Novinářka natáčela ve Wu-chanu v době, kdy se začal šířit koronavirus. Soud ji poslal za mříže

Události: Kvůli svědectví z Wu-chanu jde čínská aktivistka do vězení (zdroj: ČT24)

Ke čtyřem letům vězení byla v Číně odsouzena aktivistka a nezávislá novinářka Čang Čan. Ve městě Wu-chan točila nezávislé reportáže po tamním propuknutí nákazy koronavirem. Soud bývalou právničku shledal vinnou z „vyvolávání nepokojů“, uvedla agentura AFP s odvoláním na jednoho z jejích obhájců.

Podle obžaloby Čang „rozesílala falešné informace prostřednictvím textů, videí a dalšími způsoby“. Používala k tomu například Twitter, platformu WeChat nebo službu YouTube. „Rovněž přijala nabídky na rozhovory od zahraničních médií Radio Free Asia a Epoch Times a záludně spekulovala o epidemii nemoci covid-19 ve Wu-chanu“ píše se v obžalobě.

Podle nevládní organizace Chinese Human Rights Defenders (CHRD) Čang ve svých článcích psala mimo jiné o „zadržování dalších nezávislých reportérů a o pronásledování rodin obětí, které chtěly, aby byly pohnány ke spravedlnosti zodpovědné osoby“.

Ve Wu-chanu se nemoc covid-19 poprvé objevila koncem loňského roku a postupně se odtud rozšířila do celého světa. Peking čelí kritikám, že nákazu zprvu tajil. Sedmatřicetiletá aktivistka a občanská novinářka Čang Čan se do Wu-chanu vydala v únoru. V květnu byla zatčena a čekala na rozsudek, který přišel v závěru pandemického roku 2020. Její obhájci uvedli, že Čang drží již několik měsíců hladovku a je ve špatném zdravotním stavu.

Události: Do Číny přijede expertní tým WHO. Více než rok po rozšíření nákazy (zdroj: ČT24)

Perzekuci čelí kvůli informování o koronaviru i další čínští novináři

Kromě Čang byla letos zadržena řada novinářů, kteří se vypravili do Wu-chanu informovat o okolnostech propuknutí nového typu nákazy. Již v lednu byl zadržen bývalý právník a posléze novinář Čchen Čchiou-š'. Li Ce-chua, který odjel za reportážemi do Wu-chanu po Čchenově zmizení, byl počátkem února rovněž pohřešován, v dubnu ho ale úřady propustily. Obyvatel Wu-chanu Fang Pin zas zmizel v únoru a od té doby o něm nejsou informace.

Ve Wu-chanu se koronavirem od začátku epidemie nakazilo více než 50 tisíc lidí a téměř čtyři tisíce pacientů s covidem-19 zemřelo. Kvůli rychle se šířící nákaze čínské úřady Wu-chan na konci ledna uzavřely a obyvatelé nesměli dlouhé týdny opouštět své domovy. Znovu se město začalo otevírat 8. dubna, provoz obnovila veřejná doprava, žáci se vrátili do škol a lidé do práce.