Registrovaných je v Polsku 1,2 milionu uprchlíků. Tamní vláda předpokládá, že zůstane třetina

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu překročilo hranice s Polskem asi 3,5 milionu lidí. Na 200 tisíc dětí uprchlíků v Polsku nastoupilo do škol. Podle pohraniční stráže se už zhruba milion většinou Ukrajinců vrátil do napadené země. Polská vláda však předpokládá, že řada běženců zůstane i po skončení války.

Ukrajinsko-polskou hranici od začátku bojů překročilo od 24. února asi 3,5 milionu lidí. Neznamená to však, že by všichni byli ukrajinskými uprchlíky, připomněl zahraniční reportér ČT Andreas Papadopulos. „Část z nich byli zahraniční studenti, část lidé, kteří nebyli Ukrajinci a mířili do bezpečí před válkou,“ uvedl.

Stejně tak mezi milionem lidí, kteří zamířili opačným směrem na Ukrajinu, nemusí být jen navrátivší se občané. „Velká část z těchto statistik je tvořena lidmi, kteří na Ukrajinu míří s humanitární pomocí, ale také například šoféři nákladních vozů, kteří dovážejí suroviny a potraviny,“ přiblížil Papadopulos.

Podle polské vlády se alespoň dočasně rozhodlo zůstat v zemi 2,5 milionu lidí. Pro nástup do práce, pronájmu nebo zařazení dětí do škol si pak příchozí musí zažádat o přidělení čísla PESEL, obdobu českého rodného čísla. Takových dokumentů zatím bylo vydáno asi 1,2 milionu. Polský kabinet počítá s tím, že i po skončení války v zemi zůstane asi třicet procent držitelů těchto dokumentů.

Čtyřicet zlotých za den

Pomoc uprchlíkům v zemi do značné míry stojí na dobrovolnících. Asi osmdesát procent příchozích je ubytováno v soukromí. Uprchlíci dostávají od státu finanční podporu ve výši 40 zlotých (zhruba 210 korun) na osobu na den. „Je to pomoc, která se rovná stravnému, tak to aspoň připodobnila polská opozice. Nikoliv částka, za kterou se dá v Polsku plnohodnotně vyžít,“ přiblížil Papadopulos.

Velké množství uprchlíků proto zažádalo o práci, 160 tisíc jich už podle nejnovějších údajů v Polsku legálně pracuje. Většinou jde o málo kvalifikované pozice ve službách nebo průmyslu, které nevyžadují znalost polštiny. Asi jen 17 procent nastoupilo do kvalifikovanějších pozic například v IT. 

10 minut
Reportér Andreas Papadopulos o migraci z Ukrajiny do Polska
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
08:35Aktualizovánopřed 5 mminutami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 7 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 47 mminutami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 1 hhodinou

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se musí čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA je povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace stojí deset liber, zhruba 300 korun.
31. 3. 2025Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soudkyní nejvyššího soudu Wisconsinu bude kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Hlasování bylo prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
05:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 12 hhodinami
Načítání...