Moskva by se měla zamyslet, proč její bývalé satelity nechtějí být v objetí ruského medvídka, říká exdiplomat Kolář

17 minut
Petr Kolář v Událostech, komentářích
Zdroj: ČT24

Z jednání s Ruskem zatím vychází lépe Západ, který neustupuje nepatřičnému tlaku a nesmyslným ultimátům. V Událostech, komentářích to řekl bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Západ konfrontaci s Ruskem nechce a Moskva by se podle diplomata měla primárně zamyslet sama nad sebou, když se od ní odklánějí i země, které s ní dříve spolupracovaly.

„Neustupujeme naprosto nepatřičnému tlaku a nesmyslným ultimátům, Rusové moc dobře vědí, že to, co po nás chtějí, je nesplnitelné,“ zdůvodnil Kolář, proč si myslí, že z dosavadních jednání vychází lépe Západ. „Někdy to až tak vypadá, že (Rusové) schválně kladou tak ultimativní požadavky, aby si vytvořili jakési alibi pro případnou vojenskou akci a měli to zdůvodněné jak mezinárodně, tak tedy hlavně pro své domácí publikum.“

V zájmu obou stran podle někdejšího ambasadora je, aby Rusko pochopilo, že ho Západ chce brát vážně, ale Moskva se musí chovat slušně a srozumitelně, neprovokovat a nepoužívat rétoriku a gesta síly. Západ konfrontaci s Ruskem nechce, NATO není útočný pakt, ale obranná aliance, připomněl Kolář.

„Rusové by se měli primárně zamyslet sami nad sebou, proč jejich bývalé satelity, případně svazové republiky Sovětského svazu, chtějí být v NATO a nechtějí být tedy v objetí ruského medvídka. To je přece k zamyšlení nutit musí. Něco asi dělají špatně, že země, které byly dříve s nimi, s nimi už být nechtějí,“ míní bývalý velvyslanec.

„Buďme připraveni na válku, i když ji nechceme“

Kolář doufá, že se Moskva bude chovat racionálně, protože další agresí vůči Ukrajině by podle něj víc ztratila, než získala. Zároveň ale připouští, že riziko války v Evropě je nejvyšší za posledních třicet let.

„Jak říkali staří latiníci, kdo chce mír, ať se připravuje na válku. Pomáhejme ukrajinské armádě, ať je dobře vyzbrojená, ať má dobré protiraketové systémy. Pomáhejme jim, jak můžeme, protože o válku nestojíme, tak musíme na ni být připraveni,“ podotkl Kolář.

Česko-ruské vztahy? Na tahu je Moskva, míní Kolář

Česko-ruské vztahy výrazně zchladila vrbětická kauza a ruský podíl na zdejších výbuších. Kolář je přesvědčen, že další iniciativy se měla ujmout Moskva.

„Pokud se Rusové neomluví za Vrbětice a nezaplatí škodu – bohužel tam došlo i ke ztrátě na lidských životech, ty dvě nevinné oběti a jejich rodiny musí býti odškodněny – pokud s tímto Rusové nezačnou, tak my pak opravdu nejsme na tahu,“ konstatoval Kolář.

„Měli bychom Rusům dávat stále najevo, že jsme připraveni jednat, ale oni musí se začít chovat jako civilizovaná země a nepoužívat nátlak, nepoužívat sílu,“ uzavřel bývalý diplomat.

Celý rozhovor ve videu v úvodu článku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 4 mminutami

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun).
před 17 mminutami

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
před 1 hhodinou

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 1 hhodinou

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 3 hhodinami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 5 hhodinami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 6 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 6 hhodinami
Načítání...