Loď italské pobřežní stráže Diciotti brzy ráno vyložila 932 migrantů v sicilském přístavu Katánie. Řím nově přijímá jen italské lodě, plavidla nevládních organizací plující pod vlajkou jiných evropských zemí odmítá. Migranti na jiné lodi plující pod britskou vlajkou tak musí podstoupit čtyřdenní plavbu do španělské Valencie.
Pobřežní stráž přivezla na Sicílii 900 migrantů. Lodě jiných zemí ale italské přístavy nepřijmou
Migranti, které do Katánie přivezla loď Diciotti, byli z moře zachráněni během sedmi pátracích akcí u libyjského pobřeží. Vedle zachráněných přepravila pobřežní stráž do přístavu i dva utonulé. Čtyři těhotné ženy a jednoho nezletilého helikoptéry transportovaly do místních nemocnic už při prvním přistání na italském ostrově Lampedusa.
V neděli odmítly Itálie i Malta přijmout loď Aquarius, kterou provozuje francouzská nezisková organizace SOS Méditerranée spolu s Lékaři bez hranic (MSF) a která měla na palubě více než šest set uprchlíků. Aquarius pluje pod britskou vlajkou.
Španělský premiér Pedro Sánchez nakonec v pondělí nabídl, že plavidlo může přistát ve východošpanělském přístavu Valencie. Část uprchlíků byla z lodi Aquarius přemístěna na dvě italská plavidla a všechny tři lodě společně míří do Valencie. Plavba by měla trvat čtyři dny.
Roztržka mezi Itálií a Francií
Kauza vyvolala protichůdné reakce. Italský postup přivítali premiéři Slovenska a Maďarska Peter Pellegrini a Viktor Orbán či vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Penová. Španělská ministryně spravedlnosti Dolores Delgadová naopak uvedla, že za to, že loď Aquarius odmítla přijmout, hrozí Itálii právní postih. Nejostřeji se na Řím obořil francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož jde o nezodpovědnost a cynismus italských úřadů.
Itálie obvinila Francii z pokrytectví a italské ministerstvo vnitra si povolalo francouzského velvyslance. Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini, který vede protiimigrační stranu Liga, Francii vzkázal, že do země nevpustila tisíce uprchlíků, kteří se tam pokusili dostat ze severu Itálie.
Přičetl také Paříži odpovědnost za nestabilní situaci v Libyi. Francie vedla operaci NATO, jež vedla ke zhroucení režimu diktátora Muammara Kaddáfího.
Roztržka ohrožuje jednání prezidenta Macrona s italským premiérem, které bylo naplánováno na příští pátek. „Pokud se Itálii nedostane od francouzské strany omluvy, je možné, že setkání bude odvoláno,“ uvedl redaktor italské televize RAI Josef Kašpar.
Součinnost nevládních organizací při pátracích a záchranných pracích ve Středozemním moři už loni v létě přísně regulovalo ministerstvo vnitra předchozí italské vlády. Některé z těchto organizací poté přestaly ve Středozemním moři operovat. Salvini označil lodě neziskových organizací za taxíky pašeráků lidí, kteří působí v Libyi.
Migranti odmítnutí Itálií dostanou status uprchlíka
Podle španělského deníku La Vanguardia, který se odvolává na zdroje ze španělské vlády, dostanou migranti z lodě Aquarius minimálně dočasný status uprchlíka. Nepřijedou totiž do Valencie ilegálně, ale „na pozvání vlády“. Tito běženci také nebudou internováni v zařízení pro migranty.
Až migranti, z nichž většina pochází zřejmě ze subsaharské Afriky, dorazí do Valencie, ujmou se jich pracovníci Červeného kříže. Běženci budou nejprve umístěni v několikapatrové přístavní budově o ploše asi 1600 metrů čtverečních, kde je prohlédnou zdravotníci. Tam také úředníci provedou jejich registraci.
Posléze budou dočasně ubytováni v zařízeních od valencijské vlády. Nakonec by měli být rozmístěni i do ostatních autonomních regionů, přijmout je nabídly například vlády Katalánska, Baleár či Baskicka. Většina ze 123 nezletilých bez doprovodu by měla zůstat ve Valencii.