Do konce století se počet lidí na Zemi zdvojnásobí, věští studie OSN. Až na 16,5 miliardy

Na Zemi žije v současnosti 7,6 miliardy lidí. Před dvěma sty lety se přitom světová populace pohybovala okolo jedné miliardy.  A počet obyvatel bude pravděpodobně narůstat i v budoucnosti: podle některých předpovědí se do konce 21. století světová populace víc než zdvojnásobí.

OSN představila při příležitosti Světového dne populace tři scénáře, jak by se mohla světová populace v příštích letech vyvíjet.

Podle prvního by  ke konci 21. století mohlo žít na světě téměř 16,5 miliardy lidí. Druhá varianta předpovídá, že zatímco do roku 2050 se počet lidí vyšplhá k 10 miliardám, poté se populační růst zpomalí a ke konci století jich bude na Zemi 11,2 miliardy.  Podle posledního scénáře se porodnost sníží tak, že k roku 2100 se počet lidských obyvatel Země sníží na 7,3 miliardy

Pokud by se naplnil pesimistický scénář, mnozí vědci se netají obavami z přelidnění. Experti sice neuvádějí přesný údaj, kolik obyvatel je naše planeta schopná uživit, ale opakovaně se hovoří o 10 miliardách lidí. Toto číslo uvádí například slavný harvardský demograf Edward O. Wilson – podle něj i mnoha dalších autorů nedokáže zemědělství více obyvatel uživit. 

  • Událost se slaví od roku 1989.  Je inspirovaná „Dnem pěti miliard,“ který byl stanovený 11. července 1987. Jedná se o přibližné datum, kdy měla světová populace dosáhnout pěti miliard. Cílem Světového dne populace je zvýšit povědomí lidí o tématech, které s růstem počtu obyvatel Země souvisí.

Právě na 11. červenec připadá Světový den populace. Ten se snaží poukázat na problémy, které s rapidním tempem růstu souvisí. V roce 2011 žilo na Zemi 7 miliard lidí, letos už jich je o 600 milionů víc – to je asi 6,5 % lidí, kteří se kdy na světě narodili.

Trendy vychází z vývoje

Světová populace přitom začala výrazně narůstat až v posledních stoletích. Před 12 tisíci lety žily na celé planetě Zemi pouze 4 miliony lidí, to je jen o něco víc, než má dnes Morava.  Podle studie Maxe Rosera a Estebana Ortiz-Ospiny se tempo růstu pohybovalo před rokem 1800 vždy hluboko pod jedním procentem, byla ale i dlouhá období, kdy lidí výrazně ubývalo.

Rapidní růst populace ve 20. století zapříčinilo hned několik faktorů: Patří mezi ně zejména moderní medicína a vzestup životní úrovně spojený s používáním umělých hnojiv a fosilních paliv. Tyto faktory napomohly tomu, že výrazně stoupl počet lidí, kteří se dožili reproduktivního věku. Svůj podíl na tomto trendu sehrály změny v porodnosti, migrace, nebo urbanizace. Nic na těchto trendech nezměnily ani obě světové války – přes desítky milionů lidských obětí se křivky vývoje obyvatelstva nijak nezměnily. 

OSN ale na datech také ukázala, že třeba trend v porodnosti se v posledních desetiletích výrazně mění. Například ještě na začátku sedmdesátých let 20. století připadlo na ženu v průměru 4,5 dítěte. V roce 2015 se ale porodnost snížila už na 2,5 dítěte na ženu. Délka dožití se naopak za poslední desetiletí výrazně zvýšila: Zatímco na počátku devadesátých let se pohybovala pod 65 lety, dnes je přibližně o 6 let vyšší, a to téměř 71 let.  

  • V roce 2007 poprvé žilo víc lidí ve městech než na venkově. Do  roku 2050 by ve městech mělo žít až 66 % populace.
  • Zdroj: OSN

V posledních letech se tedy podle demografů populační růst zpomalil. „Dosáhl svého vrcholu v 60. letech,“ řekla České televizi Ludmila Fialová z Katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. V té souvislosti dodala, že jedinou oblastí, kde bude v budoucnosti populace relativně přibývat,  je subsaharská Afrika.  

A co Evropa a Česká republika?

V Evropské unii žilo k počátku letošního roku přibližně 512,6 milionu lidí, říkají čerstvá data statistického úřadu Eurostat. Je to o 1,1 milionu více než k 1. lednu 2017. Počet lidí, kteří v EU loni zemřeli (5,3 milionu), přitom převyšuje počet narozených dětí (5,1 milionu). Nárůst populace o 2,1 promile tak podle Eurostatu způsobila migrace. V Česku se počet obyvatel loni zvýšil o 2,9 promile z 10,57 na 10,61 milionu lidí, uvádějí evropští statici.

Nejlidnatější zemí Evropské unie zůstává se svými 82,9 miliony obyvateli i nadále Německo, které tvoří více než 16 procent populace v Unii. Na pomyslné druhé příčce je pak Francie, kde žije 67,2 milionu lidí, tedy 13,1 procenta unijní populace. Následuje z EU vystupující Británie (66,2 milionu obyvatel, 12,9 procenta unijní populace), Itálie (60,5 milionu, 11,8 procenta), Španělsko (46,7 milionu, 9,1 procenta) a Polsko (38 milionů, 7,4 procenta).

Z ostatních členských zemí má devět podíl na populaci mezi čtyřmi a 1,5 procenta – včetně České republiky s 10,6 milionu obyvatel, kteří představují 2,1 procenta obyvatelstva Unie. Populace 13 států EU nedosahuje ani 1,5 procenta obyvatel EU.

Relativní nárůst nastal loni celkem v 19 zemích EU. Největší relativní přírůstek obyvatel loni zaznamenala Malta, kde na 1000 obyvatel přibylo 32,9 lidí. Další nárůst pak loni zaznamenaly Lucembursko (19 promile), Švédsko (12,4 promile), Irsko (11,2 promile) a Kypr (11 promile).

Naopak pokles zaznamenali evropští statici v devíti státech Unie. Největší úbytek hlásí stejně jako loni Litva (-13,8 promile); následují Chorvatsko (-11,8 promile), Lotyšsko (-8,1 promile), Bulharsko (-7,3 promile) a Rumunsko (-6,2 promile).

Za rok 2017 se v EU narodilo celkem 5,1 milionu dětí, což je o téměř 90 tisíc méně než v roce předešlém. Největší míra porodnosti v přepočtu na počet obyvatel byla loni v Irsku (12,9 dětí na 1000 obyvatel), dále ve Švédsku, Británii a Francii. Nejnižší hodnoty pak zaznamenali statistici opět v jižních zemích EU, tedy v Itálii, Řecku, Portugalsku, Španělsku, Chorvatsku a Bulharsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala.
před 20 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 21 hhodinami

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 23 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
včeraAktualizovánovčera v 10:38

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
včera v 06:30
Načítání...