Strojírenské Vítkovice předloni prodělaly 5,5 miliardy korun. Některé firmy ze skupiny skončily v úpadku

Strojírenské Vítkovice vytvořily v roce 2016 konsolidovanou ztrátu 5,5 miliardy korun, o rok dříve byla ztráta zhruba 82 milionů korun. Konsolidované tržby činily 8,4 miliardy korun, oproti roku 2015 byly nižší přibližně o 2,3 miliardy.

Předloňská ztráta strojírenských Vítkovic byla především důsledkem toho, že některé firmy ze skupiny skončily v úpadku. Výsledek hospodaření již schválili akcionáři na valné hromadě.

V loňském roce se konsolidace ve Vítkovicích nedělala. Struktura skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka se totiž loni výrazně změnila.

Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi prošly reorganizací, Vítkovice Power Engineering skončily v konkurzu a insolvenční správce začal rozprodávat jejich majetek. Některé firmy ze skupiny změnily majitele, například Hutní montáže, Vítkovice Recycling nebo Vítkovice Doprava.

Menšinoví akcionáři v úterý kritizovali hospodaření firmy, nepřítomnost Světlíka na valné hromadě nebo podle nich nerovný přístup k akcionářům.

Zaměstnanců má holding čtyřikrát méně

Ještě před třemi lety měla skupina přes osm tisíc zaměstnanců. Předloni na konci roku už v ní pracovalo zhruba 6500 lidí a na konci roku 2017 už jen asi tři tisíce pracovníků. Nyní ve firmách pracuje méně než dva tisíce lidí.

„Lidé o práci nepřišli. Jen už nejsou vedení ve strukturách skupiny,“ řekla již dříve mluvčí firmy Eva Kijonková.

Dodala, že pokles zaměstnanců ovlivnilo i osamostatnění společnosti Cylinders Holding s asi tisícem pracovníků. Lahvárenská skupina Cylinders Holding je dlouhodobě výdělečnou bývalou částí strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG). Ze skupiny se vydělila na konci roku 2016. Hospodářské noviny uvedly, že za svůj první samostatný rok vykázala firma Cylinders Holding tržby 3,5 miliardy a provozní zisk okolo 400 milionů korun.

Českou část skupiny Cylinders Holding reprezentuje zejména společnost Vítkovice Cylinders. Ve skupině jsou dále Vítkovice Milmet působící v Polsku, Cidegas a Sainver z Argentiny a chorvatská Lahvárna Brod.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jaro je pro plazy kritické. Hady v Podyjí ohrožují cyklisté

Plazi jsou na vrcholu jarní aktivity. V Národním parku Podyjí se teď turisté mohou potkat s ještěrkou zelenou nebo užovkou stromovou. Právě nejdelší tuzemský had na turistický ruch doplácí. Desítky těchto chráněných živočichů přejedou cyklisté za jediný rok. Nejvíce na jaře a v září, kdy je v terénu nejvíce mláďat. Pro hady jsou nejrizikovější tiché asfaltové cesty. V ohrožení nejsou jen teplomilní plazi, ale například v Jizerských horách i mloci.
před 11 mminutami

Policie zasahovala v příbramské nemocnici a na krajském úřadě. Podle Deníku N zadržela 13 lidí

Na středočeském krajském úřadě a v příbramské nemocnici v úterý zasahovala policie. Dozor nad případem vykonává úřad evropského žalobce, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie při zásahu podle Deníku N zadržela třináct lidí, mezi nimi členy vedení nemocnice včetně ředitele Stanislava Holobrady. Na úřadě ale podle vedení Středočeského kraje policie nikoho nezadržela, jen jí poskytli dokumenty. Zadržené má policie podezřívat ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z uplácení.
12:16Aktualizovánopřed 18 mminutami

V Brně na akci SPD se protestovalo proti konání sjezdu sudetských Němců

V Brně se protestovalo proti nadcházejícímu sjezdu sudetských Němců. Akci pořádalo vládní hnutí SPD, jejíž šéf a předseda sněmovny Tomio Okamura řekl, že sjezd je „nebetyčná ostuda“. Sjezd sudetských Němců se v Brně má uskutečnit od 22. do 25. května, v rámci festivalu Meeting Brno. V polovině dubna vzali brněnští zastupitelé na vědomí informaci o květnovém konání sjezdu a usnesli se, že vítají snahy o usmíření.
před 37 mminutami

Šluknov požádá o dotaci na odkup bytů na problémovém sídlišti

Šluknov na Děčínsku požádá o evropskou dotaci 200 milionů korun z operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) na odkup bytových domů na problémovém sídlišti. Město je chce vykoupit, aby získalo nad lokalitou se sociálně vyloučenými obyvateli kontrolu. Odkup by mohl začít v září. Postup města při přeměně sídliště schválila už vláda Petra Fialy (ODS) s tím, že se stát bude na projektu podílet i finančně. Prostředky ve státním rozpočtu ale minulá vláda na projekt nevyčlenila.
18:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Daczická míří z ODS ke Kubovu hnutí, středočeskou koalici to ovlivnit nemá

Středočeská zastupitelka a předsedkyně krajského výboru pro kulturu Kateřina Daczická odchází z ODS k hnutí Naše Česko jihočeského hejtmana Martina Kuby. Podle ní to neovlivní fungování středočeské koalice STAN a SPOLU, která se v pětašedesátičlenném zastupitelstvu opírá o nejtěsnější možnou většinu třiceti tří hlasů. Také hejtmanka Petra Pecková (STAN) sdělila, že na dosavadní koalici nechtějí nic měnit. Daczická by ráda zůstala v krajském klubu ODS.
17:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Komunita, či problém? Spor o ostravskou Bedřišku pokračuje, popsali Reportéři ČT

Ostravská osada Bedřiška, kterou její obyvatelé proměnili z problematické lokality v komunitu, má ustoupit plánům města. Demolice domků vyvolaly odpor místních i aktivistů, do sporu vstoupil i prezident Petr Pavel. Spor o budoucnost kolonie dál pokračuje. Reportéři ČT Bedřišku navštívili, aby zjistili, v čem je osada unikátní a proč některým politikům tolik vadí.
před 3 hhodinami

V kauze pokusu o zapálení synagogy v Brně dostal mladík celkem devět let vězení

V kauze pokusu o zapálení brněnské synagogy z ledna 2024 uložil tamní krajský soud obžalovanému mladíkovi dohromady devět let vězení. Potrestal ho za pokus o teroristický útok, pokus o vraždu a další skutky. Další dva roky vězení soud muži následně uložil za podporu propagace terorismu. Maximální možný trest v hlavní věci byl deset let. Obžalovaný se totiž některých činů dopustil jako mladistvý. Mladík se k větší části skutků doznal. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i státní zástupkyně si ponechaly lhůtu pro možné odvolání.
13:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Čeští vědci chtějí odstraňovat léky z vody s pomocí světla. Popsali, jak na to

Tým vědců z Ostravy a Olomouce úspěšně otestoval uhlíkový materiál, který za pomoci světla rozkládá zbytky léčiv ve vodě a snižuje tak jejich rizika pro vodní organismy. Výzkum tak naznačil, jak by se v budoucnosti daly šetrnějším způsobem čistit odpadní vody v tuzemsku.
před 8 hhodinami
Načítání...