Ruská podpora porodnosti uspěla. Přibývá tam rodin se čtyřmi a více dětmi

19 minut
Rusko zažívá baby boom
Zdroj: ČT24

Rusko se díky vysoké porodnosti a přistěhovalectví přibližuje rekordně vysokému počtu obyvatel. Dnes v největším státě světa žije 146 milionů a 800 tisíc lidí. V posledních letech tam přibývá rodin se čtyřmi a více dětmi. Stojí za tím i státní podpora, díky které takové rodiny dosáhnou na výhodné hypotéky i pozemek od státu zdarma. Rusko slíbilo podmínky ještě zlepšovat. Statisíce rodičů si totiž stěžují, že úřady přehlíží jejich problémy s bydlením, zdravotní péčí a vzděláváním potomků.

Poslední roky se v Rusku rodí 100 tisíc dětí, které mají minimálně tři starší sourozence. Ještě před deseti lety jich přitom byla třetina. Podle demografa Alexeje Rakši je za tím i zavedení státní podpory - takzvaný mateřský kapitál. S ním se dá mimo jiné získat za výhodných podmínek hypotéka.

Podle některých rodin je ale realita trochu jiná. „Rodinám s více dětmi nedají banky hypotéku. Nebo za velmi špatných podmínek. Když má rodina hodně členů, tak jí banky příliš nechtějí peníze půjčovat,“ uvedla Natalia Cvetkovová, matka čtyř dětí. Její partner proto má kromě zaměstnání psychologa ještě dva vedlejší příjmy, aby rodinu uživil. Od státu by přitom měli mít nárok i na pozemek od státu zdarma.

Dmitrij Medvěděv při projevu ve Státní dumě
Zdroj: Sergej Karpuchin/Reuters

Premiér Dmitrij Medvěděv slíbil, že stát se na podporu vícečetných rodin speciálně zaměří. Ví, že pomoc zatím často zůstává jen na papíře. Sám přitom dlouho vyzýval Rusy, aby měli hodně dětí. Když na to došlo, zmínil to jako velký úspěch své vlády.

„Počet čtvrtých dětí vzrostl dvakrát, pátých ještě víc. Nemůžeme to vysvětlit jen růstem celkové porodnosti. Státní podpora vyvolala nejdřív vlnu druhorozených dětí a pak na to navázaly třetí a čtvrté porody. Když se žena rozhodne mít druhé dítě, tak potom je pro ni snazší mít i třetí nebo čtvrté,“ popsal demograf z Federální agentury státní statistiky Alexej Rakša.

Vícečetné rodiny v Rusku byly hlavně ve slabších sociálních vrstvách

Dřív bylo normou mít maximálně dvě děti. Vícečetné rodiny pocházely především ze slabých sociálních poměrů. Vzdělaní lidé měli potomků málo. To se ale právě teď mění. Dětí přichází na svět stejně jako několik let po válce - výrazně přitom ubylo potratů.

  • 1956 - až 5 milionů potratů, narodily se 2 miliony dětí
    2017 (odhad) - 800 tisíc potratů, cca 2 miliony narozených dětí
    Zdroj: FSGS

Sovětský svaz a pak i Rusko si ve dvacátém století prošly z pohledu demografie složitými obdobími. Desítky milionů obyvatel ztratily ve dvou ničivých válkách. Po nich se rodilo dětí hodně. Další vrchol přišel s podporou rodin v osmdesátých letech. V následující dekádě během ohromných celospolečenských změn ale přišel prudký propad.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/Tetra Images/Rob Lewine

„Dnes je opravdu hodně žen ve věku 30-35 let, které se narodily ještě za Sovětského svazu. Tehdy byla zavedena nová politika, kdy lidé dostávali dovolenou, aby se mohli o děti starat. To bylo v letech 1981-82. Pak začala perestrojka a boj s alkoholismem 1985-86. Tehdy byl velký baby boom. Teď je těch žen mnoho, je jim přes třicet a rodí se jim třetí, čtvrté a další děti,“ uvedl demograf Rakša.

