Rauchen verboten. Cigaretový kouř v listopadu definitivně zmizí z rakouských kaváren a restaurací

Všechny rakouské restaurace budou od 1. listopadu označeny cedulkou „Rauchen verboten“, tedy kouření zakázáno. Pro zákon zakazující kouření v restauracích zvedli ruku všichni rakouští poslanci vyjma zástupců svobodných (FPÖ). Zákaz kouření měl původně platit už od loňského 1. května, ale nyní už neexistující koalice lidovců (ÖVP) a FPÖ loni v březnu v parlamentu prosadila zrušení příslušné části protikuřáckého zákona schváleného předchozí koalicí lidovců a sociálních demokratů (SPÖ).

Zákaz kouření se v Rakousku vrátil do hry kvůli rozpadu koaliční vlády lidovců a svobodných v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem. Vláda padla v důsledku květnového skandálu kolem videa, na němž si tehdejší šéf svobodných a pozdější vicekancléř Heinz-Christian Strache před rakouskými volbami v roce 2017 říká domnělé neteři ruského oligarchy o volební pomoc výměnou za přidělení státních zakázek.

Svobodní, kteří se pokládají za obhájce zájmů majitelů restaurací, si v pravicové koalici vymínili, že už schválený zákaz kouření v restauračních zařízeních koalice zase zruší. Zákaz tak nakonec ani nevstoupil v platnost. Nyní v parlamentu pro normu zvedli ruku poslanci všech ostatních stran včetně lidovců.

Vídeňská kavárna Café Hawelka
Zdroj: Jiří Teper/ČTK

Kouřit se bude jen na zahrádkách

Návštěvníci rakouských restaurací, hospod či barů si nyní budou smět zapálit pouze na letních zahrádkách a v podobných prostorech. Dosud alpská republika platila za jeden z posledních rájů kuřáků v Evropské unii.

Rakouský zákaz se bude vztahovat i na elektronické cigarety či vodní dýmky. Kouřit se od listopadu nebude smět ve všech veřejných prostorech, kde se vyrábí, zpracovává, podává nebo konzumuje jídlo a pití. Platí to i pro hasičské bály, slavnostní stany, víceúčelové prostory či školní zařízení.

„Zdá se, že puritáni, farizejové a hlasatelé politické korektnosti dlouhý zápas vyhráli,“ konstatoval poslanec FPÖ Peter Wurm. Kdo si bude v hospodě chtít i v budoucnu zapálit, musí podle něj 29. září v předčasných parlamentních volbách hlasovat pro jeho stranu.

„Dnes je den politické radosti,“ těšilo naopak šéfku SPÖ Pamelu Rendiovou-Wagnerovou. Za širokou podporu protikuřáckému zákonu poděkovala rakouská ministryně zdravotnictví Brigitte Zarflová.

Lidovecká poslankyně Gabriela Schwarzová zase jako bývalá kuřačka zdůraznila, že je velmi jednoduché začít kouřit, naopak zbavit se tohoto zlozvyku je během na dlouhou trať.

Švédsko zakázalo kouření před restauracemi

Zákaz kouření ještě zpřísnilo Švédsko. Zapálit si cigaretu v restauraci tam nemohou lidé již několik let, nyní se zákaz rozšířil i na prostranství před hospodami, informovala agentura DPA. Kouřit se od pondělka nesmí ani na dalších veřejných místech.

Kromě prostranství před hospodami, kde se po zákazu kouření uvnitř restauračních zařízení scházely hloučky lidí se zapálenými cigaretami, se nesmějí Švédové nově svému zlozvyku oddávat ani na veřejných hřištích, zastávkách autobusů, nástupištích na nádraží a některých dalších místech.

Švédský zdravotnický úřad uvedl, že považuje nový tabákový zákon za důležitý milník v boji za veřejné zdraví. Snížit je totiž podle něj třeba nejen počet kuřáků aktivních, ale i těch pasivních. Vláda premiéra Stefana Löfvena si vytkla za cíl, aby se Švédsko do roku 2025 stalo zemí bez kuřáků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA zahájily nové údery na Írán, ten hlásí exploze z různých oblastí

Spojené státy v noci na čtvrtek zahájily nové vzdušné údery na cíle v Íránu, oznámilo oblastní velitelství amerických sil (CENTCOM). Írán informoval o explozích v několika oblastech, uvedla agentura Reuters. Útoky následovaly po varování prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož USA budou útočit, pokud Teherán nepodepíše mírovou dohodu.
před 1 mminutou

