Vyjednavači kraje: Koupě nemocnice Vrchlabí výhodnější než nájem

Hradec Králové - Vedení Královéhradeckého kraje chce nechat vypracovat projekt odkupu nemocnice ve Vrchlabí. Jde o reakci na závěry komise kraje, která odkoupení nemocnice od Alexandra Seidla označila za nejlepší variantu. Záměr odkoupit nebo pronajmout vrchlabskou nemocnici po volbách předložil jako první náměstek hejtmana Vladimír Dryml, který je zároveň ředitelem nemocnice. Prodej neschvaluje opozice spolu s hradeckou ČSSD. O osudu nemocnice se rozhodne začátkem roku.

Vyjednávací tým ve svých závěrech uvedl, že pokud se má vrchlabská nemocnice stát součástí sítě krajských zdravotnických zařízení, měl by kraj tuto nemocnici odkoupit. Podle hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France mají vyjednavači za úkol jednat s městem Vrchlabí o bezúplatném převodu části jeho nemovitostí v areálu nemocnice na kraj, pokud by kraj tuto nemocnici získal. Radní kraje dnes také schválili záměr zachovat veřejně dostupnou zdravotní péči ve vrchlabské nemocnici.

Česko-německá horská nemocnice ve Vrchlabí, kterou její majitel nabízí k prodeji za více než 120 milionů korun, jako jediná v České republice nevybírá regulační poplatky od pacientů mladších 18 let a je známá svými spory s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Dryml také tvrdí, že po jeho odchodu z funkce ředitele, který plánuje na konec letošního roku, hrozí nemocnici uzavření.

Nemocnice ve Vrchlabí se potýkala s nedostatkem zdravotníků, například opakovaně bylo uzavřené gynekologicko-porodnické oddělení. Ministerstvo zdravotnictví označilo nevybírání poplatků vrchlabskou nemocnicí za nezákonné a tvrdilo, že je to součást politického boje, do kterého jsou zatahováni pacienti. Poplatky za pacienty zaplatil sponzor, a VZP proto správní řízení s nemocnicí ukončila a pokutu jí nedala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vohančice porazily sucho. Pomohly rybníky, tůně i tisíce stromů

Vohančice na Brněnsku dlouhodobě trápilo sucho, které omezovalo obyvatele i výstavbu. Obec proto proměnila 33 hektarů okolní krajiny, vysadila tisíce stromů a vybudovala rybník, tůně i další opatření pro zadržování vody. Projekt za osmdesát milionů korun podle starosty pomohl doplnit studny a zmírnil přehřívání vesnice.
před 2 hhodinami

Havířovská nemocnice polyká stamiliony. Opozice chce audit

Za šest měsíců navýšil Moravskoslezský kraj příspěvek krajské nemocnici v Havířově o téměř čtvrt miliardy. Vyplývá to z materiálu krajské rady. Prvních čtyřicet milionů korun na provoz schválila rada loni v prosinci, dalších dvě stě milionů letos v květnu. Vedení kraje věří, že situaci v zařízení stabilizuje nové vedení. Někteří opoziční zastupitelé ale požadují audit.
před 2 hhodinami

Červený: Plavební stupeň v Děčíně by se měl začít stavět za tři roky

Plavební stupeň Děčín by se měl začít stavět mezi zářím a říjnem 2029, řekl po jednání českých a saských ministrů šéf resortu životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Stavba má zajistit celoroční splavnost Labe v úseku od Ústí nad Labem k hranici s Německem. Náklady se pohybují mezi šesti a osmi miliardami korun. Z toho čtvrtina je podle Červeného určena na opatření, která mají kompenzovat dopady na životní prostředí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Falešní telefoničtí bankéři si odpykají sedm let vězení, potvrdil soud

Tři Češi, kteří podváděli své spoluobčany z call-centra na Ukrajině coby falešní telefoničtí bankéři, si odpykají po sedmi letech vězení. Tresty jim pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, jenž zamítl jejich odvolání. Muži se už dříve přiznali. Justice jejich počínání vyhodnotila jako účast na organizované zločinecké skupině, podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému. Gang tvrdil svým obětem, že mají napadený bankovní účet a musejí si úspory převést jinam. Škodu vyčíslili kriminalisté na více než sto milionů korun.
před 18 hhodinami

Plné kempy trápí požáry i krádeže. Provozovatelé apelují na bezpečnost

Tuzemské kempy jsou díky příznivému počasí zaplněné. S rostoucím počtem návštěvníků ale stoupá také riziko požárů, přibývá úrazů nebo krádeží. Provozovatelé, hasiči i policisté proto připomínají základní pravidla bezpečného táboření.
včera v 07:30

Divadlo je krásnější než politika, říká jubilant Milan Uhde

Dramatik, spisovatel a básník Milan Uhde slaví 28. července devadesátiny. Osudově je spjatý především s brněnskými divadly, výraznou stopu ale zanechal také na české politické scéně. V posledních letech československé federace byl českým ministrem kultury, později také předsedou Poslanecké sněmovny.
28. 7. 2026Aktualizováno28. 7. 2026

VideoSečteno: Ústecký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 28. července se věnoval Ústeckému kraji.
28. 7. 2026

Policie odložila prověřování Turka v kauze nenávistných výroků, píše iRozhlas

Policie odložila prověřování poslance Filipa Turka (za Motoristy) v kauze nenávistných výroků zveřejněných na sociálních sítích kvůli promlčení jeho trestní odpovědnosti. Stíhat nebude ani vydavatelství či autory Deníku N, který na výroky upozornil, napsal iRozhlas. Rozhodnutí policistů není pravomocné, bude ho ještě přezkoumávat státní zástupce. Turek uvedl, že ho rozhodnutí nepřekvapilo, protože se ničeho nedopustil. Vedle toho bylo pravomocně odloženo oznámení o údajném domácím násilí poslance.
28. 7. 2026Aktualizováno28. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.