Italský ministr vnitra chce sčítat a deportovat Romy. Odporné, reagovala opozice s odkazem na dobu fašismu

Horizont ČT24: Italský ministr vnitra chce sčítat Romy (zdroj: ČT24)

Italský ministr vnitra Matteo Salvini plánuje sčítání Romů a deportaci těch, kteří nemají potřebné dokumenty. Oznámil to v rámci rozhovoru pro stanici Telelombardia. Opoziční poslanci výroky kritizovali a připomněli, že dějiny Itálie jsou spojeny mimo jiné se sčítáním Židů během druhé světové války. Salvini ale tvrdí, že cílem je pouze chránit děti z romských osad, které jejich rodiče neposílají do školy. A navzdory kritice na svém záměru trvá.

Ministr vnitra nové populistické vlády už během volební kampaně prohlásil, že nechá zavřít všechny nelegálně zřízené romské osady. „Zadal jsem na ministerstvu vypracování složky o romské otázce v Itálii. (Od roku 2011) na to nikdo ani nesáhl a panuje v tom chaos,“ řekl Salvini, který vede protiimigrační stranu Liga.

„Italské Romy si bohužel budeme muset nechat“

Ministr mluvil v televizi o „sčítání“ Romů a jejich „evidenci“. Ti, kteří nemají patřičné dokumenty, budou v rámci dohod mezi státy „vyhoštěni“. „Italské Romy si bohužel budeme muset nechat doma,“ dodal ministr a vicepremiér. Rušení nelegálně zřízených romských osad obsahuje i koaliční program vládních stran. „K dnešnímu dni žije v osadách zhruba 40 tisíc Romů, z nichž je 60 procent nezletilých,“ uvádí dokument.

Redaktor RAI Kašpar: Koaliční Hnutí pěti hvězd je proti sčítání Romů v Itálii (zdroj: ČT24)

Ještě před hlasováním o důvěře nynější vládě vystoupila v horní komoře doživotní senátorka Liliana Segreová, která přežila holocaust. Ta zdůraznila, že bude proti jakémukoli zákonu namířenému proti Romům. Salviniho plán nyní kritizovali také další politici. „Včera imigranti, dnes Romové, zítra pistole všem,“ píše na Twitteru expremiér Paolo Gentiloni z levicové Demokratické strany (PD).

Dočasný lídr PD Maurizio Martina označil slova ministra vnitra za „odporná“. „Máme-li opravdu přikročit ke sčítáním, začal bych fašisty a rasisty,“ reagoval poslanec PD Matteo Orfini. Z politické levice také zazněla připomínka, že „temná“ minulost Itálie je spojena se sčítáním Židů během fašismu.

„Proti se vyjádřila i koaliční strana Hnutí pěti hvězd, která prohlásila, že jakékoliv sčítání lidu na etnické bázi nepřipadá v úvahu také proto, že to zakazuje italská ústava,“ upozornil redaktor italské veřejnoprávní stanice RAI Josef Kašpar.

Salvini kritiku odmítá. Jeho cílem prý není zřídit samostatný registr Romů a snímat jim otisky prstů, nýbrž ochrana dětí v osadách, které jejich rodiče neposílají do školy. „Sčítání Romů a kontrola veřejných výdajů z rozpočtu. Když to navrhovala levice, bylo to dobré, když to navrhnu já, jsem rasista. Neustoupím, budu pokračovat,“ napsal Salvini na Twitteru.

Krajně pravicové Lize, která dříve byla spíše marginální stranou, dalo v březnových volbách hlas 17 procent voličů. Svůj volební úspěch strana postavila na silné protiimigrační rétorice. Minulý týden začal Salvini uplatňovat tvrdý přístup vůči plavidlům zahraničních nevládních organizací, jež se podílejí na záchraně migrantů, kteří se ve Středozemním moři ocitnou v nouzi.

Itálie minulou neděli odmítla vpustit do svých přístavů loď Aquarius provozovanou humanitárními organizacemi Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée s 629 migranty na palubě. Loď nakonec přijali Španělé, přičemž někteří z uprchlíků budou chtít patrně do Francie.

Nekompromisní kurz vůči imigraci chce stávající italská vláda zachovat. Podle Salviniho by měly lodě italského námořnictva a italské pobřežní stráže operovat blíže u italských břehů. Myslí si také, že do pátracích a záchranných prací ve Středozemí se může zapojit mnohem více zemí – Francie, Španělsko, Portugalsko i státy severoafrické.

Itálie chce být součástí „osy ochotných“

Italské lodě s běženci Itálie stále přijímá. „Konečně nás Němci, Francouzi, Belgičané, Nizozemci, a dokonce i Španělé poslouchají,“ zhodnotil uplatnění nesmlouvavého postoje italský ministr vnitra.

Ve středu se má Salvini setkat se svým rakouským protějškem Herbertem Kicklem. Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce spolu s Itálií a s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem vytvořit „osu ochotných“, tedy skupinu odhodlanou bojovat proti nelegální migraci.

Kvůli sporům mezi Seehoferem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou ohledně navracení migrantů přímo z hranic se v Německu otevřeně mluví o vládní krizi.