Za vraždu milenky a nedovolené ozbrojování poslal soud seniora z Brna na 16 let do vězení

Krajský soud v Brně poslal za vraždu s rozmyslem a nelegální ozbrojování na šestnáct let do vězení sedmašedesátiletého Jana Šmehlíka, který loni v říjnu v brněnském bytě zastřelil svou pětatřicetiletou milenku. Muž má rodině oběti navíc uhradit nemajetkovou újmu zhruba dva miliony korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný si nechal lhůtu pro odvolání.

Sedmašedesátiletý Jan Šmehlík podle obžaloby přišel s ženou do bytu a začali se hádat. Během rozepře vytáhl zbraň, kterou doma měl, a čtyřmi ranami ji zastřelil. Příčinou smrti podle žalobce bylo střelné poranění krku. Muž byl při střelbě sám vážně zraněn na noze. Pistoli podle rozsudku držel nelegálně, prý ji našel s kamarádem při opravě střechy.

Jan Šmehlík se k činu doznal, jednal prý v afektu. „Omluva není dostatečná vůči neštěstí, které se stalo. Kdyby nedošlo k prostřelení mojí nohy. Tím se to celé spustilo, odehrálo se to v pár vteřinách v afektu,“ uvedl ve své středeční výpovědi před soudem.

Podle něj mu žena byla nevěrná, pistolí ji chtěl vystrašit, aby se k nevěře přiznala. O zbraň se ale podle něj začali přetahovat a vyšel výstřel, který jej zranil. Muž pak vypověděl, že přítelkyni zbraň vykroutil z ruky a začal střílet.

Podle soudu byla vražda připravená

Soudce Petr Jirsa uvedl, že výpověď obžalovaného o jednání v afektu je nevěrohodná. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že muž vraždu plánoval. Podle soudce o tom svědčí i to, jak si pistoli připravil, i to, že na ženu vystřelil čtyřikrát ze dvou různých směrů. Dva výstřely šly zepředu, dva další směrem dolů. Šmehlík už v přípravném řízení uvedl, že čin plánoval, řekl tehdy, že z bytu neměla odejít živá.

Znalec z oboru soudního lékařství ve středu řekl, že ženu zasáhly čtyři výstřely, které způsobily třináct poranění. Dvě rány prošly krkem až do paže oběti. Další dvě střely mířily do hrudi a do břicha, žena utrpěla zranění levé plíce, žaludku, dvanáctníku a slinivky.

Díky mladší ženě se cítil být atraktivní

Znalkyně z oboru psychologie ve středu před soudem řekla, že obžalovaný se díky mladší partnerce cítil jako vysoce atraktivní člověk. Poznamenala, že když ho svým činem partnerka zesměšnila, cítil potřebu ji potrestat. „Ve své sobeckosti chtěl tu záležitost nějak řešit. Myslí především na sebe, preferuje sobeckost nad ohledy nad jinými,“ vypověděla psycholožka.

Státní zástupce navrhoval trest v polovině trestní sazby dvanáct až dvacet let. Obhájce navrhl trest v její dolní části, nanejvýš ve třetině. Soud se musel vypořádat i s návrhy zmocněnců, příbuzní po obžalovaném požadovali náhradu téměř pět milionů korun, soud určil dva.