Pnutí mezi Srbskem a Kosovem roste. Obě strany mají týden, aby vyřešily otázku registračních značek

3 minuty
Horizont ČT24: Srbsko a Kosovo opět řeší registrační značky aut
Zdroj: ČT24

Mezi Kosovem a Srbskem opět roste napětí. Srbové před časem odmítli kosovské nařízení, podle kterého smí nově překročit hranici jen s kosovskými registračními značkami na autech a cestovními doklady. Vyhrocenou situaci zklidnilo odsunutí platnosti nařízení. Nový termín ale vyprší už za týden.

Horký srpen na Balkánském poloostrově začal blokádou dvou silničních přechodů mezi Kosovem a Srbskem. Dlouhotrvající napětí po klidnějším období v regionu tím opět vygradovalo. Při umírnilo vyjednávání, které ale zatím jen odsunulo účinnost sporného nařízení, prvního září se vše může opakovat.

Velitel KFOR nicméně dopředu slibuje zajištění pořádku. „Pokud si to situace vyžádá, máme prostředky a síly k zajištění bezpečnosti. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN nám dává mandát k zásahu,“ řekl velitel sil KFOR Ferenc Kajari. 

Registrační značky aut a jak je měnit

Kosovo vyhlásilo nezávislost v roce 2008 necelou dekádu poté, co konflikt mezi etnickými Albánci a Srbskem ukončilo bombardování z letadel NATO. Bělehrad však dál považuje oblast za svoji vzbouřeneckou provincii –⁠ neuznává proto jí vydávané doklady nebo registrační značky aut. Řidiči je na hranici musí měnit.

Kosovské úřady nyní zavádí zrcadlové protiopatření. Dopadne hlavně na pětiprocentní srbskou menšinu na jeho území, která se ovšem odmítá podřizovat rozhodnutím vydaným v Přištině a tradičně nachází zastání u bělehradských úřadů.

Spojené státy i Evropská unie vysílají své emisary, aby na poslední chvíli zprostředkovali jednání a zajistili klid. „Mezinárodní společenství je velmi zneklidněno tím, co jsme viděli 31. července. Od nás se očekává, že nedopustíme aby se to 31. srpna opakovalo,“ řekl k tomu zvláštní představitel EU pro dialog Srbsko-Kosovo Miroslav Lajčák.

Nikdo nikomu nevěří

Jednání probíhají v atmosféře vzájemného osočování a nedůvěry. „Jsem hluboce přesvědčen, že Bělehrad uměle eskaluje rétoriku a podněcuje činy ohrožující bezpečnost,“ řekl kosovský premiér Albin Kurti.

Obdobně, byť v obráceném gardu, to vidí srbský prezident Aleksandar Vučić. „Jsem dost skeptický k možnosti, že se dobereme nějakých výsledků. Stačí si přečíst výroky (kosovského premiéra) Kurtiho i jeho kolegů a člověk pochopí, že nemají zájem o žádný kompromis.“

Srbský prezident hrozí, že etničtí Srbové, kteří se podílí na chodu kosovských institucí (včetně policistů a soudců) na protest rezignují, pokud Priština ze svých záměrů neustoupí. Na hledání kompromisu, který by situaci uklidnil, zbývá šest dní. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 26 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 3 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 3 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 10 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...