Z hořící dělnické ubytovny na okraji Plzně záchranáři evakuovali 130 lidí

Hasiči od rána zasahují u rozsáhlého požáru ubytovny dělníků v Plzni-Karlově, vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu. Z jednopatrové budovy evakuovali 130 lidí. Při požáru se zranilo 12 lidí, z toho dva hasiči. Oheň dostali pod kontrolu po více než dvou hodinách, ale hlídat ji budou ještě celou noc. Spolumajitel objektu odhadl škodu na 40 milionů korun, skutečnou výši ale určí vyšetřovatelé.

S lehčími až těžkými zraněními záchranáři odvezli deset lidí. Fakultní nemocnice podle mluvčí Gabriely Levorové přijala v obou svých areálech 11 lidí, z toho tři byli ošetřeni na urgentním příjmu.

„V současnosti je jeden pacient ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Dalších pět pacientů je hospitalizováno, dva jsou stále vyšetřováni a ostatní byli propuštěni do domácího ošetření. Nejčastějším poraněním byly zlomeniny, dýchací potíže a popáleniny prvního a druhého stupně,“ řekla Levorová.

Nemocnice aktivovala traumatologický plán číslo dvě, který se vyhlašuje v případě hromadného příjmu do 15 lidí. Posílila provoz na centrálním příjmu, na ambulanci chirurgické kliniky a na urgentním příjmu.

3 minuty
Události v regionech: V jednopatrové ubytovně bydleli převážně dělníci z nedaleké průmyslové zóny
Zdroj: ČT24

Hasiči budou hlídat až do rána

Při náročném zásahu se zranili také dva hasiči. Jeden ale začal po chvíli opět pracovat, druhého záchranáři odvezli kvůli přehřátí a vyčerpání do nemocnice. Celkem bojovalo s požárem deset jednotek včetně drážních hasičů, celkem přes čtyřicet lidí.

Požár dostali pod kontrolu zhruba po dvou a půl hodinách, zásah ale potrvá déle než 24 hodin. Přes noc budou hasiči objekt ještě hlídat termovizí.

Situaci nad místem policisté sledovali z vrtulníku i pomocí dronu. Přilehlou Borskou ulici uzavřeli, aby usnadnili přístup hasičům a záchranářům. To zkomplikovalo dopravu nejen v okolí, ale i vzdálenějších oblastech města. Nyní už je silnice průjezdná.

Hasiči zasahují u požáru ubytovny
Zdroj: Miroslav Chaloupka/ČTK

Podle dělníka si někdo vařil oběd a usnul

Dvoupodlažní montovaná budova o rozměrech 100 krát 13 metrů vzplála před osmou hodinou ranní. Plameny a hustý černý kouř byly vidět i ze vzdálených míst Plzně. Požár zničil první patro v celé délce. „V zadní části objektu se propadla část střechy, protože objekt je vzadu jinak konstukčně řešen,“ vysvětlil mluvčí hasičů. Žár z ohně podle něj zasáhl i několik automobilů v autodílně vedle ubytovny.

V budově bydlelo zhruba 130 lidí. Šlo převážně o Rumuny, Ukrajince, Bulhary, Slováky, ale i Čechy. Většina z nich pracuje v nedaleké průmyslové zóně Borská pole. Jeden z dělníků řekl ČTK, že požár prý vznikl v přední části budovy, kde si někdo vařil jídlo a usnul u toho.

Podle svědků se požár šířil velmi rychle. „Kouř šel rychle dopředu. Když jsme chtěli dozadu pomáhat lidem, tak jsme nemohli, protože už to bylo v polovině,“ popsala zaměstnankyně kanceláře ubytovny Renata Ramšáková. Obyvatelka ubytovny pak popisovala, jak ji policisté sundavali z okna.

Oficiální příčina požáru ani způsobená škoda ale nejsou známy, zjišťovat ji vyšetřovatelé začnou až ve středu. „Až hasiči požár zlikvidují, budou moci na místo nastoupit vyšetřovatelé a policisté se psy,“ řekla policejní mluvčí Martina Korandová. 

Požár ubytovny byl vidět z velké části Plzně
Zdroj: Facebook/‎Jirka B Vespař‎

Město zajistí náhradní ubytování

„Lidé, kteří jsou v pořádku, nezranění a museli opustit ubytovnu, převezeme do našeho zařízení na Roudné, poskytneme jim tam náhradní ubytování,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Podle mluvčí města Evy Barborkové už prvních 30 lidí dostalo přechodné náhradní ubytování, pro dalších asi 60 cizinců se Plzeň snaží nalézt ubytování.

