Biden si v prvním telefonátu se Si Ťin-pchingem stěžoval na chování Číny

Americký prezident Joe Biden dal najevo, že si dělá starosti ohledně postupu Pekingu v Hongkongu nebo kvůli situaci v západočínské provincii Sin-ťiang. Stalo se tak ve středu během jeho prvního telefonického rozhovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, o kterém informuje Bílý dům a čínská státní televize. Součástí hovoru ale byly i projevy uznání. Biden popřál Číně hodně štěstí k novému roku, Si svému protějšku pogratuloval k inauguraci.

Biden zdůraznil, že si dělá „zásadní starosti ohledně nátlakových a neférových obchodních a ekonomických praktik Pekingu, přísných opatření v Hongkongu, porušování lidských práv v Sin-ťiangu a kvůli stále asertivnějšímu chování Číny v regionu, také vůči Tchaj-wanu,“ uvádí se ve zprávě zveřejněné na internetových stránkách Bílého domu.

Prezident Si zase Bidenovi podle čínské státní televize řekl, že konfrontace mezi Pekingem a Washingtonem by znamenala pohromu pro obě strany a že obě země by měly obnovit mechanismy, díky nimž by se vyhnuly nedorozuměním a špatným úsudkům.

Spojené státy dlouhodobě obviňují Čínu z porušování lidských práv muslimských Ujgurů v Sin-ťiangu, Tibeťanů i obyvatel Hongkongu. Zastávají se také Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou provincii.

Čínský prezident v této souvislosti Bidenovi řekl, že doufá, že USA budou k těmto tématům přistupovat opatrně, protože se týkají čínské suverenity a územní integrity.

„Státní média v Číně telefonát prezentují jako gesto dobré vůle ze strany Američanů ve snaze zlepšit vztahy po Trumpově období, což by si Peking velice přál. Ve skutečnosti ale nikdo nevěří, že se změní něco jiného než forma komunikace. Podstata zůstane stejná,“ uvedla zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová.