Špindlerovský skiareál je bez provozovatele, možná zůstane ČSTV

Špindlerův Mlýn – Zhruba měsíc před možným zahájením lyžařské sezony nepodepsal Český svaz tělesné výchovy smlouvu s novým nájemcem Skiareálu Špindlerův Mlýn. Podle smlouvy, která čeká na podpis, by firmy Tatra Mountain Resorts (TMR) a Snowhill měly největší krkonošské lyžařské středisko převzít do své správy již 1. listopadu. Mimo jiné tak zatím nejsou známy ceny, za které se příští rok bude ve Svatém Petru, na Mísečkách nebo na Labské lyžovat.

Špindlerův Mlýn je jedním ze tří krkonošských lyžařských středisek, které chce ČSTV pronajmout. Zatímco však Černá hora a Pec pod Sněžkou – z nichž má vzniknout propojené středisko – svého provozovatele již mají, Špindlerův Mlýn stále oficiálně zůstává ve správě svazu. Smlouva měla již týden zasychat, podle předsedy představenstva Skiareálu Špindlerův Mlýn Libora Varhaníka v domluveném termínu odmítl smlouvu podepsat nájemce. Ten ale důvody zveřejnit nechce. Podle informací serveru iDNES.cz vznikly spory mezi podnikatelskými skupinami, které mají za novými provozovateli stát. Pokud ovšem TMR a Snowhill dokument nepodepíšou do večera, ČSTV už nebude považovat jejich nabídku za závaznou.

Nepodaří-li se předat špindlerovský skiareál do 1. listopadu, lyžaři by to neměli na sjezdovce poznat. ČSTV v tom případě bude nadále lyžařské středisko provozovat sám stejně jako v minulých letech. Zachování stavu se však projeví v ceníku, svaz chce zdražit jízdenky zhruba o sedm procent. Naopak v případě, že bude smlouva podepsána, neměli by lyžaři zaplatit za cestování na lanovkách a vlecích více než dříve – nájemce již dříve oznámil, že letos zdražovat nebude.

Telefonát Václava Svobody (zdroj: ČT24)

Pokud zůstane Skiareál Špindlerův Mlýn pod přímou kontrolou ČSTV, pravděpodobně budou muset lyžaři zapomenout na rozsáhlé plány, které Tatra Mountain Resorts měly. V rozhovoru pro slovenský web Lanovky.sk oznámil Igor Rattaj z TMR, že chce co nejrychleji nahradit stárnoucí lanovku na Pláň, která letos ve stávající čtyřsedačkové podobě oslaví již 20 let. Hovoří se přitom o zvýšení její kapacity, možná i prostřednictvím osmimístných sedaček. Výhledově by se také jednotlivé špindlerovské lyžařské oblasti – Mísečky, Svatý Petr a Hromovka – měly propojit. Už letos mělo středisko doznat prvních změn. „Vylepšit jejich pověst, image, kvalitu lyžování, bufetů, stravy a všech ostatních služeb, které tam jsou,“ popsal cíle sezony v rozhovoru pro ČT24 předseda dozorčí rady TMR Igor Rataj.

Na pronájmu špindlerovského lyžařského střediska se dohodl tělovýchovný svaz s TMR a Snowhillem v červnu. Kontrakt by měl být dvacetiletý, nájemce ročně zaplatí 43,8 milionu korun a navíc musí průběžně investovat do skiareálu alespoň 800 milionů korun.