Britští konzervativci v doplňovacích volbách ztratili dvě křesla, většina ve sněmovně jim zůstala

Nahrávám video
Události: Doplňovací volby v Británii připravily konzervativce o dvě křesla
Zdroj: ČT24

Výsledek doplňovacích voleb je odrazem otřesené reputace konzervativců, s níž půjdou do nadcházejících parlamentních voleb, píší britská média. Těsně si udrželi křeslo v londýnském obvodu Uxbridge and South Ruislip, v jihoanglickém Somerton and Frome ho postoupili Liberálním demokratům a v Selby and Ainsty na severu Anglie Labouristické straně.

Nový konzervativní poslanec Steve Tuckwell v Uxbridge and South Ruislip zvítězil o pouhých 495 hlasů (1,6 procentního bodu). V Somertonu naopak liberální demokratka Sarah Dykeová zvítězila jasnou většinou s 54,6 procenta hlasů. Nový labouristický poslanec, pětadvacetiletý Keir Mather, vyhrál v Selby and Ainsty s 16 456 hlasy a se svojí stranou pokořil rekord o nejpřesvědčivěji uzmutý mandát z rukou politického oponenta. Šéf labouristů Keir Starmer v reakci prohlásil, že „lidé teď vidí proměněnou stranu, zaměřenou zcela na priority pracujících“, píše web stanice BBC. 

„Je mi ctí, že jsem dostal příležitost sloužit jako poslanec. Přepsali jsme pravidla toho, kde všude mohou labouristé vyhrát. V posledních několika měsících jsem hovořil s lidmi na prazích jejich domů a viděl mnoho strádání. Strádání tolik zhoršené třinácti roky nedbalosti a nevšímavosti konzervativců. To se dnes mění,“ řekl nový poslanec Mather na pódiu poté, co volební komisař oznámil výsledky.

Volební místnosti se uzavřely ve čtvrtek večer a volební noc se nesla v duchu očekávání prohry konzervativců, kteří ve volbách v roce 2019 pohodlně zvítězili ve všech třech obvodech. Bývalý ministr spravedlnosti Robert Buckland předpovídal konzervativcům „velmi těžkou noc“, stejně jako úřadující poslanec Stephen Hammond, píše web stanice Sky News. 

Nová poslankyně Liberálních demokratů Sarah Dykeová za Somerton and Frome poděkovala svým přátelům, kolegům a rodině, díky kterým „do kampaně mohla dát všechno“. „Lidé, kteří celý život volili konzervativce, dnes hodili hlas nám. Děkuji za vaši důvěru, nezklamu vás,“ řekla Dykeová a připomněla, že její předkové pracovali v této oblasti jako zemědělci po dvě stě let. V parlamentu chce prý být hlasem těch, na které konzervativní vláda zapomněla.

Jediné vítězství konzervativců

„Je mi ctí být zvolený jako zástupce místa, kde jsem se narodil, vyrostl a vybudoval rodinu. Tohle nebyla kampaň, jakou si Labouristická strana představovala. Starmer… se teď musí posadit a naslouchat obyvatelům Uxbridge a South Riuslip,“ řekl v projevu po oznámení výsledků nový konzervativní poslanec Steve Tuckwell. Uvedl, že ve volbě rozhodly lokální politické otázky, především kroky starosty Sadiqa Khana v rozšíření nízkoemisních zón v Londýně. Labouristického oponenta Dannyho Bealese Tuckwell porazil o necelých 495 hlasů.

Okres Uxbridge and South Ruislip navštívil i britský premiér Rishi Sunak. „Westminster se chová, jako by příští volby byly hotová věc. Labouristická strana se chová, jako by to byla hotová věc. Obyvatelé Uxbridge jim všem právě řekli, že tomu tak není,“ řekl novinářům podle serveru Yahoo news.

Doplňovací volby nebo volby v polovině volebního období jsou podle něj pro úřadující vládu vždy obtížné a málokdy je vyhraje. „Je to připomínka pro politiky, že se musíme soustředit na to, co je pro lidi důležité, a nenechat se rozptylovat tím, co se děje ve Westminsteru,“ doplnil Sunak.

Volební účast v Uxbridge and South Ruislip byla 46 procent a ve dvou zbývajících obvodech zhruba 44 procent, tedy o necelých 30 procent nižší než při parlamentních volbách v roce 2019, což je u doplňovacích voleb běžné, uvádí BBC. 

Doplňovací volby

Doplňovací volby byly v Británii vyhlášeny poté, co na svůj mandát rezignoval bývalý premiér Boris Johnson v reakci na své četné politické skandály a vyšetřování. Druhé poslanecké křeslo se uvolnilo, když těsně po expremiérovi rezignoval jeho spojenec Nigel Adams. Třetí doplňovací volby vyvolalo odstoupení Davida Warburtona, který se přiznal k užívání kokainu a který zároveň čelí podezření, že sexuálně obtěžoval dvě ženy.

Příští parlamentní volby se v Británii budou podle pravidel konat „ne později než v lednu 2025“, termín tedy pravděpodobně připadne na podzim příštího roku. Současné volební průzkumy silně favorizují labouristy se 46 procenty. Konzervativci by získali 26 procent a na třetím místě by skončili Liberální demokraté s 11 procenty. Vyplývá to z průzkumu serveru Politico ze 17. července. Volí se však většinovým systémem, zastoupení stran ve sněmovně tedy obvykle neodpovídá proporcím preferencí.

