Slibovali Ostravanům více zeleně, ale zatím stromy jen kácí

Ostrava - Zeleň za jednu miliardu korun. Taková byla předvolební představa některých zástupců Ostravy. Místo toho se ve městě kácejí zdravé stromy. Tam, kde stály, vyrůstají nová parkoviště a chodníky. Přírodovědci a ekologové mluví o další ráně pro znečištěné ovzduší. Kvalita ovzduší se v Ostravě nelepší. Město chce proto zavést takzvané nízkoemisní zóny. Do centra by tak mohla jen některá nebo vůbec žádná auta. Parkovišť pro ně ale přibývá.

Na náměstí před Katedrálou Božského Spasitele stály před časem urostlé lípy. Nahradily je betonové kostky a nové parkoviště s chodníkem. „Stačí se projít po městě a je vidět, že ty stromy a keře mizí po desítkách,“ rozčiluje se Yvetta Ellerová z petičního výboru Stromy ve městě. Ostravané dýchají nejhorší vzduch z celé Evropy. Podle zástupců města ale kácení stromů nemá na kvalitu ovzduší žádný vliv. „Největší problém s ovzduším je v době inverze, to je v zimním období, a to na stromě není ani lístek. Ten význam zeleně je v podstatě nulový,“ myslí si náměstek primátora města Ostravy Dalibor Madej.

„Tam probíhají i jiné procesy a respirační a hygienické funkce jsou nepostradatelné,“ oponuje Václav Krpeš z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Jeden z předvolebních slibů části současného vedení radnice přitom zněl: Vybudujeme zelený prstenec Ostravy, do obnovy zeleně investujeme miliardu a půl. Kdy by měl zelený prstenec kolem Ostravy vyrůst a kde přesně by mohly nové stromy najít své místo, zatím nikdo neví. Místo prstence zeleného se mezitím začíná v Ostravě tvořit prstenec pařezový. Město se hájí tím, že za každý vykácený strom vysadí dva nové. To ale podle odborníků nestačí. Dva čerstvě vysazené stromky prý ani zdaleka nenahradí jeden vzrostlý strom.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vohančice porazily sucho. Pomohly rybníky, tůně i tisíce stromů

Vohančice na Brněnsku dlouhodobě trápilo sucho, které omezovalo obyvatele i výstavbu. Obec proto proměnila 33 hektarů okolní krajiny, vysadila tisíce stromů a vybudovala rybník, tůně i další opatření pro zadržování vody. Projekt za osmdesát milionů korun podle starosty pomohl doplnit studny a zmírnil přehřívání vesnice.
před 9 mminutami

Havířovská nemocnice polyká stamiliony. Opozice chce audit

Za šest měsíců navýšil Moravskoslezský kraj příspěvek krajské nemocnici v Havířově o téměř čtvrt miliardy. Vyplývá to z materiálu krajské rady. Prvních čtyřicet milionů korun na provoz schválila rada loni v prosinci, dalších dvě stě milionů letos v květnu. Vedení kraje věří, že situaci v zařízení stabilizuje nové vedení. Někteří opoziční zastupitelé ale požadují audit.
před 39 mminutami

Červený: Plavební stupeň v Děčíně by se měl začít stavět za tři roky

Plavební stupeň Děčín by se měl začít stavět mezi zářím a říjnem 2029, řekl po jednání českých a saských ministrů šéf resortu životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Stavba má zajistit celoroční splavnost Labe v úseku od Ústí nad Labem k hranici s Německem. Náklady se pohybují mezi šesti a osmi miliardami korun. Z toho čtvrtina je podle Červeného určena na opatření, která mají kompenzovat dopady na životní prostředí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Falešní telefoničtí bankéři si odpykají sedm let vězení, potvrdil soud

Tři Češi, kteří podváděli své spoluobčany z call-centra na Ukrajině coby falešní telefoničtí bankéři, si odpykají po sedmi letech vězení. Tresty jim pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, jenž zamítl jejich odvolání. Muži se už dříve přiznali. Justice jejich počínání vyhodnotila jako účast na organizované zločinecké skupině, podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému. Gang tvrdil svým obětem, že mají napadený bankovní účet a musejí si úspory převést jinam. Škodu vyčíslili kriminalisté na více než sto milionů korun.
před 16 hhodinami

Plné kempy trápí požáry i krádeže. Provozovatelé apelují na bezpečnost

Tuzemské kempy jsou díky příznivému počasí zaplněné. S rostoucím počtem návštěvníků ale stoupá také riziko požárů, přibývá úrazů nebo krádeží. Provozovatelé, hasiči i policisté proto připomínají základní pravidla bezpečného táboření.
před 23 hhodinami

Divadlo je krásnější než politika, říká jubilant Milan Uhde

Dramatik, spisovatel a básník Milan Uhde slaví 28. července devadesátiny. Osudově je spjatý především s brněnskými divadly, výraznou stopu ale zanechal také na české politické scéně. V posledních letech československé federace byl českým ministrem kultury, později také předsedou Poslanecké sněmovny.
28. 7. 2026Aktualizováno28. 7. 2026

VideoSečteno: Ústecký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 28. července se věnoval Ústeckému kraji.
28. 7. 2026

Policie odložila prověřování Turka v kauze nenávistných výroků, píše iRozhlas

Policie odložila prověřování poslance Filipa Turka (za Motoristy) v kauze nenávistných výroků zveřejněných na sociálních sítích kvůli promlčení jeho trestní odpovědnosti. Stíhat nebude ani vydavatelství či autory Deníku N, který na výroky upozornil, napsal iRozhlas. Rozhodnutí policistů není pravomocné, bude ho ještě přezkoumávat státní zástupce. Turek uvedl, že ho rozhodnutí nepřekvapilo, protože se ničeho nedopustil. Vedle toho bylo pravomocně odloženo oznámení o údajném domácím násilí poslance.
28. 7. 2026Aktualizováno28. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.