Budeme bojovat o každé křeslo, pokud nestáhnete dohodu, vzkázal Farage Johnsonovi

Horizont ČT24: Britská předvolební kampaň (zdroj: ČT24)

Strana pro brexit europoslance Nigela Farage postaví v nadcházejících předčasných volbách kandidáty po celé Velké Británii vyjma Severního Irska, bude-li premiér Boris Johnson prosazovat svou dohodu o brexitu. Farage, jehož uskupení požaduje odchod z Unie bez dohody, to oznámil při zahájení předvolební kampaně. Dosud se spekulovalo, že by obě strany prosazující brexit mohly ve volbách spolupracovat. Vládní konzervativci ale jakýkoli předvolební pakt odmítají a Johnson v reakci uvedl, že vyjednal „fantastickou dohodu“.

Podle Farage ve skutečnosti Johnsonem vyjednaná dohoda o odchodu EU žádný brexit neznamená. Premiér jí prý dosáhl tím, že obětoval Severní Irsko, kde by na základě nového uspořádání i po brexitu platila pravidla unijního jednotného trhu týkající se cel a výrobků.

Dlouholetý europoslanec naznačil, že Johnson se možná ani se všemi podrobnostmi dohody neseznámil, než se ji rychle pokusil prosadit v parlamentu.

Britská média delší dobu spekulovala o tom, že Strana pro brexit by mohla ve volbách s konzervativci spolupracovat, aby se ve volebních obvodech neštěpila podpora pro kandidáty prosazující odchod z EU. To se ale teď podle komentátorů zdá být vyloučené.

V opačném táboře se přitom takové spojenectví zvažuje. Trojice menších stran – Liberální demokraté, zelení a velšská strana Plaid Cymru – chce v některých obvodech spolupracovat, aby se do parlamentu dostalo co nejvíce odpůrců brexitu.

Farage chce „skutečnou“ dohodu o volném obchodu s EU

Lídr Strany pro brexit požaduje, aby Johnson opustil svou brexitovou dohodu a usiloval pouze o „skutečnou“ dohodu o volném obchodu s EU, s níž by se Británie mohla odklonit od unijních regulací pro zboží a služby. V opačném případě „budeme bojovat o každé křeslo v Anglii, Skotsku a Walesu,“ avizoval Farage. „Nepochybujte o tom, že jsme připraveni,“ dodal.

Předsedovi vlády dal Farage na rozhodnutí čas do 14. listopadu. „Jsem přesvědčen, že jediným způsobem, jak tuto věc vyřešit, je vybudovat po celé zemi alianci za odchod,“ prohlásil.

Jeho strana by podle něj v 650členné Dolní sněmovně mohla získat 150 tradičně labouristických obvodů, v nichž „Konzervativní strana nikdy nevyhrála a z kulturních důvodů ani nikdy nevyhraje“.

Vláda nemá o spolupráci s Faragem zájem

Johnson i jeho kolegové z vlády ovšem jakoukoli volební spolupráci vylučují. „Dosáhli jsme fantastické brexitové dohody, i když si nikdo nemyslel, že to dokážeme,“ oponoval Farageovi Johnson v rozhovoru s televizní stanicí ITV. „Tu dohodu je možné schválit,“ dodal.

Také předseda Konzervativní strany James Cleverly „pakt“ se Stranou pro brexit odmítl. „Nezajistilo by to brexit a vytvořilo by to jen další pat v nefunkčním parlamentu,“ uvedl. Rovněž ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick řekl, že konzervativci nemají zájem „o vstupování do jakýchkoli paktů se Stranou pro brexit nebo s kýmkoli jiným“.

Ačkoli z Konzervativní strany zaznívají hlasy, podle nichž Strana pro brexit představuje větší hrozbu pro opoziční labouristy, média se přiklání spíše k opačnému závěru. „Kdyby bojovala o malý počet obvodů, pomohlo by to konzervativcům, kteří s Faragem soupeří o hlasy voličů podporujících brexit,“ píše agentura AP.

„Johnsona čeká pořádné překvapení“

Nigel Farage je prominentní postavou britské politiky už řadu let a v brexitovém procesu hraje jednu z hlavních rolí od samého počátku. Stranu pro brexit ale spustil teprve na počátku letošního roku, načež s ní suverénně v Británii opanoval květnové volby do Evropského parlamentu. Následně ale její preference poklesly a nyní se její podpora v průzkumech pohybuje lehce nad deseti procenty. 

O novém složení parlamentu budou Britové rozhodovat 12. prosince. Strana pro brexit prý do té doby učiní vše pro to, aby se „v každém domě v této zemi“ vědělo o tom, co obsahuje vládní brexitová dohoda. „Jestli si Boris Johnson myslí, že dokáže přežít šest týdnů s tím, co v těch dokumentech stojí, pak ho čeká pořádné překvapení,“ řekl Farage.