Zlínská zoo slaví, prvnímu českému mláděti slona afrického je půl roku

Zlínská zoo slaví, vůbec první mládě slona afrického narozené v Česku už je na světě půl roku. Při té příležitosti dostal sameček jméno, chovatelé ho pojmenovali Zikari, což v překladu znamená Anděl. Dřív se jméno většinou nedává, aby byla jistota, že je mládě v pořádku.

Zatímco chovatelé malému slonovi v jeho slavnostní den chystali dort, on se ještě divil sněhovému poprašku. „Byl to pro nás takový zázrak, když se narodil. Zikari znamená anděl. Ale je to spíš takový čertík,“ dojímá se chovatelka slonů v Zoo Zlín Anna Žákovská.

Po půl roce už má slon zuby. K mateřskému mléku si rád přidá seno i šťavnaté ovoce. „Ještě se nám ho nepodařilo zvážit, protože mamka ho na váhu nepustí,“ přibližuje Žákovská.

Zlínské sloní mládě se narodilo v neděli 6. června o půl osmé ráno. Porod byl rychlý a bezproblémový. Tentokrát, na rozdíl od prvního neúspěšného pokusu před třemi lety, mládě přežilo. Na nohy se postavilo po 20 minutách. O pár dní později už dovádělo venku.

Nahrávám video
Slůně ve zlínské zoo si užívalo vegetariánský dort. Dostalo ho s novým jménem
Zdroj: ČT24

„Musím říct, že to prožíváme od prvního okamžiku a prostě je to miláček. My jsme se na něho všichni hrozně těšili,“ pochvaluje si návštěvnice Marcela Chrastinová. „Ziky tady s námi ještě hodně dlouho zůstane. Minimálně do sedmi osmi let. Uvidíme, jak to bude vůbec dál do budoucnosti. Budeme to samozřejmě řešit s koordinátorem chovu,“ přibližuje mluvčí Zoo Zlín Romana Mikešová.

Zlínská zoo počítá s dalším rozšiřováním chovu ohrožených afrických slonů. Do konce příštího roku postaví nový sloninec. Má patřit k největším na světě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

VideoHoliš i Půta věří, že vláda přistoupí na změnu rozpočtového určení daní

V pondělí se ve Strakově akademii poprvé setkají zástupci nové vlády s hejtmany. Hlavním tématem budou peníze pro regiony. Zákon o rozpočtovém určení daní (RUD), který platí od roku 2005, podle hostů Duelu ČT24 – hejtmanů krajů Libereckého Martina Půty (SLK) a Zlínského Radima Holiše (ANO) – neodpovídá současnému stavu a je neudržitelný. „Pokud doneseme většinovou dohodu (hejtmanů na změně), vláda s ní bude pracovat,“ sdělil Holiš. „Já si dovedu představit i situaci, že vláda rozpočtové určení daní pro kraje změní bez dohody s kraji,“ řekl Půta. Pořad moderovala Jana Peroutková.
15. 3. 2026

VideoZačala výluka na železnici mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm

Začala dvouměsíční výluka na trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm na Vsetínsku. Vlaky tam nepojedou kvůli opravě nebezpečné křižovatky v Zašové do 26. května. Po přestavbě by měla být silnice širší, na místě budou nové odbočovací a připojovací pruhy nebo semafory. Práce vyjdou na téměř dvě stě milionů korun, hotovo by mělo být na konci letošního roku.
11. 3. 2026

V Otrokovicích hořel sklad, z okolí se evakuovaly stovky lidí

V areálu společnosti Toma v Otrokovicích na Zlínsku v úterý dopoledne vzplál zastřešený venkovní sklad plastového materiálu společnosti Remaq, která se zabývá recyklací plastů. Požár likvidovaly desítky hasičů, po téměř pěti hodinách se jim ho podařilo uhasit. Nikdo nebyl zraněn. Z okolí se evakuovalo přes tři sta lidí, odhadovaná škoda se pohybuje mezi dvaceti a padesáti miliony korun. Příčina požáru se vyšetřuje.
10. 3. 2026Aktualizováno10. 3. 2026

Rekonstrukce Velkého kina ve Zlíně by mohla začít letos. Zavřené je už dekádu

Rekonstrukce Velkého kina ve Zlíně by podle primátora Jiřího Korce (ANO) měla začít ještě letos. Město na konci loňského roku získalo stavební povolení. Opravy za zhruba šest set milionů korun má z velké části pokrýt dotace. Kino je zavřené deset let – od března 2016 – kvůli havarijnímu stavu budovy.
5. 3. 2026

Soud snížil investičnímu podvodníkovi z Přerova trest

Olomoucký vrchní soud snížil o rok na sedm let trest vězení padesátiletému Aleši Vrubelovi z Přerova za investiční podvody, ve kterých přišlo podle rozsudku přes dvě stě lidí o zhruba 191 milionů korun. Podle verdiktu se nesmí také sedm let věnovat investiční činnosti. Jeho obchodní společnost dostala již dříve zákaz činnosti na dvanáct let. Vrubel tvrdil, že nikoho nepodvedl. Soud mu uložil i trest propadnutí majetku a povinnost náhrady škody.
18. 2. 2026

Na trati ze Vsetína nepojedou vlaky téměř do konce roku

Od pondělního rána téměř do konce letošního roku nejedou vlaky na mezinárodní trati Vsetín – Horní Lideč – Střelná. Výluka se dotýká regionální dopravy, ale i frekventovaných mezinárodních rychlíků Valašský expres, které několikrát denně jezdí mezi Prahou a Žilinou. Vlakové spoje nahrazují autobusy – jak regionální linky, tak rychlíky.
16. 2. 2026

V noci napadlo až patnáct centimetrů sněhu, problémy v dopravě měl Moravskoslezský kraj

Na jihu Čech a východě Moravy a Slezska přes noc napadlo místy až deset centimetrů sněhu, v Beskydech i kolem patnácti centimetrů, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který před vydatnějším sněžením v těchto oblastech varoval. Nový sníh v neděli ráno komplikoval dopravu hlavně v Moravskoslezském kraji, řidiči ale museli být opatrní také v dalších krajích. Někde se tvořily sněhové jazyky. Na Klatovsku se převrátil sypač.
15. 2. 2026Aktualizováno15. 2. 2026

V částech Česka může napadnout až deset centimetrů sněhu, varují meteorologové

Až deset centimetrů sněhu může od sobotního večera do nedělního poledne napadnout na severní a střední Moravě, ve Slezsku a na jihu Čech, uvedli meteorologové. Od sobotního večera do nedělního odpoledne platí pro část Jihočeského kraje a severovýchod republiky výstraha před sněhovými jevy. Na severovýchodě může ojediněle přibýt až patnáct centimetrů nového sněhu a hrozí tam i sněhové jazyky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
14. 2. 2026Aktualizováno14. 2. 2026
Načítání...