Polský Sejm zrušil disciplinární komoru nejvyššího soudu. Splnil podmínku pro vyplacení peněz z EU

Polský Sejm schválil návrh zákona, který povede ke zrušení disciplinární komory nejvyššího soudu. Komoru kritizovala Evropská komise s tím, že narušuje nezávislost justice. Podle kritiků je nástrojem vládnoucích politiků k odstranění nepohodlných soudců.

Zastavit činnost disciplinární komory už dříve Polsku nařídil Soudní dvůr EU, politici ve Varšavě však neposlechli, a Polsku proto kvůli tomu každým dnem narůstala pokuta, k začátku tohoto měsíce šlo o 160 milionů eur (3,95 miliardy korun). Zrušení disciplinární komory, zabývající se prohřešky soudců, prokurátorů i dalších justičních činitelů, je podmínkou pro to, aby Evropská komise uvolnila Polsku desítky miliard eur z fondu obnovy.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v Sejmu řekl, že příští čtvrtek přijede do Varšavy předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leynová, aby podepsala „klíčové dokumenty týkající se polského plánu obnovy“.

Portál gazeta.pl uvádí, že pro likvidaci disciplinární komory hlasovalo v Sejmu 231 ze 460 poslanců. Kromě nejsilnější vládní strany Právo a spravedlnost se pro vyslovili i poslanci menší vládní strany Solidární Polsko. Její předseda Zbigniew Ziobro, který je zároveň ministrem spravedlnosti i generálním prokurátorem, je hlavním autorem kritizovaných justičních reforem z posledních let.

Národně-konzervativní vláda v čele s Právem a spravedlností (PiS) po nástupu k moci v roce 2015 prosadila hluboké změny v justici, které podle kritiků v Polsku, na unijní úrovni i podle některých mezinárodních organizací, podkopávají nezávislost soudnictví a přivádějí ho pod vliv politiků. PiS a jeho političtí spojenci tvrdí, že cílem reforem je očistit justici od korupce a reliktů komunismu a zefektivnit její fungování.

Návrh zákona musí schválit polský Senát a podepsat polský prezident Andrzej Duda, který je jeho autorem. Předpokládá, že disciplinární komoru nahradí komora profesní odpovědnosti, jejíž členové budou vybíráni jiným způsobem než ti ve stávajícím orgánu, hlavní slovo při tom bude mít hlava státu.