Od úterý je na světě víc než osm miliard lidí

9 minut
Horizont ČT24: Na světě bude od úterý osm miliard lidí
Zdroj: ČT24

Od úterý žije na planetě Zemi oficiálně přes osm miliard lidí, což je víc než kdykoli v historii. Překročení nového milníku oznámila Organizace spojených národů (OSN), která globálně mapuje statistiky porodnosti a úmrtnosti. Zvláště země s průměrně velmi mladou, či naopak stárnoucí populací v tomto ohledu řeší, díky jakým zdrojům se rostoucí lidstvo uživí.

„Tento milník je příležitostí k oslavám naší rozmanitosti a pokroku i připomínkou sdílené odpovědnosti vůči planetě,“ řekl k populačnímu zlomu generální tajemník OSN António Guterres. Nejvíce lidí bude podle OSN dále přibývat v Africe a jižní Asii, konkrétně v osmi zemích, kterými jsou Egypt, Etiopie, Tanzanie, Nigérie, Demokratická republika Kongo, Pákistán, Indie a Filipíny.

7 minut
Události ČT: Počet lidí na světě dosáhl osmi miliard
Zdroj: ČT24

Růst světové populace se bude nicméně zpomalovat. Ze sedmi na osm miliard se lidstvo dostalo za zhruba jedenáct let. Z osmi na devět miliard to bude podle současných projekcí trvat patnáct let, a této hranice tedy populace dosáhne v roce 2037. Světový populační růst by se měl zastavit na 10,4 miliardách lidí kolem roku 2080.

Ve většině zemí bude porodnost nižší než 2,1 dítěte na jednu matku, což je podle demografů číslo nutné k udržení populace. V Jižní Koreji porodnost klesla na rekordně nízkých 0,81 dítěte na jednu matku, uvedl web stanice BBC.

Někde řeší seniory, jinde chudé mladé

Evropa, Rusko a Čína aktuálně přemýšlí, kdo se postará o početnou skupinu důchodců, mezitím ale země jako Kongo nebo Indie zápolí s chudobou mladých lidí. Čím dál větší problémy jsou patrné hlavně v hustě obydlených světových metropolích.  

Například v hlavním městě Indie, Novém Dillí, které vzniklo teprve před sto lety, se zdá, že je pro místní příliš těsno. Obyvatelé se tlačí nejen ve vlacích a na silnicích. V přilehlých slumech musí místní kvůli velkému náporu lidí také šetřit s vodou během pravidelné hygieny. 

„Nemáme tu kanály, jen veřejné záchody. Deset jich je pro muže a deset pro ženy. Žije tady nejméně pět tisíc lidí, takže fronty jsou opravdu dlouhé,“ přibližuje obyvatel jednoho ze slumů Gautám Šáh. Indové, kteří se v podobných slumech usazují, často přijíždějí za prací. 

Hlavní město Indie láká zejména na dobře placená místa v informačních technologiích i mezinárodním obchodu. Tyto příležitosti už ale zdaleka nejsou pro všechny. „S rostoucím počtem obyvatel stoupá také nezaměstnanost. Na každé volné místo připadá nejméně sto uchazečů,“ vysvětluje obyvatelka metropole Prijanka. 

Migrace kvůli změnám klimatu

Dalším z důvodů, proč se tisíce lidí v Asii a Africe přesouvají do měst, jsou klimatické změny. Například bratr Aliho Elwana z jižního Iráku, který je postižený suchem, odejít nechtěl. Snažil se zavlažovat vyprahlou zemědělskou půdu až do chvíle, než zjistil, že je to beznadějné. Potom spáchal sebevraždu. 

„Pokaždé se přesunul na nové místo. Kopal den nebo dva a potom mu studna stejně vyschla,“ popisuje bezvýchodnou situaci svého sourozence Ali Elwan.  

Ostatní obyvatelé už boj o vodu postupně vzdávají a irácká vesnice se vylidňuje. „Někteří lidé se vystěhují do zahraničí. Jiní mají syna, který může jít pracovat někam jinam,“ ilustruje situaci na místě Elwan. 

V rozvojových zemích, jako je Kongo, Etiopie, Egypt nebo Indie populace dál rychle narůstá. Ve zbytku světa je už tempo pomalejší. Některá bohatá velkoměsta každopádně raději šetří místem a rostou do výšky.

Častým cílem je také zajistit, aby se okraje těchto měst neměnily v odříznutá ghetta. Evropské metropole, jako je Berlín nebo Kodaň, se proto snaží podporovat stavbu komunitních center a firemních sídel mimo historické centrum. Doufají, že tak města zvládnou přijmout mladou pracovní sílu ze zahraničí. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Rub a líc soužití osmi miliard lidí

Podle socioložky Lucie Vidovičové z Masarykovy univerzity v Brně je překročení osmi miliard lidí na planetě zprávou, která přináší optimistické, ale i problematické aspekty. „To, že je na světě více lidí, znamená, že je menší úmrtnost, je nižší kojenecká úmrtnost a léčíme choroby, které jsme dříve neuměli léčit. Zároveň to ale může znamenat určitá environmentální rizika. Právě úvahy, jakým způsobem můžeme planetu uživit a jak můžeme přežít všichni,“ míní.

Klíčový vliv na porodnost má podle ní kombinace zlepšujících se ekonomických podmínek na globálním severu a velká hodnota dítěte pro zajištění budoucnosti na globálním jihu.

Souhlasí s tím i demograf Tomáš Fiala z katedry demografie VŠE. „Faktorů byla celá řada a jeden z těch nejvýznamnějších byl rozvoj pracovní péče, snižování úmrtnosti zejména dětí i v zemích globálního jihu, hovoří se o takzvané epidemiologické revoluci, kdy se podařilo vymýtit či snížit riziko řady nakažlivých nemocí. Kromě toho v řadě zemí ještě nějakou dobu rostla porodnost,“ upřesňuje. 

8 minut
Demograf Tomáš Fiala o stoupajícím počtu lidské populace
Zdroj: ČT24

 Tempo růstu počtu obyvatel začalo globálně klesat v osmdesátých a devadesátých letech minulého století, dodává Fiala. „Ještě v šedesátých letech byl průměrný nárůst obyvatelstva světa dvě procenta. V posledním desetiletí to bylo 1,2 procenta. Za poslední dva roky už je to jen 0,8 procenta,“ řekl. 

Vidovičová ale upozorňuje, že na světě je nyní zhruba čtyřnásobek populace než před padesáti lety, podle sociologických prognóz by měl ale kolem roku 2100 počet obyvatel znovu klesat. 

„Z nějakých důvodů by mělo dojít ke zpomalení a snižování počtu globálního obyvatelstva. Zatím ale nemůžeme vůbec odhadnout, jak se to stane a z jakých důvodů. Můžeme jenom doufat, že to nebude kvůli katastrofě nebo z důvodů sociálních nerovností, které jsou stále v globálním měřítku obrovské,“ dodává socioložka.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 6 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...