Dopravní podnik i další dopravci kvůli požáru odklonili linky. Magistrát lidem v okolí doporučil, aby nevětrali. „Zápach a dým se budou pravděpodobně rozšiřovat na Jižní Předměstí a zřejmě i Východní Předměstí, možná i nad vnitřní město,“ řekl Jiří Jakoubek z odboru bezpečnosti.

„Nechal jsem doma ráno otevřené okno, a když jsem se vrátil domů, byl v bytě hodně cítit kouř,“ potvrzuje jeden z obyvatel ve čtvrti Bory, který bydlí vzdušnou čarou asi dva kilometry od požáru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jihočeskou ODS opustila po Kubově odchodu asi třetina členů

Poté, co hejtman Martin Kuba oznámil odchod z ODS, opustila jihočeské občanské demokraty asi třetina členů, uvedl krajský místopředseda za ODS a senátor Tomáš Jirsa. Odchod by se podle odhadů měl týkat přibližně tří set lidí. ODS oznámila, že situace je v jižních Čechách po turbulencích posledních týdnů stabilizovaná a přicházejí noví lidé, nyní má základna přibližně šest set členů.
před 38 mminutami

„Zmatený a nepřehledný“. Odvolací soud zrušil verdikt nad hradeckou děkankou

Případem údajného vynášení neveřejných informací o veřejných zakázkách univerzit, ve kterém čelí obžalobě děkanka Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alena Myslivcová Fučíková, se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 6. Odvolací Městský soud v Praze totiž zrušil původní verdikt. Děkanka vinu dlouhodobě odmítá.
před 3 hhodinami

Vědci popsali v srdci Prahy pro Česko nové druhy lišejníků a hub

Mohlo by se zdát, že hustě osídlená území velkoměst jsou spíše pouštěmi než oázami. Ale výzkumy ukazují, že to tak není: metropole totiž vytvářejí zcela nové ekosystémy, které mohou nabízet příležitosti spoustě druhů. A podle nového výzkumu se to týká i Prahy.
před 5 hhodinami

Města zpřísňují pravidla pro výdejní boxy

Řada měst už přijala nebo chystá nová pravidla pro umísťování a provoz výdejních boxů zásilkových společností. Cílem je, aby tyto služby byly přínosné pro obyvatele i podnikatele, a zároveň nenarušovaly bezpečnost, dopravu ani vzhled veřejných prostranství. O regulaci, která začne platit od 1. ledna, rozhodli například radní v Ústí nad Orlicí. Podobná opatření už fungují v Praze nebo Litomyšli, připravují je také Pardubice.
před 9 hhodinami

Hlučín kupuje přes 500 bytů. Jen opravy „spolknou“ půl miliardy

Představitelé Hlučína začali podepisovat smlouvy o koupi více než pěti stovek bytů, které město získá od společnosti Heimstaden, největšího pronajímatele v kraji. Za nemovitosti, často ve špatném technickém stavu, zaplatí přes 600 milionů korun a další zhruba půlmiliardu potřebuje na jejich opravy. Jde o největší majetkovou transakci v historii města.
před 19 hhodinami

Padaly teplotní rekordy, nejvíc naměřily stanice na jihu Čech

Teplotní rekordy v úterý padly nebo byly vyrovnány na 101 stanicích ze 172, které měří víc než třicet let. Nejtepleji bylo v Českých Budějovicích, kde teplota vystoupala na 16,4 stupně Celsia, informoval odpoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Teplotní rekordy v tuzemsku padaly druhý den v řadě.
před 22 hhodinami

Čínský výrobce vodičů Gold Cup Electric investuje v Plané dvě miliardy

Čínská společnost Gold Cup Electric Apparatus, přední světový výrobce magnetických vodičů, postaví v Česku svůj první evropský výrobní závod. V areálu bývalé balírny čokolády v Plané u Mariánských Lázní na Tachovsku investuje přes dvě miliardy korun, informoval mluvčí agentury CzechInvest Zdeněk Vesecký. Firma chce zahájit výrobu ve druhém čtvrtletí 2026. Přestavba areálu už podle něj začala, stejně jako nábor prvních sedmdesáti zaměstnanců.
před 23 hhodinami

Studenti po Česku protestovali proti Motoristům v čele resortu životního prostředí

Studenti ve městech po celém Česku protestovali proti tomu, aby v čele ministerstva životního prostředí v nové vládě ANO, SPD a Motoristů sobě stál někdo z Motoristů. Podle pořádající iniciativy Univerzity za klima nejsou zástupci Motoristů kompetentní k vedení úřadu. Motoristé v čele resortu by šli svým chováním proti jeho podstatě, jednalo by se o ohrožení ochrany přírody v Česku, míní zástupci iniciativy.
včera v 15:01
Načítání...