Policie v Hongkongu pozatýkala aktivisty za údajné spiknutí, hrozí jim až doživotí

Kvůli údanému „spiknutí za účelem rozvracení země“ zatkla policie v Hongkongu 47 prodemokratických aktivistů. Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, uvedla agentura AFP. Případ bude již v pondělí posuzovat soud, uvádí agentury s odvoláním na oficiální policejní prohlášení. Podle AFP hrozí obžalovaným až doživotní tresty.

Ve skupině je 39 mužů a osm žen ve věku od 23 do 64 let. Policie všechny zadržela ve stejnou chvíli, vyslýchala je, některým zabavila mobilní telefony a počítače. Mezi obžalovanými jsou bývalí zákonodárci James To a Claudia Moová, profesoři, advokáti, sociální pracovníci a mnozí mladí aktivisté. Podle agentury DPA jsou mezi obviněnými i prominentní aktivista Joshua Wong, který si již ve vězení odpykává roční trest, nebo aktivista a profesor práv Benny Tai.

Podle médií se jedná se o stejnou skupinu opozičních aktivistů, kteří byli zatčeni už v lednu při velké policejní akci a později opět propuštěni. Proti všem kromě osmi byla nyní vznesena obvinění.

Obvinění opozice

Skupina je obviněna z toho, že v loňském roce údajně uspořádala nelegální primární volby před volbami do zákonodárné rady, hongkongského parlamentu. Primárek se zúčastnilo přibližně 600 tisíc obyvatel Hongkongu, kde žije asi 7,5 milionu lidí. Volby byly později kvůli pandemii covidu-19 zrušeny. Opozice chtěla za pomoci silné frakce v parlamentu systematicky blokovat důležitá vládní rozhodnutí.

Nové obžaloby se opírají o bezpečnostní zákon, který v Hongkongu platí od června loňského roku a podle západních zemí a organizací na ochranu lidských práv slouží k potírání opozice a kritiky Číny v Hongkongu. Na jeho základě už policie zatkla asi stovku lidí.