TOS Kuřim propustil třetinu zaměstnanců, další firmy hromadné propouštění zvažují

Jedna z největších jihomoravských strojíren, firma TOS Kuřim, musela přistoupit k hromadnému propouštění zaměstnanců. Výpověď jich dostalo sedmdesát. Zejména kvůli pandemii koronaviru totiž přišla o několik velkých zakázek. Společnost dlouhodobě podniká zejména v Rusku, ale také v Turecku nebo Indii.

Kuřimská firma TOS vyrábí obráběcí stroje už od roku 1942. Za tu dobu jich do světa vyslala na 90 tisíc. Kvůli současné krizi teď ale musela dát výpověď téměř třetině svých pracovníků. „K hromadnému propouštění nás donutila ekonomická situace, která byla způsobena výpadkem zakázek v loňském roce, museli jsme přistoupit k propuštění sedmdesáti zaměstnanců,“ řekl člen představenstva TOS Kuřim Libor Kuchař.

Mezi desítkami propuštěných je i Milan Loubal, který ve firmě pracoval dvacet let jako konstruktér a později jako administrativní pracovník. „Výpověď jsme dostali včera, na Vítězný únor. Mrzí mě to hodně, protože TOSka je moje srdeční záležitost, vždycky jsem se sem rád vracel, byl tady dobrý kolektiv,“ poznamenal.

Kompenzace by nepomohly

Podle vedení společnosti by práci jemu i jeho propuštěným kolegům nepomohly zachránit ani kompenzace, které teď stát firmám v době pandemie nabízí. „Protože se jedná o dlouhodobou záležitost, výrobní cyklus v naší fabrice je zhruba dvanáct měsíců, tak nepřistupujeme k čerpání státních podpor,“ vysvětlil Libor Kuchař.

Hromadné propouštění se na jižní Moravě ale netýká jen firmy TOS Kuřim. Úřadu práce ho nahlásilo od loňského října celkem 16 zaměstnavatelů. To je dvakrát víc než před rokem. „V současné době zaměstnavatelé odkládají investice, protože neví, jak se bude ta situace vyvíjet,“ řekl regionální šéf sdružení KOVO Jiří Grim. Přesto zatím k hromadnému propouštění fakticky přistoupila jen čtvrtina firem, které ho nahlásily. Zpravidla se k tomuto kroku totiž uchylují až v řádu několika měsíců.