Ve Dvorcích došlo k napadení muže. Lidé chtějí, aby obec odkoupila dům, v němž útočníci žili

Nahrávám video

Minulou sobotu ve Dvorcích na Bruntálsku členové nově přistěhovalé romské rodiny měli surově zbít jednoho z obyvatel obce. V reakci na to se sešla zhruba stopadesátihlavá demonstrace a na neděli byl naplánovaný další protest. Dvorečtí ji ale nakonec zrušili, protože se o akci v průběhu týdne začali zajímat extremisté.

Třiačtyřicetiletý Martin Teplík skončil před necelými čtrnácti dny v nemocnici se silným otřesem mozku a pohmožděninami po celém těle. „Pořád mi šumí v hlavě, prý mám sraženinu krve, která se musí vstřebat. Pořád je to takové nepříjemné,“ popsal svůj stav napadený muž.

Z útoku viní nové obyvatele obce, lidé ve Dvorcích proti přistěhovalcům minulou sobotu protestovali a romská rodina se okamžitě odstěhovala. Starousedlíci včetně Romů nyní vyvíjejí tlak na vedení obce, aby se podobná situace neopakovala. Sepsali proto petici, aby radnice dům odkoupila.

„Nešlo ani o to, aby ta rodina odešla. Přišly nové rodiny, které jsou tady doteď. A není s nimi problém. Toto byla problematická rodina. Petice byla sepsaná kvůli tomu, aby obec do budoucna řešila nemovitosti,“ vysvětlil Teplík.

Jenže v malé obci je podobných bytů nebo domů, v nichž se střídají sociálně slabé rodiny, asi šedesát. „Myslím si, že se budeme muset sejít jako zastupitelstvo a věnovat se tomu podrobněji, protože musíme najít komplexní řešení,“ sdělil starosta Jan Božovský.

Extremisty ve Dvorcích nechtějí

Petici chtěli místní v sobotu ve 14 hodin odpoledne na náměstí symbolicky předat starostovi. Akci ale nakonec kvůli bezpečnosti sami zrušili. „Začali se na to nabalovat lidi, kteří s tím nemají nic společného. Chtěli se na tom přiživit a to jsme v žádném případě nechtěli, abychom ohrozili místní lidi,“ sdělil své stanovisko Teplík.

„Vůbec nebylo mým cílem, aby se naši ve Dvorcích báli. To jsem určitě nechtěla,“ dodala autorka petice Hana Kopalová. Na náměstí nakonec nepřišel vůbec nikdo. Útočníky stále vyšetřují kriminalisté. Viní je z pokusu o těžké ublížení na zdraví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kriminalisté vyšetřují děčínského primáře kvůli údajným vraždám pacientů

Kriminalisté podezřívají děčínského primáře z údajného předávkování pacientů opiáty. Případ vyšetřují jako vraždy spáchané na více osobách, řekl CNN Prima News státní zástupce Vladimír Jan. Na primáře podala trestní oznámení nemocnice a lékaře postavila mimo výkon práce. Kolika pacientů se současný případ týká, zatím není jasné.
18:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Skončila obnova šikmého kostela v Karviné. Září původními barvami

Skončila obnova střechy a fasády kostela svatého Petra z Alkantary v Karviné-Dolech, známého jako šikmý kostel. Památku nyní zdobí původní historické barvy – šedá, bílá a červená. Památkáři se inspirovali dochovanými fotografiemi poslední „přeživší“ stavby původní Karviné. Práce vyšly na sedm milionů korun, z toho 5,9 milionu pokryla dotace z evropského programu Spravedlivá transformace. Zbytek zaplatila farnost Karviná-Doly především z výnosů ze vstupného na komentované prohlídky.
před 2 hhodinami

UEFA vyřadila fotbalisty Karviné ze svých soutěží

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) vyřadila Karvinou kvůli účasti v domácí korupční aféře ze svých soutěží a upravila nasazení českých klubů. Nově se do pohárů dostal Jablonec, který si místo Hradce Králové zahraje 2. předkolo Konferenční ligy.
17:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nejvyšší soud zamítl Tejcovu stížnost v kauze týrání psa v Uherském Hradišti

Nejvyšší soud (NS) zamítl stížnost pro porušení zákona podanou ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem (za ANO) v kauze týrání psa v Uherském Hradišti. Soud dospěl k závěru, že podmíněný trest není v tomto případě ani v rozporu se zákonem, ani zjevně nepřiměřený. Počínání pachatele sice bylo závažné a nepřijatelné, nelze však přehlížet jeho tíživou životní situaci, lítost či snahu o nápravu, uvedl NS. Tejc zopakoval, že je potřeba zvýšit příslušné trestní sazby.
10:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obce se obávají rozpadu Agentury pro sociální začleňování, poslaly dopis Babišovi

Zástupci obcí, ve kterých dlouhodobě řeší sociální problémy, se obrátili otrevřeným dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO). Upozorňují v něm na kritické dopady reorganizace Agentury pro sociální začleňování a žádají premiéra o jednání. Odborníci z Agentury pomáhali obcím především s řešením projektů souvisejících s bojem s chudobou, řešením patologických jevů nebo třeba začleňováním lidí z vyloučených lokalit zpět do života.
před 6 hhodinami

Ministerstvo uvolní přes tři miliardy na protipovodňová opatření i čistírny

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo dvě miliardy korun na protipovodňová opatření. Peníze mají sloužit například na úpravy koryt vodních toků nebo stavbu nádrží. Čerpat je budou moci města a obce. Dalších více než 1,3 miliardy resort vyčlenil na modernizaci čistíren odpadních vod. Při návštěvě nedávno zprovozněné protipovodňové ochrany jižní části Olomouce to ve čtvrtek řekl ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé).
před 7 hhodinami

V Dyji uhynuly kvůli nedostatku kyslíku až dvě tuny ryb

Extrémní počasí posledního týdne stojí za úhynem dle informací ČT až dvou tun ryb v Dyji v Bulharech na Břeclavsku. Ministerstvo zemědělství mluví o asi tuně. Vysoké teploty způsobily prudký pokles rozpuštěného kyslíku ve vodě. Hasiči vodu provzdušňují a postavili stěnu k záchytu uhynulých ryb, zaměstnanci Povodí Moravy odebírají vzorky.
před 8 hhodinami

Kvůli krádeži kabelů na koridoru u Lipníku vyměřil soud tresty vězení

Za loňskou krádež kabelů na železničním koridoru u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, která na dvě desítky hodin zásadně omezila dopravu, potrestal přerovský soud trojici mužů vězením. Odsoudil je za krádež a zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Uložil jim nepodmíněné tresty v rozmezí od jednoho roku a tří měsíců do 3,5 roku. Musí také nahradit škodu ve výši 1,3 milionu korun, ve zbytku škody soud dopravce odkázal do občanskoprávního řízení. Rozsudek není pravomocný.
před 9 hhodinami

Evropský pohled