Přízeň britské veřejnosti vůči Konzervativní straně poklesla v reakci na Johnsonovy politické skandály v době vrcholící pandemie covidu-19, oblíbená nicméně nebyla ani Johnsonova nástupkyně Liz Trussová, která v úřadu vydržela pouhých 44 dní. Veřejnost kritizovala především plán výrazného zeštíhlení státního rozpočtu jejího ministra financí Kwasiho Kwartenga. Současný premiér Rishi Sunak se potýká s vysokou inflací, přetíženým zdravotnickým systémem a četnými stávkami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Íránský ministr bezpečnosti je po smrti, Izrael hlásí oběti

Íránský raketový útok v Izraeli zabil dva lidi, napsal s odkazem na záchrannou službu server The Times of Israel (ToI). V Dubaji se večer podle novinářů agentury AFP ozvalo několik explozí, podle úřadů protivzdušná obrana sestřelovala íránské drony a rakety. Teherán cílí na městské oblasti v Perském zálivu kvůli přesunu amerických sil, tvrdí podle al-Džazíry íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Teherán také potvrdil zabití ministra bezpečnosti Esmáíla Chatíba.
včeraAktualizovánopřed 38 mminutami

Ve Švýcarsku spadla kabina lanovky, jeden člověk zemřel

Po pádu lanovkové kabiny v lyžařském areálu Titlis v Engelbergu v centrálním Švýcarsku zahynul jeden člověk, prohlásil šéf místní kriminální policie Senad Sakic. Později policie upřesnila, že obětí je 61letá žena z regionu. V kabině byla sama. Cestující z ostatních kabin lanovky museli podle Sakice záchranáři evakuovat. Podle agentury DPA se neštěstí stalo v nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů, což ztížilo přístup záchranářů a policie.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Slabší íránský režim bude určitě lepší než silnější, říká Macinka

„Nejsem si jistý, zda má Česká republika nějaké kapacity, aby pomohla vojensky,“ komentoval ministr zahraničí a šéf Motoristů Petr Macinka tuzemskou pozici vůči válce na Blízkém východě a íránské blokádě Hormuzského průlivu. Roli Česka vidí v diplomacii. O možnostech zapojení Evropy do konfliktu, budoucnosti Íránu či růstu cen pohonných hmot mluvil v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem.
před 2 hhodinami

Na summit NATO chce jet premiér, prezident ke změně zvyklostí nevidí důvod

Premiér Andrej Babiš (ANO) České televizi sdělil, že na summit NATO, který se koná od 7. do 8. července v turecké Ankaře, chce zamířit společně s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé). Prezident Petr Pavel by tak na summit neletěl. Zástupci opozice Babišův záměr kritizují. Otazníky ohledně účasti na letošním summitu Severoatlantické aliance vyvstaly na přelomu ledna a února po sporu šéfa diplomacie s hlavou státu, kdy Macinka zmínil, že by Česko neměl reprezentovat Pavel.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoÍrán vrací údery Izraeli, chudší arabské periferie řeší nedostatek krytů

První část odvety slíbené Íránem za zabití dvou nejvýš postavených představitelů už na Izrael dopadla. Při útocích koordinovaných s libanonským Hizballáhem zahynul manželský pár seniorů v Tel Avivu. Jinde ztrátám, kromě materiálních, zabránila protivzdušná obrana. Ne všude je ale pravidelně rozmístěná. Obyvatelé chudších arabských periferií si pak stěžují na nedostatek protiraketových krytů. Jejich rozložení je nerovnoměrné. Například pro desetitisícové město Džaldžulja na okraji aglomerace Tel Avivu nabízí speciální aplikace pouhé dva veřejné kryty, z toho jeden v suterénu mešity. Jeden z důvodů je ekonomický.
před 3 hhodinami

Představitelé Pákistánu a Afghánistánu oznámili dočasné příměří

Pákistánský ministr informací Attáulláh Tarár ve středu oznámil, že Pákistán kvůli muslimskému svátku íd al-fitr a s ohledem na prosbu Turecka a Saúdské Arábie pozastaví vojenské údery na cíle v Afghánistánu. Dočasný klid zbraní začne podle Tarára platit od středeční půlnoci a potrvá do půlnoci na 24. března. Příměří potvrdil později také mluvčí vlády afghánského Talibanu Zabiulláh Mudžáhid.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoSpolupráci s výrobcem letounů F-35 uzavřela poslední z jedenácti českých firem

Dohodu o průmyslové spolupráci na pořízení 24 amerických letounů páté generace F-35 pro českou armádu podepsal ve středu s firmou Lockheed Martin poslední z jedenácti českých subjektů, společnost Ray Service. Její vedení to považuje za „skok kupředu", znamená to pro ni investice do nových kapacit. Další firma, PBS Group, se na vylepšení stíhačky podílí už druhým rokem. Na začátku přitom bylo její důsledné prověření výrobcem. O nákupu stíhaček rozhodla před třemi lety minulá vláda, výcvik prvních českých pilotů má začít v roce 2029. Plná bojeschopnost je nyní plánována na rok 2035. Pořízení letounů a úpravy infrastruktury mají vyjít na 150 miliard korun.
před 4 hhodinami

Slovenská vláda nařídila omezit prodej nafty

Slovenská vláda ve středu nařídila na třicet dnů omezit prodej nafty a zakázala vývoz tohoto paliva do zahraničí. Rozhodla rovněž, že řidiči vozidel se zahraniční poznávací značkou budou platit za naftu zvláštní cenu stanovenou jako průměr ceny tohoto paliva v Česku, Rakousku a v Polsku, kde je nafta nyní dražší než na Slovensku. Opatření začne platit po zveřejnění vládního nařízení ve sbírce zákonů. Podle premiéra Roberta Fica (Smer) se tak stane ve čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...