Příznivci opozice ve Venezuele vyšli do ulic. Maduro navrhl předčasné parlamentní volby

Dosavadní venezuelský prezident Nicolás Maduro navrhl posunout parlamentní volby v zemi z roku 2020 na letošek. Reagoval tak na opoziční protesty, které se snaží potlačit, stejně jako aktivity předsedy parlamentu Juana Guaidóa, který se minulý týden prohlásil úřadujícím prezidentem, uvedla agentura AP. V Caracasu i dalších městech se v sobotu konaly další demonstrace příznivců opozice. Guaidóa na Twitteru podpořil i první vysoce postavený venezuelský generál.

Maduro před svými stoupenci v Caracasu uvedl, že návrh na dřívější konání voleb ještě musí schválit ústavodárné shromáždění, složené výhradně z jeho stoupenců. Ovšem zatímco Maduro chce uspořádat předčasné parlamentní volby, jeho kritici volají po nových prezidentských volbách. Dřívější volby do zákonodárného orgánu by nynějšímu prezidentovi mohly umožnit vyřazení jeho oponentů, uvádí AP.

Maduro oznámil předčasné parlamentní volby. Snaží se oslabit podporu Guaidóa (zdroj: ČT24)

Opozice zatím na svou stranu získala výrazného stoupence. Vysoce postavený generál venezuelského letectva Francisco Yanez oznámil, že neuznává autoritářského prezidenta Madura a za vůdce země považuje předsedu parlamentu Guaidóa. Vyplývá to z videozáznamu, který se objevil na Twitteru.

Jde o prvního ze sloužících generálů, který uznal Guaidóa od chvíle, kdy se prohlásil úřadujícím prezidentem, poznamenala agentura Reuters.

Generál Yanez, člen velení venezuelského letectva, který má na starosti strategické plánování, na videu vyzývá i ostatní příslušníky armády, aby zběhli na druhou stranu. „Přechod k demokracii se bezprostředně blíží,“ uvedl Yanez.

Zda je stále ve Venezuele, nebo již zemi opustil, nebylo jasné. Když ale v krátkém telefonátu s reportérem AP potvrzoval pravost videa, tak hovořil z kolumbijského čísla. Na videu rovněž tvrdí, že „90 procent“ příslušníků armády v zemi je proti Madurovi. Žádné další vyjádření už prý ale poskytovat nebude až do chvíle, než k tomu dostane povolení od „velitele ozbrojených sil, kterým je prezident Juan Guaidó“.

Armádní velení nicméně generála nedlouho poté ve vlastním prohlášení na Twitteru obvinilo z velezrady.

Demonstrace opozice i vládní socialistické strany

Generál rovněž vyzval své armádní kolegy k účasti na sobotní masové demonstraci pořádané venezuelskou opozicí. Podpora armády je pro změnu režimu v této jihoamerické zemi klíčová. Mnozí očekávají, že dříve či později se armáda na stranu opozice přidá. I armádní velení totiž postihne vysychání zdrojů státních příjmů. Jako protiakci svolala manifestace i vládní socialistická strana – na sobotu totiž připadá 20. výročí nástupu do úřadu zesnulého levicového prezidenta Huga Cháveze.

Davy stoupenců opozice se shromáždily v metropoli Caracasu, ale i v Maracaibu, Valencii a Puertu Ordaz. Jedna z účastnic protestu v hlavním městě, 59letá Xiomara Expinozaová se novinářům svěřila, že cítí změnu energie u protestujícího davu. „Demokracie je už blízko,“ řekla třímajíc v ruce venezuelskou vlajku. Jak dodala, 23 jejích neteří a synovců Venezuelu kvůli špatné ekonomické situaci opustilo.

Šéf venezuelskou opozicí ovládaného parlamentu Guaidó se v lednu prohlásil úřadující hlavou státu a podporu mu vyjádřila řada zemí regionu i Spojené státy. Tento týden se usnesli i poslanci Evropského parlamentu, že až do vypsání svobodných a demokratických prezidentských voleb uznávají Juana Guaidóa jako legitimního lídra Venezuely.

Pětatřicetiletý politik se pomocí demonstrací snaží přimět dosavadního prezidenta Nicoláse Madura, aby umožnil obyvatelům vybrat novou hlavu státu. Podle opozice byly totiž loňské volby neregulérní a Maduro se svého druhého mandátu ujal začátkem ledna protiprávně.