Alžběta II. byla nejmilovanějším a nejúspěšnějším panovníkem, řekl historik Oxfordské univerzity

8 minut
Události, komentáře: Historik Oxfordské univerzity Lawrence Goldman k úmrtí Alžběty II.
Zdroj: ČT24

Alžbětu II. britský národ miloval od okamžiku, kdy k němu poprvé promluvila jako královna. V roli panovnice na ni měli největší vliv její otec a Winston Churchill. „Tito dva muži pro ni byli ti nejdůležitější,“ popsal v rozhovoru pro Českou televizi historik a odborník na královskou rodinu Lawrence Goldman. Podle jeho vlastních vzpomínek byla ale i velmi bystrou a vtipnou dámou. Představovala tak takovou panovnici, jakou si Britové přáli.

Na trůn nastoupila Alžběta II. ve 25 letech poté, co umřel její otec Jiří VI. Zemi přebírala po velmi oblíbeném králi. Národ si ale velmi rychle oblíbil i ji. „Myslím, že ten okamžik byl hned na samém počátku její vlády. Byla v Africe na královském turné (…), když její otec zemřel. Přímo v Keni vzniklo slavné vysílání, kdy před kamerou mluvila o tom, že chce svůj život zasvětit britskému lidu. A myslím, že si ho právě v ten moment získala,“ uvedl Goldman.

Zároveň ale nemusela Brity přesvědčovat o loajalitě ke koruně. Respekt chovali i k jejímu otci, který zemi provedl druhou světovou válkou. „Britové si vzali Alžbětu k srdci vlastně okamžitě,“ popsal. 

Korunovaná byla 2. června 1953, zemi vládla víc než sedmdesát let. Za tu dobu se změnil celý svět. Britské impérium se zmenšilo a zcela se proměnily technologie. Jak se měnil svět, měnil se i přístup královny.

„Velmi rychle využila televizi. Její korunovace byla prvním přímým televizním přenosem v britské historii. Rodiny po celé Británii se tak poprvé dívaly na televizi a v ní byla její korunovace,“ řekl Goldman. Připomněl také, že od roku 1957 vysílala každý rok vánoční poselství, objevila se i v helikoptéře s Jamesem Bondem při zahájení olympijských her v Londýně nebo ve filmu s medvídkem Paddingtonem. 

Ovlivnil ji otec i Winston Churchill

Velký vliv na ni měl její otec, jehož byla první dcerou. Možná i proto měli velmi blízký vztah. Právě od něj se podle historiků naučila, jak zemi vést. „Velmi ho milovala, obdivovala ho. Osobně si byli velmi blízko. Byl to velmi tichý a skromný muž, byl také velmi věrný, pravdomluvný a čestný. Tyto vlasnosti měla také,“ řekl.

Královnu také podle Goldmana ovlivnil její první ministerský předseda, Winston Churchill, ke kterému vzhlížela. „Byl pro ni v průběhu jejích prvních let jako starší strýc, který na ni do konce svého premiérování v roce 1955 dohlížel. Učil ji její roli,“ popsal.

Královna měla také skvělý smysl pro humor, svěřil. Panovnici Goldman prováděl po Oxfordské univerzitě. „Byla vtipná a veselá (…) Měla několik vtipných připomínek. Byl jsem velmi překvapen její bystrostí a důvtipem a tím, jak ostře jí to myslelo,“ svěřil se.

„Za královskou fasádou to byla velmi inteligentní žena. Nečetla moc knih, nebyl to ten typ člověka. Ale byla to velmi inteligentní a zábavná dáma, která pronášela velmi komické žerty,“ uvedl.

Pro Spojené království byla podle Goldmana takovou panovnicí, kterou Britové chtěli mít. „Byla důstojná, byla autoritou, čestná, přímá a laskavá.“ „Opouští tuto zemi jako nejmilovanější, nejvíce uctívaný a nejúspěšnější panovník v britské historii,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prezident Pavel je na návštěvě Ukrajiny

Prezident Petr Pavel dorazil na návštěvu Ukrajiny. Program zahájil ve Lvově na západě napadené země. Sešel se už s předsedou tamní vojenské správy. Jde už o třetí Pavlovu návštěvu Ukrajiny od jeho nástupu do úřadu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 22 mminutami

Alianční země posílají vojáky do Grónska

V grónském Nuuku přistálo letadlo s dánskými vojáky poté, co severská země a její autonomní území oznámily kroky k posílení obranyschopnosti ostrova. Do Grónska míří rovněž 13 vojáků průzkumné mise z Německa a 15 vojáků z Francie. Americký prezident Donald Trump trvá na získání ostrova. Případný vojenský zásah USA by podle polského premiéra Donalda Tuska byl konec světa, jak jej známe. Podle NATO roste v Arktidě přítomnost Ruska a Číny.
12:10Aktualizovánopřed 35 mminutami

Írán tvrdí, že nechystá popravy demonstrantů

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
06:29Aktualizovánopřed 42 mminutami

Grokovi zakážeme svlékat lidi tam, kde je to ilegální, slíbila síť X

Americká sociální síť X miliardáře Elona Muska oznámila, že znemožní pomocí chatbota Grok generovat a upravovat fotografie skutečných lidí v odhalujícím oblečení v zemích, kde je to nelegální. Reagovala tak na skandál, kdy chatbot na žádost uživatelů na síti X generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Britský úřad pro regulaci mediálního trhu Ofcom v reakci uvedl, že jeho vyšetřování v této věci nadále pokračuje.
před 3 hhodinami

Imigrační agent postřelil v Minnesotě muže

Imigrační agent Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minnesotě zasáhl do nohy muže původem z Venezuely. Úřady tvrdí, že na agenta agresivně útočil a bránil se zatčení. Protesty ve městě se stupňují po zastřelení Renee Goodové v autě, k němuž došlo minulý týden. Imigrační agenti zadrželi i tři příslušníky indiánského kmene Siouxů Oglala.
před 4 hhodinami

Posádka mise Crew-11 se vrátila z ISS kvůli zdraví jednoho z astronautů

V Tichém oceánu dopoledne středoevropského času přistála kosmická loď s čtyřčlennou posádkou NASA. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrátila o čtyři měsíce dřív, než bylo v plánu, kvůli zdravotnímu stavu jednoho z astronautů.
08:18Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump obvinil Ukrajinu, že brzdí mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump obvinil svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského, že zdržuje vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Prohlásil to v rozhovoru s agenturou Reuters. Podle Trumpa je zároveň ruský vládce Vladimir Putin, z jehož rozkazu ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu, k dohodě připraven. Rusko v rámci dohody požaduje, aby mu Ukrajina vydala celý Donbas včetně území, které ruští vojáci během invaze dosud nedobyli. Ukrajina se svého území vzdát nechce.
03:29Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Rodríguezovou

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu telefonicky jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Delcy Rodríguezovou o ropě, nerostných surovinách a obchodu. Hovor na své síti Truth Social označil za velmi dobrý. Podle Rodríguezové byl telefonát zdvořilý a produktivní. USA také dokončily první prodej venezuelské ropy v hodnotě kolem 500 milionů dolarů (zhruba deset miliard korun), který je součástí nedávné dohody mezi oběma zeměmi. Americký Senát mezitím odmítl rezoluci, která by zabránila Trumpovi podnikat další vojenské útoky na Venezuelu bez souhlasu Kongresu.
01:09Aktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...