Rozhodčího, kterého úřady připravily o MS, v Somálsku vítaly stovky fanoušků

Fotbalový rozhodčí Omar Abdulkadir Artan, kterého úřady po příletu nepustily do USA a znemožnily mu pískat na mistrovství světa, se po návratu do vlasti dočkal bouřlivého přivítání. Podle agentury AP na něj na letišti v Mogadišu kromě vládních činitelů a svazových funkcionářů čekalo také několik stovek fanoušků s vlajkami.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Po zveřejnění části Epsteinových spisů přibylo zastrašování jeho obětí

Po zveřejnění části spisů sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina vzrostla míra zastrašování jeho obětí. Agentura Reuters vyzpovídala 23 z nich. Téměř všechny tvrdí, že kvůli výhrůžkám žijí v neustálém napětí. Ve středu v americkém Kongresu o svých vazbách na Epsteina vypovídal miliardář a spoluzakladatel technologického giganta Microsoft Bill Gates.
před 1 hhodinou

Papež požehnal věž baziliky Sagrada Família v Barceloně

Papež Lev XIV. ve středu večer požehnal a tím i otevřel nejvyšší kostelní věž Ježíše Krista v chrámu Svaté rodiny (Sagrada Familia), která se stala nejvyšší kostelní stavbou na světě. Na své dokončení chrám čeká od konce 19. století, tehdy své vize do návrhu promítl katalánský architekt Antoni Gaudí. Ve své homilii papež připomněl, že nelze věřit v Ježíše Krista a podporovat války.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Po americkém úderu na tanker u Ománu se pohřešují tři Indové

Strojovnu ropného tankeru nedaleko pobřeží Ománu ve středu zachvátil požár poté, co plavidlo zasáhla americká armáda, informují světové agentury. Podle oblastního velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM) posádka odmítla uposlechnout rozkazy. Indické ministerstvo zahraničí informovalo, že na palubě bylo 24 Indů, z nichž tři se stále pohřešují a zbylých 21 bylo zachráněno. Dillí si v reakci na útok předvolalo zástupce amerického velvyslanectví v Indii, aby vyjádřilo svůj protest, píší agentury.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

USA provedly údery na Írán, ten mířil na americké cíle v regionu

Spojené státy dokončily nové údery na Írán, podle Washingtonu šlo o reakci na íránské sestřelení amerického vrtulníku Apache nad Hormuzským průlivem. Íránská agentura Mehr tvrdí, že v oblasti přístavního města Sirík byly zaznamenány výbuchy, údery hlásí také ostrov Kešm. Tisíce lidí jsou v důsledku útoků bez pitné vody. Íránské revoluční gardy tvrdí, že podnikly odvetné údery proti americkým cílům v regionu v Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánsku. Americký prezident Donald Trump nevylučuje další údery v Íránu.
9. 6. 2026Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sedm dětí zahynulo při požáru minibusu v Zimbabwe

Minibus převážející školáky vzplanul v centrální části Zimbabwe, při neštěstí zahynulo sedm lidí, uvedly úřady. Podle policie bylo v autobuse 24 dětí, počet zraněných zatím neuvedla. Tamní média napsala, že do nemocnice byli převezeni řidič i průvodčí, a dodala, že všichni mrtví jsou školáci. Počáteční vyšetřování naznačuje, že požár se začal šířit od kanystru benzinu, který ležel v minibusu.
před 3 hhodinami

VideoMexická města se před fotbalovým šampionátem potýkají s protesty

Organizátoři mají už jen hodiny na to zajistit hladký chod mistrovství světa ve fotbale. Zatímco přílety do USA poznamenaly přísné kontroly, v Mexiku proběhly protesty učitelů za lepší platy. Mimo jiné i ve městě Guadalajara, kde se v noci na pátek SELČ utká český tým s Jižní Koreou. Demonstrovala i organizace sdružující lidi z chudinských čtvrtí, která tamním úřadům vyčítá, že utrácejí na špatných místech. Vláda na kritiku odpovídá statistikou, podle které v zemi v posledních letech výrazně ubylo lidí žijících pod hranicí chudoby. V Mexiku ale dál panují obrovské sociální rozdíly, které jsou viditelné právě i v Guadalajaře, kde na dohled míst s rozpadající se infrastrukturou vyrůstají nové věžáky. Vedení druhé největší aglomerace Mexika tvrdí, že chce město představit jako centrum technologií a inovací. Pořádání nejsledovanější sportovní akce planety ale znamená, že pozornosti neuniknou ani jeho problémy.
před 4 hhodinami
Načítání...