Kanadou otřásla fotka premiéra převlečeného za černocha. Trudeau se omlouvá, opozice je v šoku

Horizont: Trudeau čelí skandálu kvůli fotce se ztmaveným obličejem (zdroj: ČT24)

Kampaň kanadského premiéra Justina Trudeaua před říjnovými volbami poznamenalo zveřejnění 18 let staré fotografie, na níž má černý obličej a turban. Politik se omlouvá za rasismus, opoziční konzervativci mluví o šoku a zklamání. Černobílý snímek, který zveřejnil časopis Time, vznikl na karnevalu ve škole, kde Trudeau učil.

Trudeau uvedl, že svého chování „hluboce lituje“ a že si měl lépe uvědomit, co dělá. Uznal, že fotografie je rasistická a „neměl to dělat“.

Předseda největší opoziční Konzervativní strany Andrew Scheer řekl, že ho fotografie „mimořádně šokovala a zklamala“.

Odsoudil ji i předseda středolevé Nové demokratické strany Jagmeet Singh, který je sikh a nosí turban: „Lidé, kteří fotografii uvidí, si vzpomenou na všechny situace, kdy si z nich někdo dělal legraci (…), kdy byli uráženi a kdy měli pocit méněcennosti kvůli tomu, kdo jsou.“

Fotografie pochází z ročenky elitní soukromé školy West Point Grey Academy, kde současný kanadský premiér působil před vstupem do politiky. Je z večírku na téma arabské sbírky pohádek Tisíc a jedna noc.

Politologové kauzu nepřeceňují

Agentury se shodují na tom, že kauza bude přítěží pro premiérovu Liberální stranu v kampani před volbami vyhlášenými na 21. října. Reuters připomíná, že premiér se doposud díky své progresivní politice těšil obdivu liberálů z celého světa. Kanada například přijala více uprchlíků než Spojené státy a Trudeau často mluví o nutnosti bojovat proti rasové diskriminaci. Tři důležití ministři v jeho vládě mají indické kořeny.

Podle profesora politologie z univerzity v Torontu Nelsona Wisemana však kauza nebude mít velký dopad na výsledek voleb. „Nemyslím si, že toto bude pro volby rozhodující, ale skandálu se určitě dostane několik dnů velké mediální pozornosti,“ řekl agentuře AP.

Dodal, že rasové otázky hrají vetší roli ve Spojených státech než v Kanadě. „Liberálové mohou samozřejmě volby prohrát – určitě si nepovedou tak dobře jako v roce 2015 – ale toto není typ skandálu, kvůli kterému by se voliči přesunuli ke konzervativcům,“ uvedl také.

Trudeau už nedávno čelil jinému skandálu. V srpnu vyšlo najevo, že premiér vyvíjel nepřípustný tlak na vládní činitele, aby zabránili vyšetřování velké stavební firmy.