Kosovo od dubna nedovolí řídit Srbům se starou SPZ. Bělehrad to považuje za útlak

3 minuty
Horizont ČT24: Kosovsko-srbská válka o značky
Zdroj: ČT24

Byrokratický spor mezi Srbskem a Kosovem o státní poznávací značky pokračuje. Priština požaduje, aby Srbové žijící na kosovském území osadili svá auta kosovskými registračními značkami. Od dubna už se zastaralými na silnici nikdo nebude smět vyjet. Bělehrad, který Kosovo neuznává, to označuje za útlak svého obyvatelstva.

Spor se projevuje na každé křižovatce a každém parkovišti. Staré registrační značky na autech etnických Srbů začínají písmeny KM (Kosovská Mitrovica), což je označení ještě z éry Slobodana Miloševiče. Přestože si nově Srbsko a Kosovo mají začít uznávat osobní doklady, vysokoškolské tituly a rozvolnit hranice, registrační značky se staly sporným bodem.

Kosovské úřady požadují, aby si je etničtí Srbové vyměnili za nové, kosovské. Bělehrad to odmítá a Evropská unie do poslední chvíle tlačila, aby Kosovo účinnost rozhodnutí odložilo o dalších deset měsíců. „Lhůtu jsme už jednou odložili. Namísto 30. září jsme datum, do kdy si mohou všichni občané Kosova prošlé registrační značky vyměnit za platné, změnili na 31. října,“ oponuje kosovský premiér Albin Kurti.

Většina Srbů jejich výměnu vnímá jako uznání Kosova, které podle nich nemá nárok na existenci. V ulicích visí plakáty, které etnické Srby nabádají, aby neustupovali. To, že sami Kosovci musí při vjezdu do Srbska přelepovat značky už jedenáct let, nijak nezohledňují.

„Tímto rozhodnutím vláda v Prištině postupně utahuje oprátku kolem našich občanů, na rozdíl od předchozího rozhodnutí, které bylo ultimativní. Nenabízí ale žádné řešení,“ tvrdí srbský politik Aleksandar Arsenijević.

Pokuta za tři a půl tisíce

Priština chce na změnu registračních značek tlačit postupně. Od brzkých ranních hodin prvního listopadu rozdává písemná upozornění. Po třech týdnech policie začne rozdávat pokuty v přepočtu až 3600 korun. Nakonec začne staré značky zabavovat a od dubna se bez nových nebude smět jezdit.

Řada Srbů se ocitla pod dvojím tlakem a obává se odplaty od vlastních. „Ti, kteří respektují zákon a změní si značky z Miloševičovy éry za legální kosovské, se dočkají toho, že jim zapalují domy a auta,“ podotýká prezidentka Kosova Vjosa Osmaniová.

Napětí se už začíná přelévat i do bezpečnostní roviny. Kosovo přesouvá kvůli kontrolám jednotky k hranicím a posiluje je i Srbsko, s poukazem na údajné přelety neznámých dronů. A vyostřující se situaci sledují i mírové jednotky KFOR.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Los Angeles zavedlo kvůli protestům noční zákaz vycházení v centru města

V Los Angeles začal v noci na středu (SELČ) po pěti dnech protestů, původně namířených proti imigračním raziím administrativy prezidenta Donalda Trumpa, platit noční zákaz vycházení v části centra města ve snaze zastavit rabování a vandalismus. V ulicích však zůstávaly i přes zákaz desítky demonstrantů a také Trumpem nasazení příslušníci Národní gardy. Kalifornský guvernér Gavin Newsom prezidenta obvinil, že přes město natáhl vojenskou síť, a prohlásil, že demokracie čelí útoku.
06:20Aktualizovánopřed 6 mminutami

Charkov hlásí mrtvé po nočních ruských úderech

Dva lidé zahynuli a nejméně 37 dalších bylo v noci na středu zraněno při ruských vzdušných úderech na Charkov. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na starostu druhého největšího ukrajinského města Ihora Terechova. Rusové na město útočili den poté, co podobné letecké útoky na Kyjev a Oděsu, jedny z největších od začátku plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022, připravily o život tři lidi.
05:59Aktualizovánopřed 12 mminutami

Cenzus kast v Indii budí vášně. Po sto letech může přepsat mapy

Indická vláda chce poprvé od roku 1931 zahrnout kasty do sčítání lidu. Nečekané rozhodnutí může vést k překreslení geograficko-sociální mapy země a k prohloubení propasti ve společnosti, míní indolog Zdeněk Štipl. Opozice volá po navýšení stropu u kvót pro znevýhodněné kasty.
před 1 hhodinou

V Los Angeles pokračovaly protesty. Policie použila gumové projektily

Stovky lidí demonstrovaly v americkém Los Angeles v pondělí večer místního času proti migrační politice federální vlády, informovala agentura DPA. Protest byl podle ní klidný, policie ale demonstranty vytlačila. Protesty se také rozšířily do dalších kalifornských měst, jako je San Francisco a Santa Ana, ale také do Dallasu a Austinu v Texasu, Louiseville v Kentucky nebo New Yorku. Policie při střetech s demonstranty některé z nich zatýkala.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Počet obětí útoku ve Štýrském Hradci stoupl na deset

V rakouském Štýrském Hradci (Graz) zemřel jeden ze zraněných po střelbě ve škole. Šlo o těžce raněnou ženu, počet obětí tak stoupl na deset, uvedla fakultní nemocnice. Policie dříve oznámila, že jedenadvacetiletý útočník po střelbě zabil i sebe. Ministr vnitra Gerhard Karner dříve informoval, že zraněno bylo nejméně dvanáct lidí, někteří z nich vážně. Rakousko uctí památku obětí třídenním státním smutkem, který podle kancléře Christiana Stockera začne ve středu ráno.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA mají pochyby o vzniku palestinského státu, řekl velvyslanec

Spojené státy už neprojevují bezvýhradnou podporu pro vznik nezávislého palestinského státu. Agentuře Bloomberg to v rozhovoru řekl americký velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee. Zároveň se přiklonil k myšlence, aby palestinský stát vznikl na území některé muslimské země, nikoliv na okupovaném Západním břehu Jordánu, pro který Huckabee použil izraelskou vládou preferovaný biblický název Judea a Samaří.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Jeden z největších úderů na Kyjev, popsal Zelenskyj ruský útok

Rusko v noci na úterý podniklo jeden ze svých největších leteckých útoků na Kyjev, napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Další údery směřovaly na Oděsu. Moskva proti Ukrajině vyslala 315 dronů, dvě rakety a pět střel s plochou dráhou letu. Ukrajinské jednotky zničily nebo zneškodnily 284 dronů a všechny rakety a střely, doplnilo ukrajinské letectvo. Rusko podle Reuters tvrdí, že v Kyjevě útočilo vysoce přesnými zbraněmi proti vojenským cílům.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Komise navrhla nový balík sankcí proti Rusku, Fico hrozí zablokováním

Evropská komise (EK) v rámci osmnáctého balíku sankcí proti Rusku navrhla další omezení týkající se ruského energetického a bankovního sektoru, snížení cenového stropu ruské ropy a zákaz využívání infrastruktury plynovodu Nord Stream. Oznámila to předsedkyně EK Ursula von der Leyenová společně se šéfkou unijní diplomacie Kajou Kallasovou. Slovenský premiér Robert Fico (Smer) pohrozil, že balík nepodpoří, pokud EK nenabídne řešení ohledně dodávek surovin z Ruska.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...