Počet lidí v Česku se blíží k historickému maximu 11 milionů. Podíl na tom mají Ukrajinci

7 minut
Události: V Česku už je skoro 11 milionů lidí, města se roztahují do šířky
Zdroj: ČT24

Počet lidí, kteří jsou na území Česka, se blíží historickému maximu. Ukazují to data Českého statistického úřadu a ministerstva vnitra. Součet počtu obyvatel a uprchlíků z Ukrajiny je nyní 10,835 milionu. To je téměř stejné množství obyvatel, jaké měly Čechy, Morava a Slezsko před začátkem druhé světové války.

Podle statistiků žilo v Česku k prvnímu lednu 10 milionů a 524 tisíc lidí. Pro srovnání – sčítání lidu v roce 1930 ukázalo, že v Čechách a „moravskoslezské“ části Československa se k některé z národností přihlásilo těsně přes 10,5 milionu lidí. O devět let dříve to bylo asi 9,8 milionu lidí.

Do stávajících statistik se počítají lidé s českým občanstvím a cizinci s trvalým pobytem. Oproti předchozímu sčítání v roce 2011 přibylo skoro osmaosmdesát tisíc lidí a také porodnost na jednu ženu sice v posledních letech zřetelně stoupla – z hodnot kolem 1,15 až na loňských 1,83. Na prostou reprodukci to ale nedostačuje a aby se Česko nezačalo časem zase vylidňovat, budou potřeba dvě věci: migrace a víc lidí, kteří se dožijí vysokého věku.

„Dá se říci, že za nárůstem počtu obyvatel Česka za posledních deset let, respektive mezi sčítáními z roku 2011 a 2021, stojí migrace,“ doplňuje vedoucí oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu Terezie Štyglerová. „Česká republika je pro cizince migračně atraktivní.“ 

.

Uprchlická vlna doléhá na školy, pomoci může firmám

Podle dat ministerstva vnitra byli k pondělí v Česku s udělenou dočasnou ochranou 322 822 Ukrajinci, kteří uprchli před válkou. S náporem uprchlíků si musely poradit především školy, víc práce mají například i lékaři, firmy ale na druhou stranu snáze hledají nové zaměstnance.

Například v Karlových Varech je už každý desátý obyvatel z Ukrajiny, do škol nastoupilo přes šest set dětí. Čtyřiadvacet předškoláků tam chodí do nové adaptační skupiny v bývalé základní škole.

Podle údajů ministerstva školství bylo na začátku dubna v mateřských školách už přes tři tisíce a v základních školách pak 13 000 ukrajinských dětí. Po pandemii je to pro učitele další velká výzva.

Velký nápor kvůli běžencům zažívají lékaři – od praktických až po pediatry. Každý desátý uprchlík je totiž dítě do šesti let věku. Víc práce mají lékaři třeba i v porodnicích – skoro tři čtvrtiny uprchlíků jsou ženy, některé těhotné.

Od vypuknutí války začalo podle dostupných údajů v Česku pracovat 24 tisíc ukrajinských uprchlíků. Na těžkou práci si nestěžuje ani třiadvacetiletá Natalye. V Česku vlastně pracuje místo svého manžela – ten sem jezdil vydělávat v minulých letech.

Kromě zemědělství se uprchlíci nejčastěji uplatňují ve výrobě, dopravě nebo ve službách. Často ale musí přijmout méně kvalifikovanou práci, než jakou vykonávali ve své domovině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 13 mminutami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
12:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 4 hhodinami

Zemřel bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina

Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina. Agentuře ČTK to sdělil jeho syn. Štětina patřil také k zakladatelům humanitární organizace Člověk v tísni.
15:07Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
11:32Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 11 hhodinami
Načítání...