Kanadská provincie Britská Kolumbie vyhlásila stav nouze, obnovuje zásobování po záplavách

Kvůli rozsáhlým záplavám, které postihly řadu měst a přinutily k evakuaci tisíce lidí, vyhlásila kanadská provincie Britská Kolumbie od středy stav nouze. Tamní centrální vláda rovněž povolala na pomoc do zasažených oblastí armádu. Povodně způsobené nebývale silnými dešti ze začátku týdne mají zatím jednu potvrzenou oběť, úřady však varují, že zemřelých bude pravděpodobně více. Nejméně čtyři lidé jsou dál pohřešováni.

V neděli a v pondělí udeřily na západní břeh Kanady a částečně i USA silné bouře, při nichž na některých místech spadlo za den tolik srážek, jako obvykle za měsíc. Velké množství vody způsobilo sesuvy půdy a poničilo či zablokovalo řadu silnic.

Premiér Britské Kolumbie John Horgan ve středu řekl, že vyhlásil stav nouze zejména kvůli tomu, že se tak místním úřadům podaří rychleji zprovoznit komunikace. Některé jsou totiž zavřené již několik dní, což přerušilo zásobování. Premiér obyvatele provincie vyzval, aby ze strachu o nedostatek nenakupovali velké zásoby jídla a dalšího zboží a mysleli také na potřeby svých sousedů.

Záplavy v Kanadě (zdroj: ČT24)

Několik měst zůstává zatím odstřižených od zbytku světa

Úřady nadále registrují jednu oběť živlu, a to ženu, která zemřela při sesuvu bahna u obce Lillooe. „Bohužel očekáváme, že v příštích dnech potvrdíme ještě více mrtvých,“ řekl Horgan. Poznamenal rovněž, že k podobným bouřím, které odborníci označují za staleté, v dnešní době dochází stále častěji kvůli změnám klimatu. „Musíme nadále dělat víc pro zmírnění dopadů (klimatických změn) a vybudování čistší budoucnosti, kterou lidé a naše planeta potřebují,“ napsal na Twitteru.

Do vyklízecích prací se zapojila také kanadská armáda, kterou povolal premiér centrální vlády Justin Trudeau.

Podle serveru BBC je nadále odstřižených od zbytku světa několik měst zejména v horských oblastech, do některých z nich musí dovážet zásoby vrtulníky. Deště nyní sice ustaly, meteorologové však varují před další možností srážek ke konci týdne.