlých při osvobozování Evropy. Výslovně při tom zmínil právě Koněvův pomník v Praze.

Rusko je tradičně velmi citlivé na udržování pomníků ruských vojáků, kteří padli ve světových válkách a jiných konfliktech, zejména v boji s hitlerovským Německem v letech 1941–45. Důrazné protesty v poslední době Moskva adresovala zejména do Polska a do pobaltských zemí.