Počet obyvatel zvyšují i přistěhovalci

Rusko se s vlnami nízké porodnosti potýkalo dlouhodobě. Výhled na příští roky není příliš pozitivní. Dorůstají slabší ročníky z devadesátých let. Podle prognózy demografa ale tentokrát k výraznému propadu nedojde. Vyrovnají ho právě vícečetné rodiny, které zakládají muži a ženy narození ještě v osmdesátých letech.

„Průměrně se stovce Rusek narodí 170 až 180 dětí. To je přibližně stejně, nebo o málo víc, než ve zbytku Evropy,“ uvedl Rakša.

Alexej předpovídá, že počet obyvatel Ruska se v budoucnu příliš měnit nebude. Nezáleží totiž jen na samotné porodnosti. Velký vliv má také migrace. V posledních letech do země průměrně přišlo o 260 tisíc lidí víc, než se z ní odstěhovalo.

Uložit

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropské akcie se zotavují z propadů, zpevnily i burzy v Asii

Akcie na evropských trzích zahájily úterní obchodování růstem, kterým ale umazaly pouze malou část ztrát z předchozích dnů. Mezi investory zůstává nervozita kvůli zavádění cel ze strany USA a jejich dopadům na vývoj globální ekonomiky. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
11:15Aktualizovánopřed 5 mminutami

„Nemáte pravomoc.“ Soud o odvolání šéfa izraelské tajné služby poznamenaly incidenty

Několik incidentů narušilo jednání izraelského nejvyššího soudu o stížnostech na kontroverzní rozhodnutí vlády odvolat šéfa vnitřní bezpečnostní služby Šin Bet Ronena Bara. Předseda soudu Isaak Amit proto jednání přerušil jen asi půlhodinu po jeho začátku, informovala agentura AFP. Jednání bylo záhy obnoveno, ale s vyloučením veřejnosti. Podle deníku Haarec se má soud zabývat osmi stížnostmi, verdikt se v úterý neočekává.
před 11 mminutami

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která řidičům doporučila využívat i jiné hraniční přechody. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
před 26 mminutami

Nejvyšší soud USA zrušil verdikt, který bránil deportacím Venezuelanů

Nejvyšší soud USA zrušil nařízení federálního soudu, které bránilo administrativě prezidenta Donalda Trumpa deportovat venezuelské migranty na základě zákona z 18. století, informovala agentura AP. Uvedl nicméně, že Venezuelané musejí mít možnost soudně napadnout své vyhoštění ještě před deportací. Tyto případy pak náleží soudům v Texasu, a nikoli ve Washingtonu.
05:51Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Spojené státy zatím neuvažují o odložení cel, prohlásil Trump

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí jednal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Netanjahu po rozhovoru sdělil, že Izrael odstraní cla a vyrovná obchodní přebytek se Spojenými státy. Trump prohlásil, že měl s izraelským premiérem „skvělou diskusi“ o Íránu i obchodu. Spojené státy podle Trumpa s Teheránem jednají o tamním jaderném programu. O odložení cel podle Trumpa ale USA zatím neuvažují. Podle šéfa Bílého domu mohou být trvalá, nevylučuje ale zároveň jednání.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Jsme aktivní v Bělgorodské oblasti, chráníme tím pohraničí, přiznal poprvé Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí večer poprvé jednoznačně potvrdil, že ukrajinské jednotky jsou aktivní v Bělgorodské oblasti na západě Ruska, aby chránily obce v ukrajinském pohraničí, upozornila agentura Reuters. Ukrajinský prezident uvedl, že jej o situaci na frontě a o bojích ukrajinských sil v pohraničí a na území nepřítele v Bělgorodské a Kurské oblasti informoval hlavní velitel ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.
před 14 hhodinami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...