Svinovské plato už brzy padne

Ostrava - Stavbaři začnou v první polovině srpna bourat takzvané Svinovské plato. Ostrava by se tak měla konečně zbavit zchátralé nefunkční budovy, která už léta hyzdí přístup k nejfrekventovanějšímu nádraží v Moravskoslezském kraji. Demolice nabrala více než roční zpoždění. Město se totiž dlouho nemohlo dohodnout s majiteli okolních pozemků. Po zbourání by zde měl vyrůst nový přístup k nádraží. Stát by měl podle plánu za dva roky.

Svinovské plato už brzy zmizí. Do jeho definitivní likvidace zbývají jen dny. Lidem, kteří ho míjejí cestou od zastávek MHD k vlaku, chybět nebude. Léta si přejí, aby tuto budovu město odstranilo. Konečně se jim to splní. Demolice bude stát 21 milionů korun a potrvá 11 týdnů. „Bude využita nedestruktivní technologie, to znamená, že budou použity nějaké velké hydraulické nůžky, které budou stavbu pomalu odstraňovat. Cestujících by se to nemělo žádným způsobem dotknout,“ tvrdí náměstek primátora Ostravy Zdeněk Trejbal.

Až demolice skončí, což bude zřejmě někdy v říjnu, město zahájí výstavbu nového přístupu k vlakovému nádraží. Zároveň zrekonstruuje Svinovské mosty, kde jsou tramvajové a autobusové zastávky. V budoucnu projdou cestující tuto trasu suchou nohou. Město už vybírá stavební firmu. „Komise má v této chvíli několik nabídek, ceny se ale značně liší, takže je to na posouzení u odborníků. Příliš nízká cena by mohla znamenat, že budou ošizeny materiály nebo technologie,“ vysvětluje Zdeněk Trejbal.

Na podzim stavba zkomplikuje autobusovou dopravu, ale zatím jen pod Svinovskými mosty. Příští rok to ale bude horší. „To se budou opravovat i tramvajové mosty, takže dojde k zásadním změnám v dopravě. Celý úsek bude převeden pouze na jednu kolej, takže se dají čekat poměrně rozsáhlé výluky,“ varuje už dopředu ředitel Dopravního podniku Ostrava František Kořínek.

  • Svinovské plato autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1810/180968.jpg
  • Projekt Svinovských mostů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1810/180969.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie po zásahu na pražském magistrátu obvinila šest lidí a dvě firmy

Po úterním zásahu v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci policie obvinila šest lidí a dvě právnické osoby. Viní je z více trestných činů, mezi nimiž je zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatků či praní špinavých peněz. Podle kriminalistů působili obvinění jako organizovaná zločinecká skupina, potvrdil pro Českou televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
13:17Aktualizovánopřed 11 mminutami

Podle Povodí Moravy je vypuštění Nových Mlýnů z bezpečnostního hlediska nemožné

Stav Dyje se po problémech s nedostatkem kyslíku zlepšuje, riziko ale podle odborníků trvá. Podle ekologa Kryštofa Chytrého by mohlo omezit množství sinic a tlející biomasy zprůtočnění alespoň části Novomlýnských nádrží a obnova říční krajiny. Ředitel pro správu povodí z Povodí Moravy Antonín Tůma to odmítá, tvrdí, že vypuštění nádrží není technicky ani z bezpečnostního hlediska možné a ohrozilo by jejich protipovodňovou i vodohospodářskou funkci. O problému diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským.
před 20 mminutami

Jihomoravský kraj po vážné nehodě autobusů řeší, jak v nich zvýšit bezpečnost

Řada meziměstských autobusů není vybavena bezpečnostními pásy, protože v nich mohou cestovat i stojící pasažéři. Odborníci přitom upozorňují, že pásy mohou při nehodě zmírnit následky zranění. Tam, kde jimi sedadla vybavena jsou, je cestující dle platných pravidel musejí použít. Často to ale nedělají. Například Jihomoravský kraj po vážné nehodě z minulého víkendu nyní uvažuje o možnostech, jak bezpečnost v těchto spojích zvýšit.
před 3 hhodinami

Policie zasahovala v budově pražského magistrátu, zadržela dva lidi

Policie v úterý zasahovala v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala na dotaz ČTK odpoledne uvedl, že policie zatím nikoho neobvinila. Kriminalisté podle mluvčího pražské policie zadrželi dva lidi. Zajímali se o odbor pozemních komunikací, mimo jiné o jeho šéfa Aleše Krejču, uvedl server Novinky.cz. Policisté podle Seznam Zpráv prověřují, zda se uplácelo v souvislosti s projektovými dokumentacemi při podání žádostí na odbor pozemních komunikací.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

OKD začala zasypávat Důl ČSM. Likvidace čtyř jam potrvá zhruba dva roky

Firma OKD začala zasypávat Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Hlušinu bude dopravovat do hloubky zhruba jednoho kilometru po dobu jedenácti dnů. Celkem je potřeba zlikvidovat čtyři jámy. Těžba v posledním černouhelném dole v Česku skončila letos v únoru.
před 18 hhodinami

Na staré skládce má vzniknout recyklační centrum. Obec se obává další zátěže

Vybudování recyklačního centra v Ledcích u Plzně odmítá vedení obce i část místních obyvatel. Navážení zeminy a budoucí provoz recyklační linky by podle nich mohly zvýšit ekologickou zátěž, ohrozit kvalitu podzemních vod nebo způsobit větší hluk a prašnost. Investor ujišťuje, že postupuje v souladu s platnou legislativou.
před 18 hhodinami

Podvodníci vylákali desítky milionů ze Správy nemovitostí Hradec Králové

Podvodníci připravili Správu nemovitostí Hradec Králové asi o 46 milionů korun, oznámila v pondělí hradecká radnice s tím, že jde o předběžně vyčíslenou částku. Podle úterního vyjádření policie jde o rekordní sumu vylákanou použitou formou útoku. Peníze podvodníkům na účty v minulém týdnu poslala zaměstnankyně, a to bez vědomí vedení této příspěvkové organizace, kolegů a města. Podlehla nátlaku podvodníků, kteří se vydávali za policisty a pracovníky České národní banky.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.