Prohra Fica i závazek pro Matoviče, píše slovenský tisk o volbách

Výsledky sobotních parlamentních voleb na Slovensku jsou prohrou expremiéra a předsedy nejsilnější vládní strany Smer-SD Roberta Fica, šéf vítězného hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič se bude muset zhostit své nejzodpovědnější role v politice. Napsala to slovenská média v reakci na dílčí výsledky hlasování, podle kterých Smer-SD nevyhrál páté parlamentní volby v řadě.

„Slovensko nyní odmítlo Fica při vysoké volební účasti. Mnozí měli pocit, že je zradil systém, do kterého se naboural mafiánský virus a přepisoval programy vládnutí. Lidé si vybrali Igora Matoviče, protože věřili, že právě on porazí Fica,“ napsal list Sme. K volbám dorazilo 66 procent Slováků.

Matovič se podle listu navzdory své desetileté politické kariéře zcela nestal politikem. „Za ta léta vyzkoušel mnoho rolí. Nevypočitatelných, provokujících, konfliktních i odhalujících. V krátké době se bude muset zhostit své nejzodpovědnější úlohy: státnické,“ uvedl list. Dodal, že Matovič bude muset spojovat demokratické síly, což pro něj bude největší změna.

Matovič dosud jen protestoval, teď bude muset vládnout, upozorňuje Denník N

Podle listu Denník N jsou výsledky voleb důvodem k oslavě. „Lidé ukázali, že jim záleží na zemi a že vnímají, že za poslední léta ji Robert Fico unesl. Nyní si ji berou zpět, ačkoliv pod rukama Igora Matoviče se to ještě může lecjak zvrtnout,“ napsal deník.

Rozloučení s Ficem, jehož strana nevyhrála páté parlamentní volby v řadě, je podle listu závazkem pro vítěze voleb. „Matovič dosud jen křičel, protestoval, upozorňoval, co dělají ostatní špatně. Nyní bude muset vládnout,“ poznamenal list k osobě svérázného politika Matoviče.

Slovenské volby vyhrálo opoziční hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti se ziskem 25,02 procenta. Za ním je Smer-SD s 18,3 procenta, dále Sme rodina a Kotlebovci se zhruba osmi procenty, SaS se šesti procenty a Za ľudí s necelými šesti procenty.

Německá média: Politický přelom na Slovensku

Podle tisku v Německu přinesly slovenské parlamentní volby vítězství „protestní strany“ a zároveň jasnou porážku léta vládnoucího Smeru.

„Unijní Slovensko zažívá politický přelom. Zdá se, že letitá vláda sociálních demokratů skončila,“ píše server veřejnoprávní televize ARD. „Slovensko čeká změna vlády,“ konstatuje zase web listu Süddeutsche Zeitung, podle něhož by OĽaNO mohlo s trojicí liberálních a konzervativních stran sestavit středopravicovou koalici, která by v parlamentu měla pohodlnou většinu.

OĽaNO charakterizují německá média jako protestní stranu, která je ale příznivě nakloněna Evropské unii i Severoatlantické alianci. Jednání o příští vládě podle nich nebudou jednoduchá. „Pozorovatelé očekávají zdlouhavá koaliční vyjednávání, protože protestního politika Matoviče řada z nich považuje za nevypočitatelného,“ konstatuje ARD.

Přes všechny změny, které je možné čekat, počítají německá média s tím, že jedno zůstane stejné – a sice slovenský postoj k přerozdělování uprchlíků. „Na tom by se nemělo změnit nic ani pod možným premiérem Matovičem,“ podotýká DPA, která připomíná, že o tom šestačtyřicetiletý slovenský podnikatel v televizních debatách ujišťoval voliče.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 25 mminutami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
20:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
17:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
06:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Je úžasné mít kam poslat nejhorší lidi.“ Bukele si notoval s Trumpem

Spojené státy chtějí deportovat do Salvadoru „co nejvíc“ lidí. Prezident Donald Trump to prohlásil během setkání se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem v Bílém domě. Podle Bukeleho jeho země „dychtí pomoci USA se zločinem“. Lídr středoamerické země, jenž sám sebe nazývá „nejvíc cool diktátorem“, také uvedl, že nevrátí omylem deportovaného muže, jak požadují americké soudy, a nazval ho teroristou.
12:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael má právo se bránit, nyní ale překračuje meze, uvedla Kallasová

Izrael má právo na obranu, kroky židovského státu v poslední době jsou ale nepřiměřené, řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání ministrů zahraničí EU. Zástupci všech zemí se podle ní shodli, že podporují dvoustátní řešení konfliktu. Unie je podle Kalasové připravena jednat s arabskými spojenci o budoucí správě Gazy a bezpečí v regionu. EU rovněž chystá další sankce proti Rusku, které pokračuje v útocích na Ukrajinu.
před 6 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova byl po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. V průběhu dne zasáhlo Rusko další civilní i jiné cíle, úřady hlásí mrtvé.
10:37Aktualizovánopřed 7 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 8 hhodinami
Načítání...